Barbórkowa pobudka i oświadczyny podczas parady

Zaręczyny podczas parady na Nikiszowcu
slideshow ola
Źródło: PAP

Mieszkańców zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec w Katowicach, jak co roku, w Barbórkę obudziła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek". Gra od 113 lat, choć wydobycie w kopalni zakończono w 2018 r. Podczas tegorocznej parady jeden z górników oświadczył się.

Św. Barbara to patronka trudnej pracy i dobrej śmierci, dlatego na sztandary wzięli ją m.in. górnicy. Barbórka - obchodzona 4 grudnia - to w górnictwie najważniejsze święto.

- Nikiszowiec nam sprzyja. Ludzie przyjeżdżają, żeby doświadczyć tradycji - orkiestra gra od 113 lat - i zobaczyć przepiękne osiedle. (...) To trzeba przeżyć samemu. Ludzie przyjeżdżający z odległych miejsc są dla nas jak doping dla sportowców na stadionie - powiedział Andrzej Pisarzowski, pod którego batutą orkiestra gra od 1990 r.

Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek" gra od 113 lat
Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek" gra od 113 lat
Źródło: PAP

Orkiestra zaczęła obchód osiedla w środę o godz. 7.00. Po drodze grała marsze. Zatrzymała się przy ścianie pamięci górników KWK "Wieczorek", którzy zginęli podczas pracy, oddając im hołd hymnem górniczym. Orkiestrę KWK "Wieczorek" założono w 1911 r. W swojej historii miała ona przerwy spowodowane m.in. wybuchem I i II wojny światowej. Obecnie składa się z kilkudziesięciu muzyków profesjonalnych oraz amatorów, a w swoim repertuarze poza marszami i pieśniami regionalnymi ma przeboje muzyki rozrywkowej.

Do górników płyną życzenia z całej Polski
Do górników płyną życzenia z całej Polski
Źródło: PAP

Powiedziała "tak"

Podczas parady na Nikiszowcu jeden z górników oświadczył się swojej partnerce. Ten moment uchwycili fotoreporterzy. Z narzeczonymi rozmawiali dziennikarze "Dziennika Zachodniego".

Wiadomo, że pan Mariusz planował zaręczyny od pół roku. Gdy parada dobiegała końca wyszedł z tłumu w odświętnym stroju górniczym i uklęknął. Oświadczyny zostały przyjęte. "To było totalne zaskoczenie! Niczego się nie spodziewałam" - powiedziała pani Milena dziennikarzom.

Zaręczyny podczas parady na Nikiszowcu
Zaręczyny podczas parady na Nikiszowcu
Źródło: PAP

Ogromna flaga na szybie zabytkowej kopalni

Ogromna zielono-czarna flaga zawisła w Barbórkę z okazji górniczego święta na szybie Andrzej III zabytkowej kopalni Brzeszcze Jawiszowice – powiedział w środę Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz. - Flaga ma długość 12 metrów. Została zawieszona na mierzącym 45 metrów nadszybiu szybu Andrzej III zabytkowej kopalni Brzeszcze Jawiszowice. Chcieliśmy uczcić w ten sposób przypadającą w środę Barbórkę – powiedział Dagmar Kopijasz. Górnicze barwy to połączenie zieleni, która oznacza nadzieję, dodającą górnikowi odwagi przy zjeździe, a czerń jest symbolem zagrażającego stale niebezpieczeństwa.

"Życzę bezpiecznej i stabilnej pracy"

Obchodzona 4 grudnia Barbórka – święto górników – jest tradycyjnie okazją do podsumowania sytuacji branży węglowej oraz życzeń, kierowanych do górniczej braci. "Z okazji uroczystości barbórkowych składam górnikom, pracownikom kopalń i przemysłu wydobywczego oraz ich najbliższym serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności. Życzę bezpiecznej i stabilnej pracy z pożytkiem dla całej Państwa społeczności i wszystkich Polaków, którzy korzystają z efektów pracy pod ziemią" - napisał na profilu Kancelarii Prezydenta RP w serwisie X prezydent Andrzej Duda.

Premier Donald Tusk, także na X, napisał: "Polskim górnikom i ich rodzinom, pracownikom kopalń i ratownikom górniczym wszystkiego dobrego z okazji Waszego święta. Jestem pewien, że nie zabraknie nam cierpliwości i wzajemnego zrozumienia w działaniu i rozmowach o naszej wspólnej przyszłości".

"Z okazji Barbórki najserdeczniejsze życzenia dla Braci Górniczej. Tylu wyjazdów, co zjazdów. Górniczego Szczęść Boże!!!" - napisano na profilu Ministerstwa Przemysłu.

"Przestańcie ściemniać"

W dniu górniczego święta Greenpeace zaplanowało akcję przez Ministerstwem Przemysłu. Aktywiści rozwinęli skierowany do rządu napis: "Węgiel jest skończony. Przestańcie ściemniać".

Domagają się, aby rząd "przestał okłamywać społeczeństwo i opracował realny i sprawiedliwy plan odejścia Polski od węgla".

Akcja Greenpeace przed Ministerstwem Przemysłu
Akcja Greenpeace przed Ministerstwem Przemysłu
Źródło: PAP

"Polska polityka energetyczna opiera się na kłamstwie, że węgiel ma przyszłość. Według analiz w ciągu najbliższych 10 lat zamkną się w Polsce najpewniej wszystkie elektrownie na węgiel. Rząd nie może dalej chować głowy w piasek - powinien urealnić daty zamykania kopalń i jednocześnie pomóc górnikom w znalezieniu innej pracy" - przekonuje organizacja.

Barbórka na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Zarówno obchody Barbórki, jak i tradycje górnośląskich orkiestr górniczych znajdują się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Poranne parady z udziałem orkiestr górniczych to jedna z barbórkowych tradycji. Ta na Nikiszowcu przyciąga tłumy turystów z całej Polski oraz z zagranicy.

Czytaj także: