Fakty po Faktach

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Marek Sawicki, Alicja Defratyka, Maciej Samcik, prof. Marcin Drąg

Kto jest odpowiedzialny za spóźnioną reakcję w sprawie doniesień o śniętych rybach w Odrze? - pytał swoich gości Piotr Marciniak w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. - Cała komunikacja przedstawicieli władz w sprawie katastrofy przypomina mataczenie, zacieranie śladów, dezinformację i manipulację - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. Dodała również, że "jesteśmy coraz dalej od prawdy i coraz bliżej przekonania, że wielu zależy na tym, żeby faktyczne przyczyny tej katastrofy ukryć". Zdaniem Marka Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego "praprzyczyną jest centralizacja zarządzania wodami". - Tę koncepcję wprowadził i kontynuuje minister Gróbarczyk - wskazał Sawicki.

 

Następnie w wydaniu o hamowaniu polskiej gospodarki. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny Produkt Krajowy Brutto urósł w drugim kwartale 2022 roku o 5,3 procent, licząc rok do roku, jednak w ujęciu kwartalnym spadł aż o 2,3 procent. - Wchodzimy w okres recesji - powiedziała ekonomistka Alicja Defratyka. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik zaznaczył, że najgroźniejsze w recesji jest to, że większość Polaków nie jest na nią przygotowana.

 

Na koniec profesor Marcin Drąg z katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej komentował nowe informacje na temat badań wykonywanych przez ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Jak podała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wyniki badań wskazały obecność złotych alg w Odrze. - Złote algi to kolejna teoria, ale widzimy, że idzie fala, która dotarła właśnie do Szczecina - ocenił profesor Drąg.

18.08.2022
Długość: 44 min