TVN24 | Katowice

W kopalni Borynia koronawirusa ma już prawie 190 górników. Wzrost zakażeń też w innych kopalniach

TVN24 | Katowice

Autor:
ks
Źródło:
PAP
Andrusiewicz o kolejnych testach wśród górnikówTVN24
wideo 2/9
TVN24Andrusiewicz o kolejnych testach wśród górników

O 115 wzrosła minionej doby liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wśród pracowników jastrzębskiej kopalni Borynia - łącznie SARS-CoV-2 stwierdzono tam już u 188 górników. Przybyło też zakażeń w kopalniach Bolesław Śmiały i Jastrzębie-Bzie.

Według zebranych w niedzielę przez PAP danych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj – od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem u 5628 górników z kilkunastu kopalń, wobec 5438 raportowanych dobę wcześniej. Oznacza to wzrost o 190 nowych przypadków.

Śląskie jest województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń, a górnicy to ponad połowa z przeszło 10,8 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim.

Wzrost zakażeń w kopalni Borynia

Największy minionej doby wzrost zakażeń odnotowano w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni Borynia, gdzie przybyło 115 przypadków koronawirusa - łącznie zakażonych jest tam dotąd 188 górników. W innej kopalni JSW - Jastrzębie-Bzie - potwierdzono 21 nowych przypadków; w sumie jest ich już 260. Dwa nowe przypadki zanotowano w kopalni Budryk - łącznie jest ich 30.

To w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest najwięcej zakażeń w górnictwie. Do niedzielnego poranka koronawirisa potwierdzono u 3246 pracowników spółki, wobec 3108 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 138 przypadków). Kwarantanną jest objętych aktualnie 197 pracowników JSW.

W Polskiej Grupie Górniczej (PGG) rosnącym ogniskiem zakażenia okazuje się kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, gdzie od czwartku do soboty trwały badania przesiewowe całej załogi. Pierwsze wyniki testów potwierdzają, że również w tej kopalni pojawił się koronawirus - do niedzieli potwierdzono 61 przypadków infekcji, wobec 26 raportowanych dobę wcześniej. O 13 wzrosła też liczba zakażonych w kopalni Marcel - obecnie jest ich 229.

Ogółem w kopalniach PGG do niedzieli rano zanotowano 1792 przypadki koronawirusa (980 osób już wyzdrowiało), wobec 1740 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 52). Najwięcej chorych jest w kopalniach Jankowice (672), Sośnica (460) i Murcki-Staszic (236) - liczby te w ostatnich dniach nie zmieniły się. 1071 pracowników Grupy jest na kwarantannie.

W ramach badań przesiewowych od górników PGG pobrano ponad 46 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa. W piątek w 10 kopalniach PGG wszedł w życie zmieniony harmonogram produkcji, który – w formule postoju ekonomicznego – będzie obowiązywał do 3 lipca.

Oprócz zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało także 590 górników z należącej do Węglokoksu bytomskiej kopalni Bobrek. Obecnie koronawirusa ma tam jeszcze (według danych z soboty) 125 osób, a 465 górników wyzdrowiało.

Sytuacja na Śląsku

Według opublikowanych w niedzielę danych resortu zdrowia, w woj. śląskim potwierdzono dotąd 10 tys. 842 przypadki koronawirusa – rano poinformowano o 160 nowych zachorowaniach w regionie (w tej grupie jest 112 górników). 2910 osób wyzdrowiało - najstarszy w ostatnim czasie ozdrowieniec ma 84 lata i mieszka w powiecie żywieckim, najmłodszy ma zaledwie kilkanaście dni i mieszka w Sosnowcu.

W regionie z powodu COVID-19 zmarło dotąd 266 osób.

Autor:ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: