Betty Glover przepracowała siedem dekad. Nie mając oszczędności, w wieku 91 lat nadal nie mogła zrezygnować z posady kasjerki w sklepie spożywczym. Kiedy uznała, że w ostatnim okresie życia chce jednak spędzać więcej czasu z bliskimi, wnuczka pomogła jej uruchomić zrzutkę w internecie. Rezultaty wprawiły starszą panią w zdumienie.
Dziewięćdziesięciojednoletnia kasjerka, pracująca w sklepie spożywczym w Oregonie, może wreszcie przejść na emeryturę dzięki internetowej zbiórce pieniędzy, która była konieczna ze względu na sytuację ekonomiczną kobiety. Jak zauważa "Guardian", to problem wielu Amerykanów, którzy są zmuszeni do pracy praktycznie przez całe życie.
Betty Glover pracowała w sklepie do 91. roku życia
Betty Glover przepracowała siedem dekad, a były okresy w jej życiu, kiedy nawet była zatrudniona na dwóch stanowiskach jednocześnie. Mimo to nie zdołała zaoszczędzić kwoty, która pozwoliłaby jej przejść na emeryturę i opłacać miesięczne rachunki, jedzenie i leki. Według lokalnego serwisu Rogue Valley Times, kobieta mieszka w przyczepie kempingowej.
Pracując przy kasie w sklepie spożywczym WinCo Foods w South Medford w stanie Oregon, Glover poczuła jednak, że w ostatnich latach życia chciałaby spędzać więcej czasu z bliskimi, zapisać się w ich wspomnieniach. - Jestem przyzwyczajona do pracy i nienawidzę myśli, że mogłabym nie pracować - powiedziała 91-latka w rozmowie z lokalną stacją telewizyjną KDRV, dodając, że kocha też swoich klientów. - Ale uznałam, że chcę się nacieszyć dwójką moich dzieci, czwórką wnucząt, sześciorgiem prawnuków i dwojgiem praprawnuków (…). Jestem ostatnia z mojego pokolenia. Chciałabym patrzeć, jak maluchy dorastają. Są naprawdę słodkie. Kiedy pracujesz, gdy twoje dzieci są małe, tracisz wiele z ich życia. Teraz chciałabym cieszyć się moimi praprawnukami.
Jedna z wnuczek Glover pomogła jej uruchomić zrzutkę na portalu GoFundMe. Cel ustaliły na 40 tysięcy dolarów. Zbiórka odniosła jednak tak duży sukces, że do 28 kwietnia na koncie 91-latki było ponad 88 tysięcy dolarów. Wpłaty pochodziły głównie od okolicznych mieszkańców i stałych bywalców sklepu, w którym starsza pani pracowała.
- Zaniemówiłam - skomentowała wynik zbiórki Betty Glover w rozmowie z KDRV. - Ani przez chwilę nie myślałam, że ludzie będą tak hojni. Nawet jeśli ich samych nie na wszystko stać, niesamowite, że się dzielą tym, co mają.
Amerykanie zmuszeni pracować coraz dłużej
Glover, która wkrótce będzie świętować 92. urodziny, przedłużyła swoją pracę zawodową znacznie powyżej średniej. Oficjalny wiek emerytalny w USA wynosi (w zależności od daty urodzenia) od 65 do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Ponieważ jednak na przestrzeni lat koszty życia w kraju gwałtownie wzrosły, a płace większości pracowników za tym nie podążyły, wielu ludzi jest zmuszonych pracować dłużej. Przyczynia się też do tego dłuższe życie i obniżone świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Dyrektor Centrum Badań nad Emeryturami w Boston College, Alicia Munnell, podkreśliła w rozmowie z magazynem "Forbes", że jeszcze trzydzieści lat temu Amerykanie przechodzili na emeryturę znacznie wcześniej, bo w wieku 59-62 lat.
Rogue Valley Times, który poświęcił Betty Glover większy tekst, pisze, że część dzieciństwa 91-latki przypadła na czasy Wielkiego Kryzysu. Dorastała na farmie, gdzie członkowie jej rodziny sami produkowali mięso, warzywa, owoce, mleko, jajka i chleb. Kasjerka powiedziała serwisom informacyjnym, że nie może uwierzyć w niektóre ceny, które ostatnio wbijała na swoją kasę. - To szaleństwo widzieć, ile kosztują teraz na przykład jajka - powiedziała.
ZOBACZ TEŻ: W jakim wieku Europejczycy przechodzą na emeryturę? Oto państwa, w których pracuje się najkrócej
Źródło: Guardian