Depresja systemu

Nie ma gdzie leczyć

Rządowa reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ruszyła jeszcze przed pandemią, ale do dziś nie została zakończona. W założeniu ma odciążyć psychiatrów i szpitale, które dziś są na pierwszym froncie walki z problemami psychicznymi u najmłodszych. Docelowo powstać ma 400 ośrodków środowiskowych, do których trafiać będą dzieci i nastolatki we wczesnych stadiach choroby. Wdrażanie reformy idzie jednak powoli – przez pandemię, niedofinansowanie i przede wszystkim – przez brak personelu. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce aktywnych zawodowo jest tylko 455 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Potrzebujących – wielokrotnie więcej i co roku przybywa. Tymczasem na efekty wprowadzanych zmian trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

 

Wesprzyj działania Fundacji TVN i wybuduj z nami nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.