Słynny obraz przypisywany Janowi Vermeerowi tak naprawdę namalował ktoś inny, uważają badacze

Autor:
pb//am
Źródło:
CNN
Nieznany autoportret van Gogha został odnaleziony w Szkocji. "To było absolutnie porywające"
Nieznany autoportret van Gogha został odnaleziony w Szkocji. "To było absolutnie porywające"The National Galleries of Scotland
wideo 2/4
The National Galleries of ScotlandNieznany autoportret van Gogha został odnaleziony w Szkocji. "To było absolutnie porywające"

Jeden z najsłynniejszych obrazów przypisywanych Janowi Vermeerowi tak naprawdę nie jest jego autorstwa - do takich wniosków doszli specjaliści z National Gallery of Art w Waszyngtonie. Dzieło mogło zostać namalowane przez ucznia, asystenta, a nawet córkę XVII-wiecznego malarza.

Obraz "Dziewczyna z fletem" przypisywany holenderskiemu malarzowi Janowi Vermeerowi najprawdopodobniej nie został przez niego namalowany lub jest fałszywy. Badacze z waszyngtońskiej National Gallery of Art doszli do wniosku, że dzieło najpewniej powstało w pracowni Vermeera, ale jego autorem jest ktoś inny.

Obraz "Dziewczyna z fletem", przypisywany Janowi VermeerowiShutterstock

"Dziewczyna z fletem" nie wyszła spod pędzla Vermeera

"Dziewczyna z fletem" przedstawia młodą kobietę siedzącą przy stole, pochylającą się w swoją lewą stronę. W lewym ręku trzyma złoty flet, a na głowie ma kapelusz. Według National Gallery of Art ogólny charakter obrazu nawiązuje do stylu malarstwa Vermeera, choćby poprzez stosowanie nietypowych pigmentów czy charakterystyczne zastosowanie rozjaśnień, ale jego jakość nie dorównuje standardom artysty. Badacze z galerii potwierdzili właśnie, że wątpliwości co do autorstwa dzieła są uzasadnione i uznali "Dziewczynę z fletem" za jedynie wykonaną w pracowni malarza w mieście Delft w Holandii. Do takich wniosków doszli po szczegółowym przeanalizowaniu sześciu obrazów, znajdujących się w Waszyngtonie, które w różnych okresach uznawane były za namalowane przez Vermeera. Celem analizy było zrozumienie "co czyni Vermeera Vermeerem". W przypadku trzech z dzieł potwierdzono pełną autentyczność - to "Ważąca perły" datowana na około 1664 rok, "Kobieta pisząca list" z około 1665 roku i "Dziewczyna w czerwonym kapeluszu" z około 1669 roku zostały namalowane przez Holendra.

Autorstwo "Dziewczyny z fletem" przez wiele lat było podważane przez specjalistów, choć nadal wielu uważało, że Vermeer rzeczywiście namalował obraz. Wśród nich był Arthur Wheelock, były kurator National Gallery of Art, który początkowo również kwestionował autorstwo obrazu, ale kilka lat temu zmienił zdanie. Tymczasem w nowej analizie badacze nie mają wątpliwości, że powstałej między 1669 a 1675 rokiem "Dziewczynie z fletem" brakuje precyzji, z jaką Vermeer tworzył inne swoje dzieła.

ZOBACZ TEŻ: Aktywiści przykleili się do obrazu Picassa. "Czeka nas upadek wszystkiego, co daje nam bezpieczeństwo"

Kto jest autorem dzieła?

Według autorów analizy w 1942 roku prawdopodobnie błędnie przypisano autorstwo obrazu Vermeerowi. Możliwe, że prawdziwym autorem był jego uczeń lub asystent. Marjorie Wieseman, zajmująca się malarstwem północnoeuropejskim w galerii uważa, że autorem mógł być członek rodziny artysty, najprawdopodobniej jego najstarsza córka Maria, która miała 15-21 lat, gdy ukończono dzieło. Według ekspertki, obraz musiał być namalowany przez kogoś, kto bardzo dobrze rozumiał proces twórczy Vermeera i narzędzia, z jakich korzystał, ale nie był w stanie w pełni odwzorować jego twórczości. Chodzi przede wszystkim o sposób rozprowadzania farby. Podczas gdy u Vermeera powierzchnia obrazów była gładka, na obrazie "Dziewczyna z fletem" jest w wielu miejscach ziarnista. Zauważono też, że malarz miał tendencję do tworzenia subtelnych zielonych cieni, delikatnie modulując kolory, a w "Dziewczynie z fletem" cienie nałożono znacznie mocniej. 

Według Marjorie Wieseman "Dziewczyna z fletem" była inspirowana innym, autentycznym dziełem Vermeera, "Dziewczyną w czerwonym kapeluszu". Kobiety na obu obrazach są bowiem podobne i możliwe, że przedstawiają nawet tę samą modelkę. Tożsamość kobiety nie jest jednak znana. 

ZOBACZ TEŻ: Tak mogliby dziś wyglądać księżna Diana, Michael Jackson, Freddie Mercury, czy Kurt Cobain. "Jakby nic się nie stało"

Autor:pb//am

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości