Fakty po Faktach

Władysław Frasyniuk, prof. Anna Piekarska, prof. Małgorzata Pawłowska

To nie jest zarządzanie, to jest wywoływanie chaosu - tak działania rządu w czasie epidemii w "Faktach po Faktach" określił Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w czasach PRL, obecnie przedsiębiorca. - Zagrożeniem jest niekompetentna zawirusowana zupełnie władza, która jest przyczyną wszystkich naszych nieszczęść, dlatego że żyjemy w absolutnej niepewności. Odtrutką są oczywiście demokratyczne wybory. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby doprowadzić do wcześniejszych wyborów. Mam wrażenie, że takie możliwości są, tylko trzeba się po prostu postarać - powiedział.

 

W drugiej części programu Anita Werner pytała swoich gości, czy z uwagi na nowy wariant koronawirusa w Wielkiej Brytanii Polacy wracający z Wysp powinni być testować lub wysyłani na kwarantannę?

 

Jeżeli Polacy wracają z terenów, na których został wykryty nowy wariant, nie można wykluczyć ryzyka, aczkolwiek ten wariant jest w trakcie badań. Nie ma jeszcze twardych dowodów, że to on wywołał zwiększoną liczbę zakażeń, ale takie ryzyko istnieje - mówiła profesor Małgorzata Pawłowska, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Zakaźnych.

 

To jest reakcja absolutnie adekwatna. Tutaj nie ma bezpośrednich dowodów naukowych, natomiast jest silna przesłanka epidemiologiczna, że możemy mieć za chwilę problem i absolutnie nie należy jej ignorować - dodała profesor Anna Piekarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.