Mieszkańców zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec w Katowicach, jak co roku, w Barbórkę obudziła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek". Gra od 113 lat, choć wydobycie w kopalni zakończono w 2018 r. Podczas tegorocznej parady jeden z górników oświadczył się.
Św. Barbara to patronka trudnej pracy i dobrej śmierci, dlatego na sztandary wzięli ją m.in. górnicy. Barbórka - obchodzona 4 grudnia - to w górnictwie najważniejsze święto.
- Nikiszowiec nam sprzyja. Ludzie przyjeżdżają, żeby doświadczyć tradycji - orkiestra gra od 113 lat - i zobaczyć przepiękne osiedle. (...) To trzeba przeżyć samemu. Ludzie przyjeżdżający z odległych miejsc są dla nas jak doping dla sportowców na stadionie - powiedział Andrzej Pisarzowski, pod którego batutą orkiestra gra od 1990 r.
Orkiestra zaczęła obchód osiedla w środę o godz. 7.00. Po drodze grała marsze. Zatrzymała się przy ścianie pamięci górników KWK "Wieczorek", którzy zginęli podczas pracy, oddając im hołd hymnem górniczym. Orkiestrę KWK "Wieczorek" założono w 1911 r. W swojej historii miała ona przerwy spowodowane m.in. wybuchem I i II wojny światowej. Obecnie składa się z kilkudziesięciu muzyków profesjonalnych oraz amatorów, a w swoim repertuarze poza marszami i pieśniami regionalnymi ma przeboje muzyki rozrywkowej.
Powiedziała "tak"
Podczas parady na Nikiszowcu jeden z górników oświadczył się swojej partnerce. Ten moment uchwycili fotoreporterzy. Z narzeczonymi rozmawiali dziennikarze "Dziennika Zachodniego".
Wiadomo, że pan Mariusz planował zaręczyny od pół roku. Gdy parada dobiegała końca wyszedł z tłumu w odświętnym stroju górniczym i uklęknął. Oświadczyny zostały przyjęte. "To było totalne zaskoczenie! Niczego się nie spodziewałam" - powiedziała pani Milena dziennikarzom.
Ogromna flaga na szybie zabytkowej kopalni
Ogromna zielono-czarna flaga zawisła w Barbórkę z okazji górniczego święta na szybie Andrzej III zabytkowej kopalni Brzeszcze Jawiszowice – powiedział w środę Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz. - Flaga ma długość 12 metrów. Została zawieszona na mierzącym 45 metrów nadszybiu szybu Andrzej III zabytkowej kopalni Brzeszcze Jawiszowice. Chcieliśmy uczcić w ten sposób przypadającą w środę Barbórkę – powiedział Dagmar Kopijasz. Górnicze barwy to połączenie zieleni, która oznacza nadzieję, dodającą górnikowi odwagi przy zjeździe, a czerń jest symbolem zagrażającego stale niebezpieczeństwa.
"Życzę bezpiecznej i stabilnej pracy"
Obchodzona 4 grudnia Barbórka – święto górników – jest tradycyjnie okazją do podsumowania sytuacji branży węglowej oraz życzeń, kierowanych do górniczej braci. "Z okazji uroczystości barbórkowych składam górnikom, pracownikom kopalń i przemysłu wydobywczego oraz ich najbliższym serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności. Życzę bezpiecznej i stabilnej pracy z pożytkiem dla całej Państwa społeczności i wszystkich Polaków, którzy korzystają z efektów pracy pod ziemią" - napisał na profilu Kancelarii Prezydenta RP w serwisie X prezydent Andrzej Duda.
Premier Donald Tusk, także na X, napisał: "Polskim górnikom i ich rodzinom, pracownikom kopalń i ratownikom górniczym wszystkiego dobrego z okazji Waszego święta. Jestem pewien, że nie zabraknie nam cierpliwości i wzajemnego zrozumienia w działaniu i rozmowach o naszej wspólnej przyszłości".
"Z okazji Barbórki najserdeczniejsze życzenia dla Braci Górniczej. Tylu wyjazdów, co zjazdów. Górniczego Szczęść Boże!!!" - napisano na profilu Ministerstwa Przemysłu.
"Przestańcie ściemniać"
W dniu górniczego święta Greenpeace zaplanowało akcję przez Ministerstwem Przemysłu. Aktywiści rozwinęli skierowany do rządu napis: "Węgiel jest skończony. Przestańcie ściemniać".
Domagają się, aby rząd "przestał okłamywać społeczeństwo i opracował realny i sprawiedliwy plan odejścia Polski od węgla".
"Polska polityka energetyczna opiera się na kłamstwie, że węgiel ma przyszłość. Według analiz w ciągu najbliższych 10 lat zamkną się w Polsce najpewniej wszystkie elektrownie na węgiel. Rząd nie może dalej chować głowy w piasek - powinien urealnić daty zamykania kopalń i jednocześnie pomóc górnikom w znalezieniu innej pracy" - przekonuje organizacja.
Barbórka na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Zarówno obchody Barbórki, jak i tradycje górnośląskich orkiestr górniczych znajdują się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Poranne parady z udziałem orkiestr górniczych to jedna z barbórkowych tradycji. Ta na Nikiszowcu przyciąga tłumy turystów z całej Polski oraz z zagranicy.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP