Skatowany ośmiolatek podłączony do ECMO. "Stan Kamilka jest bardzo ciężki"

Autor:
mag/tok
Źródło:
tvn24.pl
Prokurator chce ustanowić kuratora do zarzadzania majątkiem skatowanego Kamila
Prokurator chce ustanowić kuratora do zarzadzania majątkiem skatowanego KamilaTVN24
wideo 2/8
TVN24Prokurator chce ustanowić kuratora do zarzadzania majątkiem skatowanego Kamila

Ośmioletni Kamil z Częstochowy od 3 kwietnia przebywa w szpitalu w śpiączce farmakologicznej. Lekarze mieli go wybudzać, jednak stan dziecka na tyle się pogorszył, że trzeba było wdrożyć zaawansowane procedury medyczne. 29 marca chłopiec został pobity i oblany wrzątkiem. Przez pierwsze pięć dni nikt nie wezwał do niego pogotowia. Sąd ustanowił kuratora, który będzie zarządzać pieniędzmi zebranymi dla Kamila, a matce zakazał kontaktów z dziećmi.

"Stan Kamilka w ostatnich dniach jest bardzo ciężki. U chłopca postępują choroba oparzeniowa, ostra niewydolność oddechowa oraz rozwija się ciężkie zakażenie całego organizmu. W związku z tym konieczne było wdrożenie u dziecka zaawansowanych procedur medycznych. Kamilek jest obecnie podłączony do wysokospecjalistycznej aparatury ECMO, zapewniającej wspomaganie krążenia i pozaustrojowe natlenianie krwi. Cały czas pozostaje w śpiączce farmakologicznej na oddziale intensywnej terapii" - poinformowało w czwartek Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

CZYTAJ TEŻ: "ECMO jest ostatnim elementem. Nie jesteśmy w stanie dla chorego zrobić już nic"

Stan Kamila od początku był bardzo ciężki

Stan ośmioletniego Kamila od początku był bardzo ciężki. Od przyjęcia do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w dniu 3 kwietnia do teraz przebywa na oddziale intensywnej terapii, jest w stanie śpiączki farmakologicznej.

Największym problemem jest choroba oparzeniowa, pogłębiona faktem, że przez pięć dni nie otrzymał pomocy medycznej. Śpiączka uśmierza ból, a przede wszystkim wymagana jest do zabiegów usuwania martwej tkanki i przeszczepów skóry, które przechodzi chłopiec.

W ostatnim tygodniu kwietnia szpital rozpoczął wybudzanie chłopca, jednak okazało się to niemożliwe.

"Wybudzanie Kamilka zostało wstrzymane z powodu kolejnych problemów infekcyjnych. Długo nieleczone, rozległe oparzenia powodują zakażenie organizmu chłopczyka, połączone z niewydolnością wielonarządową. Przy poważnym przebiegu choroby oparzeniowej takie problemy występują często, ale są do przezwyciężenia. Kamilek pozostaje więc w śpiączce farmakologicznej na oddziale intensywnej terapii. Najbliższy czas poświęcony będzie na ustabilizowanie stanu zdrowia małego pacjenta" - poinformowało GCZD w piątek 28 kwietnia.

Rzecznik GCZD Wojciech Gumułka zaznaczył, że "wybudzanie to długi proces, trwający trochę proporcjonalnie do czasu, w którym chłopczyk jest w śpiączce". Jak dodał, dawki leków usypiających były zmniejszane, ale proces ze względu na stan chłopca zatrzymano.

Ojczym, matka, ciotka, wuj - z zarzutami, prokuratora sprawdza służby

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa ośmioletniego Kamila. 29 marca chłopiec został pobity i poparzony wrzątkiem, w efekcie doznał poparzeń 25 procent powierzchni ciała. Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie Kamil trafił 3 kwietnia, stwierdzili także stare złamania obu rąk i nogi, krwiak na głowie, ślady po przypalaniu papierosem, a czas powstania najstarszego urazu oszacowali na miesiąc przed przyjęciem do szpitala.

