Operacje są bardziej precyzyjne i mniej inwazyjne – chwali się szpital w Jastrzębiu-Zdroju. To zasługa systemu robotycznego HUGO RAS. Śląska placówka wprowadziła go jako pierwsza w Polsce.
Z pomocą robota mogą być operowani pacjenci z nowotworami prostaty i jelita grubego. Pierwsze zabiegi przy użyciu HUGO RAS odbyły się na początku grudnia. W pierwszym tygodniu działania systemu lekarze wykonali pięć zabiegów chirurgicznych. W 2025 r. szpital planuje przeprowadzić ponad 200 operacji z użyciem tej technologii.
Nowicjusze mogą się uczyć, chirurg się nie męczy
Zarządzająca Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej dr Agata Witosińska-Walica podkreśliła, że system HUGO RAS ma doskonałej jakości obraz, bardzo precyzyjne ruchy narzędzi.
- W porównaniu z laparoskopią jest dużo mniejsze ryzyko nietrzymania moczu. HUGO RAS pozwala na zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki czemu pacjent zachowuje funkcje seksualne. Pozwala też na perfekcyjne wykonanie zespolenia cewki z pęcherzem moczowym już po usunięciu prostaty i zdecydowanie przyspiesza rekonwalescencję – powiedziała zarządzająca Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej dr Witosińska-Walica.
Jak podkreślają lekarze, w chirurgii kolorektalnej robot pozwala na przeprowadzenie zabiegów z minimalnym urazem tkanek, co skraca czas hospitalizacji i umożliwia pacjentom szybkie rozpoczęcie dalszego leczenia onkologicznego, takiego jak chemioterapia, czy radioterapia.
System jest rozwiązaniem modułowym i przenośnym, co umożliwia jego wszechstronne wykorzystanie przez lekarzy różnych specjalizacji oraz łatwe przenoszenie między salami operacyjnymi.
- Otwarta konsola HUGO ułatwia komunikację i poprawia współpracę zespołu operacyjnego. Powoduje, że młodzi chirurdzy mogą stać za operatorem i uczyć się. Poza tym HUGO jest tak skonstruowany, że operator nie męczy się nawet podczas wielogodzinnego zabiegu – zaznaczył zarządzający Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej dr Artur Ploch.
"Nic mnie nie bolało"
Pacjenci poddani operacjom robotycznym często już w dniu zabiegu są w stanie wstać z łóżka i szybko wracają do normalnej aktywności.
- Jak się obudziłam po zabiegu i zobaczyłam, że nie mam rurek ani ran, popłakałam się ze szczęścia. Już wieczorem, tego samego dnia chciałam chodzić. Pielęgniarki wręcz powstrzymywały mnie przed aktywnością. Nic mnie nie bolało. Jestem bardzo zadowolona i chwalę się znajomym, że operował mnie lekarz w asyście robota – cieszyła się 76-letnia pani Jadwiga, która przeszła zabieg w asyście HUGO RAS.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju w 2024 roku wykonał ponad 8000 procedur na bloku operacyjnym. Zakup systemu HUGO RAS został sfinansowany z własnych środków szpitala, a placówka ubiega się o zwrot kosztów w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jak przekazał w rozmowie z tvn24.pl rzecznik szpitala Artur Dzwonek, maszyna kosztowała 10,5 mln zł.
Źródło: PAP/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju