Nawet 2500 zł mandatu za jazdę na hulajnodze. Jakie kary za zbyt dużą prędkość lub przejażdżkę we dwoje?

Autor:
wac//az
Źródło:
tvn24.pl
Nie ma już wolnoamerykanki na e-hulajnogach, policja interweniuje (13.05.2022)
Nie ma już wolnoamerykanki na e-hulajnogach, policja interweniuje (13.05.2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Nie ma już wolnoamerykanki na e-hulajnogach, policja interweniuje

Hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkowników obowiązują przepisy podobne jak kierowców czy rowerzystów. Jednak w taryfikatorze mandatów, który obowiązuje od 2022 roku, znajdują się też zapisy dotyczące wyłącznie hulajnóg. Kara grozi m.in. za zbyt szybką jazdę, poruszanie się po chodniku i nieprawidłowe parkowanie.

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego - podobnie jak rowerzyści - zobowiązani są do poruszania się po ścieżce rowerowej. W innym wypadku grozi im mandat w wysokości 100 złotych. Gdy nie ma ścieżki rowerowej, hulajnogą możemy poruszać się po drodze, na której dozwolona prędkość nie przekracza 30 km/h. W innym przypadku dopuszcza się jazdę po chodniku. Należy wówczas pamiętać, kto ma pierwszeństwo.

- Pierwszeństwo na chodniku zawsze ma pieszy. Użytkownik hulajnogi musi dostosować prędkość i sposób, w jaki się przemieszcza, do natężenie ruchu - powiedział podkom. Krzysztof Adamiec z komendy miejskiej policji w Opolu w rozmowie z reporterem programu "Polska i świat". Za nieustąpienie pierwszeństwa przewidziano grzywnę w wysokości 100 złotych.

Za naruszenie przepisów o korzystaniu z chodnika grozi mandat w wysokości 200 złotych.

2500 złotych mandatu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Szczególnie dotkliwe kary grożą osobom poruszającym się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Osoba poruszająca się na e-hulajnodze po spożyciu mniejszej ilości alkoholu (0,2-0,5 promila) może zostać ukarana mandatem w wysokości 1000 złotych.

300 złotych za zbyt szybką jazdę

Zgodnie z prawem elektryczną hulajnogą można poruszać się z prędkością maksymalnie 20 kilometrów na godzinę. Od nowego roku obowiązują przepisy, które mówią, że nowo wprowadzane na rynek hulajnogi muszą mieć prędkość ograniczoną do 20 km/h.

Według rozporządzenia o wysokości grzywien, za naruszenie obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego grozi 300 złotych grzywny. 300 złotych może również zapłacić użytkownik e-hulajnogi, który utrudnia ruch pieszemu.

CZYTAJ TAKŻE: 13 maja policja w Grudziądzu mandatem w wysokości 400 złotych ukarała 21-latka, który jechał hulajnogą z prędkością 50 km/h.

300 złotych za jazdę dwóch osób

Na większości hulajnóg elektrycznych może poruszać się jednocześnie tylko jedna osoba. Jak czytamy w nowym taryfikatorze, przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc (…) wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji wiąże się z karą 300 złotych mandatu.

200 złotych grzywny za jazdę bez uprawnień

Dzieci do 10. roku życia nie mogą jeździć e-hulajnogami, ale jest jeden wyjątek: w strefach zamieszkania dzieci mogą jeździć pod opieką dorosłego. Natomiast starsze dzieci muszą mieć kartę rowerową lub specjalne prawo jazdy: kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby, które skończyły 18 lat, nie potrzebują żadnych uprawnień.

100 złotych za nieprawidłowe parkowanie

Hulajnogi w Sopocie. Za nieprawidłowe parkowanie grozi mandat 100 zł.tvn24

Problem nieprawidłowego parkowania dotyczy w dużej mierze hulajnóg wynajmowanych na minuty, które po upływie czasu jazdy są porzucane w dowolnych miejscach. Za naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku grozi mandat 100 złotych.

50 złotych za jazdę bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy

Użytkownik hulajnogi nie może odrywać ręki od kierownicy, zarazem jeśli pojazd nie jest wyposażony w kierunkowskazy, zamiar skrętu powinien zasygnalizować ręką. Jednak jak zauważa Marcin Hyła ze stowarzyszenia Miasta dla Rowerów, "w przypadku hulajnóg elektrycznych sygnalizowanie manewru skrętu jest praktycznie niemożliwe".

Taryfikator przewiduje 50 złotych mandatu także za naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu.

Autor:wac//az

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości