Władze Dagestanu, autonomicznej republiki na południu Rosji, oferują nagrody za donosy o "ekstremistycznych materiałach w sieci". Do wygrania są m.in. smartfony.
Władze Dagestanu zachęcają obywateli do zgłaszania przypadków "ekstremistycznych zachowań" w internecie. Za najlepsze informacje ich autorzy mają otrzymać nagrody, m.in. smartfony i deskorolki elektryczne.
Anonimowe donosy
Dagestan, południowa prowincja Rosji, mimo zakończenia II wojny czeczeńskiej w 2009 roku, wciąż jest niespokojnym politycznie regionem.
Władze nieustannie obawiają się separatystycznych postaw Czeczenów, którzy nie zgadzają się z włączeniem ich kraju do Rosji, a stanowią znaczącą część mieszkańców Dagestanu.
Aby zapobiegać "ekstremistycznym postawom", zaoferowano nagrody dla tych mieszkańców Dagestanu, którzy zgłoszą przypadki antyrosyjskich publikacji internetowych do anonimowej gorącej linii.
Infolinia
Władze chcą wiedzieć o internetowych zachowaniach, "wywołujących wrogość z powodów religijnych lub etnicznych". Infolinia ma zachęcić ludzi do informowania o przypadkach namawiania do "terroryzmu i ekstremizmu".
Nie tylko nagrody mają zachęcić Rosjan do zaangażowania w akcję. Na potrzeby przedsięwzięcia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu wydało komiks, w którym bohater przypominający Supermana tłumaczy, jak poprawnie złożyć donos.
Win a smartphone in #Russia by denouncing neighbours for ‘#extremism’ #Dagestan #Crimea #Ukraine #донос #кибердружинаhttps://t.co/bL1U43i8yu pic.twitter.com/RfMtAltTJo
— Halya Coynash (@halyapuff) 14 października 2018
"Sprawdzimy każdy przypadek"
Władze Dagestanu zapewniają, że przed rozdaniem nagród sprawdzą wszystkie zgłoszone przez obywateli przypadki.
- Zachęcamy młodych ludzi do wspólnego działania na rzecz naszego bezpieczeństwa w regionie - skomentował Siergiej Singarew, rosyjski minister komunikacji i autor pomysłu "gorącej linii".
Informowanie rosyjskiej służby bezpieczeństwa o działaniach "ekstremistycznych" lub "antyrosyjskich" od dawna było aprobowane i nagradzane przez rząd Władimira Putina. Specjalna infolinia to kontynuacja polityki zakładającej przeciwdziałanie propagandzie ekstremizmu antyrosyjskiego.
Falstart
Infolinia powstała w kwietniu, gdy Singarew był zastępcą ministra komunikacji. Nie spotkała się jednak z zainteresowaniem, dlatego została wyłączona.
Ponownie uruchomiono ją po wydarzeniach w szkole w Kurmi, gdzie uczniowie korzystający z biblioteki mieli dostęp do materiałów ekstremistycznych. Udostępniane one były przez mężczyznę, który został skazany niedługo później za rozpowszechnianie zakazanych treści w internecie.
Mając w pamięci nikłe zainteresowanie infolinią, jej twórcy postanowili ją udoskonalić. Koncepcja atrakcyjnych nagród dla autorów najlepszego donosu, zaprezentowana przez autora na spotkaniu ze studentami, spotkała się z ogólną aprobatą i pomogła rozpowszechnić akcję.
Autor: Ali//ŁUD / Źródło: bbc.com
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu