Wyspa pustelników na sprzedaż. Za 28 mln euro

 
Na wyspie są m.in. zabytkowe budynki o ok. 3,5 tys. m kw.
Źródło: Colliers International

Isola Santo Spirito - ostatnia niezamieszkana wyspa w Lagunie Weneckiej jest na sprzedaż. Od XI wieku była siedzibą zakonników, później stała się miejscem spotkań władz kraju z ambasadorami, delegacjami dyplomatycznymi i rodzinami królewskimi, by popaść niemal w ruinę. Obecny zarządca chce przywrócić jej dawną świetność i szuka inwestora – wyspę za 28 mln dolarów można kupić na własność.

Isola Santo Spirito to malutka wyspa w Lagunie Weneckiej (fot. Colliers International)
Isola Santo Spirito to malutka wyspa w Lagunie Weneckiej (fot. Colliers International)

Isola Santo Spirito (Wyspa Ducha Świętego) oddalona dziesięć minut łodzią od Placu św. Marka, w pobliżu Lido. To malutka wysepka na Lagunie Weneckiej, której powierzchnia wynosi 2,53 ha. Ma 5 budynków i grunty, które w 2003 roku państwo sprzedało grupie biznesmenów z weneckiej firmy Poveglia Ltd.

Wyspie, choć ma niezwykle bogatą historię, daleko do czasów swojej świetności. Obecni zarządcy szukają więc inwestora, który będzie chciał w nią zainwestować. "Oto Twoja szansa na własny kawałek historii" – tak ją reklamują. Cena wywoławcza to 28 milionów euro (ok. 112 mln zł).

- To rzadka okazja, bo wyspa jest ostatnią w Lagunie Weneckiej, którą można jeszcze kupić – mówi Massimo Saporito z Colliers International, włoskiej firmy, która ma uprawnienia do sprzedaży Isola Santo Spirito. I dodaje: - Wyspa oferuje wyjątkową okazję do rewitalizacji ok. 3,5 tys. m kw. zabytkowych budynków i dodatkowych 4,5 tys. m kw. nowego budownictwa.

Jak sugeruje, całość można dostosować do nowych potrzeb inwestorów, np. może stać się miejscem dla ekskluzywnego hotelu dla turystów lub luksusowych mieszkań i sklepów.

Historia wyspy sięga XI wieku (for. Colliers International)
Historia wyspy sięga XI wieku (for. Colliers International)

Napoleon też tam mieszkał

Historia wyspy sięga XI wieku, gdy stała się siedzibą klasztoru Kanoników Regularnych. Dwa wieki później, gdy zostali wygnani z Santo Spirito, osiedli na niej cystersi. W XV wieku mieszkali tam pustelnicy. Do opuszczenia wyspy zmusił ich jednak papież Aleksander VII, bo musiał sprzedać nieruchomość senatowi weneckiemu, aby pokryć część swoich wydatków.

Kiedy Wenecja utraciła wyspę w trakcie wojny, Isola Santo Spirito trafiła w ręce Turcji. Wraz z nadejściem Napoleona stała się siedzibą jego garnizonu – zburzono stare budynki, by zrobić miejsce dla koszar i magazynów.

Ostatecznego spustoszenia dokonano podczas II wojny światowej, gdy podczas grabieży zniknęły resztki renesansowych dzieł sztuki.

Źródło: Extravaganzi, tvn24.pl

Czytaj także: