Katowice

Psychofani stanęli przed sądem

Katowice

[object Object]
Katowice. Ruszył proces gangu PsychofanówTVN 24 Katowice
wideo 2/4

W środę ruszył proces 48 osób, którym prokuratura zarzuca udział w gangu skupionym wokół pseudokibiców Ruchu Chorzów, określających się jako Psychofans. Przed południem prokurator Marcin Michalski rozpoczął odczytywanie aktu oskarżenia.

To jedna z największych spraw dotyczących przestępczości tzw. pseudokibiców w kraju. Prokuratura Krajowa zarzuciła oskarżonym około 100 przestępstw, m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, pobicia, rozboje, kradzieże i handel narkotykami. Proces toczy się w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Na poprzednim posiedzeniu, pod koniec sierpnia, przez kilka godzin trwało załatwianie spraw proceduralnych i rozpoznawania wniosków. Także w środę obrona złożyła wnioski. Dotyczyły m.in. wyłączenia jawności rozprawy. Sąd się na to nie zgodził.

Specjalnie strzeżona sala

Proces odbywa się w specjalnie strzeżonej sali na terenie koszar policji w Katowicach, gdzie toczyły się inne procesy dotyczące przestępczości zorganizowanej.

Według oskarżycieli grupa działała od 2010 do 2017 r. Oskarżeni odpowiadają m.in. za handel dużymi ilościami narkotyków, kradzieże z włamaniami, rozboje i pobicia. Skutkiem jednego z brutalnych pobić była śmierć kibica konkurencyjnej drużyny piłkarskiej. W innym przypadku sprawcy pocięli maczetami mężczyznę, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Najcięższe zarzuty – zabójstwa i usiłowania zabójstwa - usłyszało dwóch oskarżonych. Akt oskarżenia wymienia także m.in. ciężkie uszkodzenia ciała i rozboje z użyciem maczet.

Według prokuratury grupą kierowali: Maciej M. ps. Maślak, Łukasz L. ps. Lucky i Maciej S. ps. Maciuś, a w jej skład wchodziło kilkudziesięciu mężczyzn ze Śląska i z innych regionów Polski. Większość oskarżonych była wcześniej karana, a popełniając przestępstwa, mieli się posługiwać maczetami, młotkami i pałkami.

Według prokuratury ujawnienie rozmiaru i szczegółów działalności gangu stało się możliwe m.in. dzięki zeznaniom świadka koronnego. Na współpracę z policją i prokuraturą zdecydowało się także kilku innych podejrzanych. Dzięki wyjaśnieniom, w których mieli ujawnić przestępstwa popełniane przez członków grupy, mogą liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary.

48 oskarżonych

Akt oskarżenia objął pierwotnie 53 osoby. Teraz na wokandzie jest 48 nazwisk. Sprawy kilku oskarżonych sąd wyłączył do odrębnych postępowań.

Spośród oskarżonych nadal jest aresztowanych około 30 osób. W ramach dotychczasowego śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej, skupionej wokół pseudokibiców Psychofans Ruchu Chorzów, zarzuty usłyszało około 100 osób.

Autor: gp / Źródło: PAP/TVN 24 Katowice

Pozostałe wiadomości