Sojalizm

Filmy dokumentalne

Sojalizm

Światowy popyt na mięso nie maleje. Jego konsumpcja w Chinach jest dwukrotnie większa niż w Stanach Zjednoczonych, jednak przeciętny Chińczyk spożywa o połowę mniej produktów odzwierzęcych, niż Amerykanin. By zaspokoić potrzeby globalnego rynku, wielkie korporacje wchłaniają coraz więcej niezależnych, lokalnych producentów. Na terenie swoich zakładów, do karmienia zwierząt przeznaczonych na ubój, używają soi.

 

Twórcy dokumentu zadają pytanie o to, w jaki sposób ograniczać ziemie uprawne, skoro chińska dieta goni zachodnią? Skąd będą brane ogromne ilości wody potrzebne na nawadnianie przyszłej paszy odpowiedniej dla każdego rodzaju zwierząt hodowlanych? I w jaki sposób odbije się to na glebie przeznaczonej pod produkcję rolną oraz chęć zapobiegania katastrofie klimatycznej. O rynku żywności opowiadają naukowcy oraz rolnicy i producenci z różnych regionów świata, w tym Chin, Brazylii, Mozambiku i Stanów Zjednoczonych.

Opis programu

Trudne, często kontrowersyjne tematy, wstrząsające opowieści, wyjątkowe historie - filmy dokumentalne dziennikarzy TVN24, ale nie tylko, możesz oglądać także u nas.