Wybuch w kamienicy w Katowicach. Co wiemy do tej pory

Autor:
js
Źródło:
TVN24, PAP
Nagranie zniszczeń w katowickiej kamienicy chwile po wybuchu
Nagranie zniszczeń w katowickiej kamienicy chwile po wybuchu
Łukasz Kosicki
Łukasz KosickiNagranie zniszczeń w katowickiej kamienicy chwile po wybuchu

W piątek około godziny 8.30 doszło do wybuchu najprawdopodobniej gazu w kamienicy należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej w dzielnicy Szopienice w Katowicach. Budynek zawalił się. Siedem osób zostało ewakuowanych, cztery przebywają w szpitalu. Dwie osoby zostały wydobyte spod gruzów, stwierdzono ich śmierć. Oto, co wiemy do tej pory.

Czas i miejsce

Do wybuchu doszło w piątek około godziny 8.30 w budynku należącym do parafii ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Biskupa Herberta Bednorza w dzielnicy Szopienice w Katowicach. Zawaliła się połowa budynku - ściana frontowa, ściany boczne oraz dach. Ceglany budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Katowice. Nagranie chwilę po wybuchu

Ofiary i poszukiwani

Według informacji podanych przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka ewakuowano siedem osób.

Czworo poszkodowanych jest w szpitalach, w stanie niezagrażającym życiu. Jedna osoba, mężczyzna jest poparzony, dwie dziewczynki w wieku trzy i pięć lat mają między innymi obrażenia kończyn i głowy oraz lekkie poparzenia. Rzecznik Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przekazał, że stan dziewczynek jest stabilny. Poparzony mężczyzna trafił do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, był przytomny.

W pogorzelisku poszukiwane były dwie kobiety, matka i córka. Po godzinie 12.30 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że strażacy znaleźli w gruzowisku ciało jednej z poszukiwanych osób - 68-latki. Po godzinie 15.15 Wieczorek potwierdził śmierć drugiej osoby.

Wojewoda śląski: strażacy odnaleźli ciało jednej z osób
Wojewoda śląski: strażacy odnaleźli ciało jednej z osóbTVN24

Do poszukiwań wyznaczono ponad 180 strażaków, a także psy. Na czas akcji ratowniczej strażacy i policjanci ewakuowali kilkaset osób z budynków mieszkalnych w promieniu kilkuset metrów.

Co spowodowało eksplozję?

Przyczyny wybuchu w kamienicy są ustalane. - Nie mamy oficjalnej informacji, natomiast można potwierdzić, że w budynku znajdowało się źródło gazu, które służyło zarówno do gotowania, jak i ogrzewania - poinformował na briefingu podkomisarz Łukasz Kloc z katowickiej policji. Na miejscu jest przewodnik z policyjnym psem do poszukiwania materiałów wybuchowych.

Pobliskie szkoły uszkodzone

W wyniku wybuchu budynku mieszkalnego w dzielnicy Szopienice w Katowicach ucierpiały znajdujące się naprzeciwko Szkoła Podstawowa numer 55 oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego. W województwie śląskim trwają ferie, w szkołach nie było uczniów. Budynki nie nadają się do użytkowania, wymagają wymiany okien i remontu.

Prezydent Katowic: dwie szkoły zostały uszkodzone w wyniku eksplozji
Prezydent Katowic: dwie szkoły zostały uszkodzone w wyniku eksplozjiTVN24

Utrudnienia w ruchu

Ulica Bednorza jest całkowicie wyłączona z ruchu od ronda przy ulicy Lwowskiej do ulicy Roździeńskiej. Ruchem kierują policjanci, którzy umożliwiają przejazd jedynie odpowiednim służbom oraz ciężkiemu sprzętowi, który został skierowany na miejsce.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości