Zdeformowane kwiaty wokół Fukushimy. Lepiej ich nie wąchać

Ciekawostki

Twitter/@san_kaidoNienaturalnie wyglądające stokrotki w pobliżu Fukushimy

Zdjęcie białych stokrotek, które mają rosnąć w okolicy elektrowni atomowej w Fukushimie, stało się kolejnym symbolem katastrofy sprzed 4 lat. Rośliny w nienaturalny sposób skręcają się i łączą, co ma być rezultatem skażenia radioaktywnego.

Sfotografowane stokrotki, jak opisywał autor zdjęcia, rozdwajają się i łączą z innymi kwiatami, tworząc półokrągłe formy. Jedna z nich, tworząca niemal pełny okrąg, ma być w rzeczywistości czterema połączonymi roślinami, które "stopiły się" w jeden kwiat.

Wcześniej informowano również o innych zdeformowanych roślinach oraz owadach, które znajdowano w okolicy zniszczonej elektrowni. Ich fotografie są jednak przeważnie trudne do zweryfikowania.

Cztery lata po katastrofie

11 marca 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I we wschodniej Japonii.

Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych, była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Poziom promieniowania w okolicy elektrowni atomowej jest obecnie, według japońskich władz, bezpieczny, jedynie nieznacznie przekraczając normy. W 2014 roku pozwolono w związku z tym wrócić do domów mieszkańcom ewakuowanym w 2011 roku, którzy mieszkali w promieniu ok. 20 kilometrów od elektrowni.

Wielu z 160 tysięcy ludzi nie zdecydowało się jednak na powrót.

Autor: mm/ja / Źródło: New York Daily News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@san_kaido