Sięganie po słodziki celem redukcji wagi "nie przynosi żadnych długoterminowych korzyści", należy sięgać po inne metody - stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia w swoich nowych rekomendacjach. Co więcej, ich spożywanie może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II oraz chorób sercowo-naczyniowych.
Nowe rekomendacje opracowane na bazie 283 dotychczasowych badań Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała w poniedziałek. Przygotowując je skupiono się na zamiennikach cukru określanych jako niecukrowe substancje słodzące (NSS), tj. "nisko- lub bezkaloryczne alternatywy dla cukrów wolnych (cukrów dodawanych do żywności lub występujących naturalnie w miodach, sokach i syropach - red.)". Jako przykłady takich substancji wymieniono: acesulfam K, aspartam, adwantam, cyklaminiany, neotam, sacharynę, sukralozę, stewię oraz pochodne stewii.
Słodziki nie pomagają schudnąć
W swoich wnioskach WHO odradza stosowanie tego typu słodzików. Przede wszystkim, ich spożywanie nie przyczynia się do stałej redukcji wagi. - Długoterminowo zastąpienie wolnych cukrów zamiennikami cukru NSS nie prowadzi do redukcji wagi - ocenia Francesco Branca, dyrektor departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Światowej Organizacji Zdrowia. - Zaobserwowaliśmy wprawdzie delikatną redukcję masy ciała w krótkim okresie, ale nie jest ona trwała - dodał w rozmowie z CNN.
Słodziki a cukrzyca
Co więcej, stosowanie zamienników cukru może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wyniki przeglądu 283 badań wskazują, że regularna konsumpcja niecukrowych substancji słodzących może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych. Spożywanie tych zamienników cukrów może też prowadzić do zwiększonej śmiertelności u dorosłych.
Co ważne, choć WHO odradza sięgania po NSS, przestroga ta nie dotyczy wszystkich produktów zawierających te słodziki. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia nie obejmują bowiem produktów higieny osobistej, takich jak pasty do zębów, kremy do skóry czy leki.
Opublikowane w poniedziałek rekomendacje nie dotyczą też osób chorych na cukrzycę. Żadne z przeanalizowanych wcześniej przez WHO badań nie obejmowało bowiem cukrzyków, w związku z czym ocena wpływu tych substancji na ich zdrowie była niemożliwa. Dodatkowo, jak zaznaczono na stronie internetowej organizacji, zalecenie to ma charakter warunkowy. Oznacza to, że jakiekolwiek potencjalne decyzje polityczne wydane na jego podstawie powinny zostać dostosowane do warunków konkretnego kraju, "związanych np. z zakresem konsumpcji (słodzików NSS) w różnych grupach wiekowych".
Badania naukowe nad słodzikami
- Nowe zalecenia opierają się na dogłębnej ocenie najnowszej literatury naukowej i podkreślają, że stosowanie sztucznych słodzików nie jest dobrą strategią osiągnięcia utraty wagi – stwierdził w rozmowie z CNN niezaangażowany w opracowanie rekomendacji badacz żywienia Ian Johnson, emerytowany pracownik naukowy Quadram Institute Bioscience.
Jednocześnie zaznaczył on, że publikacji "nie należy interpretować jako wskazówki, zgodnie z którą spożycie cukru nie ma wpływu na wagę". - Ludzie muszą rozważyć inne sposoby ograniczania spożycia cukrów wolnych, takie jak spożywanie produktów, w których cukry występują naturalnie - wyjaśnia Francesco Branca.
Źródło: WHO, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock