Izabela z Pszczyny zmarła w szpitalu. Zarzuty usłyszał trzeci lekarz

Aktualizacja:
Autor:
mag,
ads
Źródło:
TVN24, PAP
Izabela z Pszczyny zmarła w szpitalu. Zarzuty usłyszał trzeci lekarz
Izabela z Pszczyny zmarła w szpitalu. Zarzuty usłyszał trzeci lekarzTVN 24
wideo 2/26
TVN 24Izabela z Pszczyny zmarła w szpitalu. Zarzuty usłyszał trzeci lekarz

Minął niemal rok od śmierci 30-letniej Izabeli, ciężarnej pacjentki szpitala w Pszczynie. Prokuratura Regionalna w Katowicach postawiła we wtorek zarzuty dwóm lekarzom z tej placówki, w środę - trzeciemu.

We wtorek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary przekazała, że dwaj lekarze usłyszeli we wtorek zarzuty związane ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny. W środę identyczne zarzuty usłyszał trzeci lekarz z oddziału położniczo-ginekologicznego.

Wszyscy usłyszeli zarzut narażenia na utratę zdrowia lub życia pacjentki, a dwóch z nich - zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Jak poinformowała prokuratura, są to lekarze, którzy sprawowali opiekę nad ciężarną pokrzywdzoną w szpitalu w Pszczynie we wrześniu ubiegłego roku.

- Zakresem swoich zaniechań, w odniesieniu do pacjentki, (...) mając tę wiedzę co do obrazu chorobowego pacjentki, lekarze wbrew elementarnym regułom i zasadom medycznego postępowania w tego typu przypadkach, zaniechali ciążących na nich obowiązków - wyjaśnia Ireneusz Kunert z Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Według prokuratury, lekarze opiekujący się Izabelą postępowali niezgodnie z wiedzą i sztuką medyczną w zakresie diagnostyki i terapii. Jak dodała prokurator Wichary, podejrzani złożyli wyjaśnienia, ale ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie ujawnia ich treści.

Mecenas Budzowska: śledztwo prowadzone sprawnie

O szczegółach zarzutów powiedziała nam radca prawny Jolanta Budzowska, pełnomocniczka męża, córki, rodzeństwa oraz matki zmarłej Izabeli. - Dzisiaj w prokuraturze przedstawiono zarzuty dwóm z trzech lekarzy, którzy opiekowali się panią Izabelą w trakcie jej niespełna dobowego pobytu w szpitalu. Lekarze usłyszeli zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, a jeden z nich dodatkowo zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci - podała we wtorek.

Budzowska wyjaśniła, że jej zdaniem "w tego typu sprawie zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci na skutek błędu lekarskiego jest najcięższym zarzutem, jaki może spotkać lekarza".

- Śledztwo w tej sprawie toczy się niespełna rok i muszę powiedzieć, że jak na ten kaliber sprawy, tak poważną sprawę o błąd medyczny, to jest niezwykle sprawnie prowadzone. W tym czasie udało się uzyskać kilka opinii biegłych, a przede wszystkim tę jedną, która dotyczyła rozstrzygnięcia, czy mieliśmy od czynienia z błędem medycznym, z leczeniem z aktualną wiedzą medyczną, czy też nie. Dodatkowo prokuratura pozyskała opinię uzupełniającą, przesłuchała wszystkich świadków, zgromadziła mnóstwo dowodów. To wszystko prowadzone było rzeczywiście w dobrym tempie i oby w ten sposób toczyły się wszystkie śledztwa w sprawach o błędy medyczne - skomentowała.

Mecenas wytłumaczyła, że rodzina Izabeli do tej pory nie wystąpiła o odszkodowanie, bo na pierwszym miejscu stawia wyjaśnienie, czy miał miejsce błąd medyczny i jakie były motywy lekarzy. 

Mecenas Budzowska o zarzutach dla lekarzy w sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Mecenas Budzowska o zarzutach dla lekarzy w sprawie śmierci Izabeli z PszczynyTVN24

Wysyłała ze szpitala SMS-y do matki, że czuje się coraz gorzej

30-letnia Izabela trafiła do pszczyńskiego szpitala w 22. tygodniu ciąży z powodu odejścia wód płodowych. Przez cały dzień wysyłała do swojej matki wiadomości, sygnalizując, że czuje się coraz gorzej. Podejrzewała, że ma sepsę. Lekarze nie dokonali aborcji, czekając, aż płód sam obumrze.

Matka zmarłej 30-latki czyta SMS-y od córki
Matka zmarłej 30-latki czyta SMS-y od córkiUWAGA TVN

Pacjentka zmarła 22 września 2021 roku. Osierociła kilkuletnią córkę.

Protesty na ulicach, posiedzenie w Sejmie, kara po kontroli NFZ

Wiadomość o śmierci 30-letniej pacjentki ze szpitala w Pszczynie wywołała falę protestów w kraju, a także poza granicami. Manifestacje odbywały się pod hasłem "Ani jednej więcej".

"Ani jednej więcej" - demonstracja w Krakowie
"Ani jednej więcej" - demonstracja w KrakowieTVN24

Sprawę badał Narodowy Fundusz Zdrowia oraz sejmowe komisje sprawiedliwości i praw człowieka oraz zdrowia.

Wielichowska: ta komisja odbywa się, bo nie godzimy się z lękiem kobiet, których życie jest zagrożone
Wielichowska: ta komisja odbywa się, bo nie godzimy się z lękiem kobiet, których życie jest zagrożoneTVN24

1 grudnia 2021 roku prezes NFZ Filip Nowak podał, że kontrola potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce, w związku z tym na szpital nałożono karę w wysokości prawie 650 tysięcy złotych.

NFZ o wynikach kontroli w szpitalu w Pszczynie po śmierci ciężarnej 30-latki
NFZ o wynikach kontroli w szpitalu w Pszczynie po śmierci ciężarnej 30-latkiTVN24

Szpital zawiesił dwóch lekarzy i zapewniał, że zrobił wszystko, by ratować pacjentkę

Szpital wydał oświadczenie po ogłoszeniu wyników kontroli.

"Do tej pory społeczny odbiór naszej pracy był bardzo dobry. Zaznaczamy to, mając pełną świadomość i z pokorą przyjmując trudną atmosferę wokół tragicznej sytuacji, która miała miejsce. Traktując z najwyższym szacunkiem i powagą śmierć Pacjentki, co chcemy jeszcze raz wyraźnie podkreślić, pragniemy zaznaczyć, że kontrola NFZ dotyczyła leczenia jednej osoby przez okres około 24 godzin. Kontrolą objęto zatem 0,014 proc. wszystkich hospitalizacji – przy ok. 7000 hospitalizacji rocznie, a nałożono na podmiot leczniczy karę umowną w wysokości 2% wartości rocznego kontraktu, co zdecydowanie może wpłynąć na kondycję szpitala tak ważnego dla mieszkańców regionu. Karę narzuconą w wystąpieniu pokontrolnym wskazano też bez wyjaśnienia metodologii jej naliczania. Szpital, jak zaznaczyliśmy wyżej, zgodnie z przewidzianą procedurą ma możliwość odwołania się od kary do sądu i takie kroki podejmie" – napisano w oświadczeniu.

Wcześniej zarząd szpitala zapewniał, że jego personel zrobił wszystko, by uratować pacjentkę i jej dziecko, a wszystkie decyzje lekarskie zostały podjęte z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz standardów postępowania. Następnie zawiesił realizację kontraktów dwóch lekarzy, którzy pełnili dyżur w czasie pobytu kobiety w szpitalu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag, ads

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości