Trzej podejrzani o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN24 Katowice
Zatrzymali trzy osoby podejrzane o przemyt ludzi
Zatrzymali trzy osoby podejrzane o przemyt ludziŚląski Oddział Straży Granicznej
wideo 2/10
Śląski Oddział Straży GranicznejZatrzymali trzy osoby podejrzane o przemyt ludzi

Funkcjonariusze śląskiej Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali podejrzanych o przemyt ludzi. To dwóch Afgańczyków i Tadżyk. Mężczyźni mieli organizować nielegalne przekroczenia granicy Polski migrantom z krajów Bliskiego Wschodu oraz z Afryki.

Jak informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzech mężczyzn. Według służb, zatrzymani zaangażowani byli w proceder organizowania nielegalnego przekroczenia granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej, tak zwanym szlakiem bałkańskim, jak również z kierunku Białorusi. Wstępnie ustalono, że osoby te odpowiadały za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy kilkudziesięciu osób.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

Podejrzani o przemyt to dwaj obywatele Afganistanu i obywatel Tadżykistanu

Od 19 do 22 kwietnia w województwie mazowieckim, przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymano dwóch obywateli Afganistanu oraz obywatela Tadżykistanu. W przypadku jednego z zatrzymanych Afgańczyków, na podstawie materiałów zgromadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Straż Graniczną, Sąd Rejonowy w Bielsku–Białej wydał decyzję o umieszczeniu mężczyzny na trzy miesiące w zamkniętym, strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Sąd, przychylając się do wniosków SG, uznał, że mężczyzna może stanowić zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Drugiemu z zatrzymanych Afgańczyków, w ramach postępowania prowadzonego przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu, przedstawiono zarzut dotyczący ułatwienia nielegalnym migrantom pochodzącym z Afganistanu pobytu na terytorium naszego kraju wbrew przepisom.

Zatrzymanemu obywatelowi Tadżykistanu przedstawiono z kolei zarzuty organizowania nielegalnym migrantom przekraczania, wbrew przepisom, granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej.

Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy w Żywcu zastosował wobec obywatela Tadżykistanu tymczasowy areszt na trzy miesiące, natomiast wobec Afgańczyka prokuratura zastosowała dozór policji oraz poręczenie majątkowe.

Zeszłotygodniowe zatrzymania to efekt ścisłej współpracy Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zapobieganiu i zwalczaniu nielegalnej migracji, ale również rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu wszelkiego rodzaju zagrożeniom o charakterze terrorystycznym.

Autor:mag/gp

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Pozostałe wiadomości