Siedmiomiesięczna dziewczynka w oknie życia w Gliwicach. "Będzie długo oczekiwać na nową rodzinę"

Autor:
mag/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Do zdarzenia doszło w Gliwicach
Do zdarzenia doszło w GliwicachGoogle Earth
wideo 2/10
Google EarthDo zdarzenia doszło w Gliwicach

Dzwonek w oknie życia w Gliwicach (woj. śląskie) zadzwonił w niedzielę przed południem. Boromeuszki znalazły około siedmiomiesięczną dziewczynkę. Policja informuje, że osobie, która zostawiła niemowlę, prawnie nic nie grozi. Jednak dziecko będzie długo oczekiwać na nową rodzinę, ponieważ nie ma oświadczenia matki o zrzeczeniu się praw rodzicielskich.

Policja poinformowała, że w niedzielne przedpołudnie w gliwickim oknie życia znalezione zostało niemowlę.

"Dziewczynką natychmiast zaopiekowały się siostry zakonne. Została też przebadana w szpitalu miejskim, jest zdrowa. Osoba, która zostawiła malucha w specjalnym oknie, nie naraziła go na niebezpieczeństwo, w związku z tym, pod względem prawnym, nic jej nie grozi" - czytamy w komunikacie.

- Dziecko było zadbane, nic nie wskazywało na przemoc. Miała przy sobie termosik z mlekiem - mówi Marek Słomski, rzecznik policji w Gliwicach.

Dopytaliśmy, czy przy dziewczynce była kartka z datą urodzin. Nie było.

Okno życia w Gliwicachśląska policja

Siostry boromeuszki powiadomiły pogotowie

Dziewczynka ma około siedmiu miesięcy. O jej obecności w oknie życia obwieścił dzwonek w domu zakonnym sióstr boromeuszek. Siostry natychmiast wyjęły dziecko i zadzwoniły po pogotowie ratunkowe.

"Niestety, sytuacja prawna dziecka nie jest najlepsza. Bez dopełnienia formalności - ważnego oświadczenia matki o zrzeczeniu się praw rodzicielskich i wyrażeniu zgody na adopcję (składanego w szpitalu) - będzie długo oczekiwać na nową rodzinę" - informują policjanci.

Czytaj też: Urodziła się w grudniu. Zawinięta w kocyk trafiła do okna życia z karteczką

Kobieta może zostawić dziecko w oknie życia, nic jej za to nie grozi

Gliwickie okno życia znajduje się w ośrodku opiekuńczo-leczniczym boromeuszek przy ul. Zygmunta Starego 23. Potrzebujące takiej pomocy kobiety mogą bezpiecznie zostawić noworodka i nic im za to nie grozi.

Okno działa dzięki porozumieniu Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach przy ul. Kościuszki 1, Caritas Diecezji Gliwickiej. Pierwsze okno, od 8 grudnia 2009 znajdowało się przy ul. Górnych Wałów.

Czytaj też: Dzwonek rozległ się w południe. W oknie życia siostry znalazły kilkutygodniowego chłopca

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: śląska policja

Pozostałe wiadomości