Czytaj też: Kamil uciekał z domu, teraz w szpitalu walczy o życie. Jego matka i ojczym są w areszcie

Głównym podejrzanym jest ojczym chłopca 27-letni Dawid B. Zarzuty nieudzielenia pomocy usłyszeli kolejni bliscy Kamila, którzy z nim mieszkali: matka 35-letnia Magdalena B., jej siostra 45-letnia Aneta J. i jej mąż 61-letni Wojciech J. Kobiety podejrzane są także o to, że nie reagowały na katowanie. Według śledztwa widziały, jak Dawid B. bił chłopca, polewał wrzącą wodą pod prysznicem, a na koniec rzucił na rozgrzany piec węglowy. Ojczym i matka są w areszcie.

Maltretowany ośmiolatek mieszkał w CzęstochowieTVN24

Śledczy przyglądają się służbom, które interesowały się rodziną. B. mieli przydzielonego pracownika socjalnego i asystenta rodzinnego, nadzór nad nimi sprawował kurator sądowy. Kamil chodził do szkoły. 30 marca, dzień po tragedii, nie przyszedł. Szkoła wiedziała od matki, że polał sobie buzię ciepłą herbatą. Nie przekazała tej informacji innym służbom. Nikt nie zajrzał do chłopca do 3 kwietnia, kiedy znalazł go w mieszkaniu byłej żony ojciec biologiczny i wezwał pogotowie.

Czytaj też: W środę był w szkole, w poniedziałek trafił do szpitala ze złamaniami i oparzeniami. Ośmioletni Kamil walczy o życie

Kto będzie zarządzać pieniędzmi Kamila, kto decyduje o leczeniu?

Sprawę karną dotyczącą Kamila monitoruje Rzecznik Praw Dziecka, który przystąpił też do sprawy opiekuńczej prowadzonej przed sądem rodzinnym. O chłopca pytał też w częstochowskim sądzie Rzecznik Praw Obywatelskich.

26 kwietnia na wniosek Prokuratury Okręgowej w Częstochowie sąd ustanowił kuratora do zarządzania majątkiem Kamila. Dla ośmiolatka uzbierano w internecie ponad 630 tysięcy złotych. To reakcja internautów na doniesienia w mediach o dramacie chłopca. Z uwagi na to, że ojciec chłopca ma odebrane prawa rodzicielskie, a matka jest w areszcie, pieniędzmi nie miał kto dysponować.

Jak poinformował nas Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, wyznaczony na kuratora radca prawny będzie zarządzać wszelkimi pieniędzmi Kamila z obecnej czy przyszłych zbiórek.

Czytaj też: Kamil po czwartym zabiegu chirurgicznym. Został skatowany, ciotka usłyszała zarzut za nieudzielenie pomocy

Osobną i bardziej czasochłonną kwestią jest odebranie praw rodzicielskich Magdalenie B., o co także zawnioskowała prokuratura. Prócz Kamila kobieta ma także piątkę innych dzieci, które są zabezpieczone w pieczy zastępczej.

Jak mówił Bogacz, sprawa praw rodzicielskich nie jest pilna i zostanie podjęta prawdopodobnie najwcześniej w maju. Sąd musi uprzedzić o tym matkę i doprowadzić ją na posiedzenie, jeśli będzie miała takie życzenie. Do tego czasu w sprawach dzieci Magdaleny B., na przykład leczenia, każdorazowo decyduje sąd rodzinny, a orzeczenia - jak zapewnia Bogacz - mogą zapadać w ciągu jednego, dwóch dni. - Chyba że dotyczy to ratowania życia, wtedy lekarze nie potrzebują zgody sądu i sami podejmują decyzje - wyjaśnia Bogacz.

Na razie sąd zakazał Magdalenie B. wszelkich kontaktów z dziećmi. Bogacz: - Matka pisała do sądu, że chce mieć z nimi kontakt, bo za nimi tęskni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości