Zamiast hejtować, dodaj znajomego. Kampania przeciwko cyberprzemocy w internecie

Kampanię promuje spot telewizyjny
Kampanię promuje spot telewizyjny
Źródło: Fundacja Dzieci Nieczyje; Disney Channel Polska | Fundacja Dzieci Nieczyje; Disney Channel Polska

Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała kampanię społeczną "Dodaj znajomego". Akcja ma przeciwdziałać hejtowi i cyberprzemocy oraz pokazać ich negatywne skutki. - Wybieramy sobie ofiary najłatwiejsze do zaatakowania - mówiła we "Wstajesz i weekend" psycholog Maria Rotkiel.

Hejtowanie, czyli obraźliwe, wulgarne lub agresywne treści pojawiające się w internecie bez ściśle określonego powodu, jest jednym z przejawów cyberprzemocy. W związku z tym, że problem ten dotyczy coraz większej liczby nastolatków korzystających z sieci, Fundacja Dzieci Niczyje wspólnie ze stacją Disney Channel i Disney XD przygotowała kampanię edukacyjną "Dodaj znajomego". Jej celem jest nakłonienie do przeciwstawiania się hejtowi i pokazanie jego negatywnych skutków.

Stanąć z hejterem twarzą w twarz

Od 14 stycznia kampanię promuje spot telewizyjny. Jego główni bohaterowie to dwójka młodych ludzi, którzy biorą udział w castingu do filmu. Okazuje się, że dialog, który mają odegrać przed kamerą jest oparty o ich wcześniejszą internetową dyskusję, w której pojawił się hejt.

Kampania przeciwdziałająca hejtowi spodobała się internautom.

Świetna akcja. Szkoda, że jest ich tak mało w polskim internecie http://t.co/0mXVegm0or— Tomasz Popielarczyk (@tompopielarczyk) styczeń 14, 2015
@DisneyPolska fajne— Tini Cande Polonia (@KamelaTini) styczeń 15, 2015

116 111

O problemie można porozmawiać, dzwoniąc na telefon zaufania 116 111. Dyżurujący tam eksperci fundacji na co dzień pomagają młodym osobom, które doświadczają m.in. przemocy w sieci. Elementem kampanii są także zajęcia w szkołach, podczas których dzieci uczą się lepszego traktowania innych użytkowników w internecie.

"Ofiary najłatwiejsze do zaatakowania"

O hejcie i cyberprzemocy we "Wstajesz i weekend" mówili psycholog Maria Rotkiel i Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.

- Człowiek ma w sobie nieumiejętność radzenia z trudnymi emocjami i niestety czasami taką łatwość, w zależności od naszej osobowości i dojrzałości, rozładowywania tego napięcia na przypadkowych ofiarach. (...) Wybieramy sobie ofiary najłatwiejsze do zaatakowania - powiedziała Rotkiel.

Psycholog zaznaczyła, że komputer jest czymś, co odgradza i izoluje od ofiary. Dodała, że jeżeli widzi się "człowieka z krwi i kości" to trudniej wyrządzić mu krzywdę. Łukasz Wojtasik podkreślał natomiast rolę rodziców.

- Jako rodzice przede wszystkim powinniśmy rozmawiać o bezpieczeństwie w internecie. Mówić o tym, jak się zachowywać i jak reagować i to już od najmłodszych lat. Już dzieciaki w wieku przedszkolnym korzystają z internetu - przypomniał.

O hejcie i cyberprzemocy rozmawiali goście "Wstajesz i weekend"

O hejcie i cyberprzemocy rozmawiali goście "Wstajesz i weekend"

Autor: nb//rzw / Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje; Twitter

Czytaj także: