Świeże spojrzenie na Słońce

 
Na stronach NASA - aktualny stan wiedzy o Słońcu

Niewielu z nas wie, że w piątek mamy wielkie święto - Światowy Dzień Ziemi i Słońca ustanowiony w 2000 roku przez Amerykańską Agencję Kosmiczną. Jak niewiele wiemy o wpływie naszej gwiazdy na Błękitną Planetę spróbują nam pokazać naukowcy NASA, którzy otworzyli specjalnie na tę okazję nową stronę internetową.

Dziura koronalna na Słońcu (styczeń 2002) (fot. NASA)
Dziura koronalna na Słońcu (styczeń 2002) (fot. NASA)

Słońce jest centralnym ciałem naszego układu planetarnego i zarazem najbliższą nam gwiazdą. Jego średnica jest 109 razy większa niż Ziemi - zmieściło by więc w swoim wnętrzu miliony (!) takich planet jak nasza.

Chociaż nie należy do największych gwiazd, w każdej sekundzie wyzwala tyle energii co wybuch 100 miliardów bomb wodorowych.

Słońce zawiera około 2 proc. pierwiastków ciężkich, co jest dowodem na to, że jest to gwiazda drugiej albo trzeciej generacji. Co to znaczy? Otóż najpewniej Słońce nie powstało z pierwotnej materii powstałej po Wielkim Wybuchu, ale z materii pochodzącej z innej, wcześniej żyjącej gwiazdy.

Gorący piec

Do XX wieku naukowcy wyobrażali sobie Słońce jak płonące ognisko. W wydanej w 1892 roku książce Słońce opisane jest jako piec wydzielający ciepło i światło. Inna XIX-wieczna teoria sugerowała, że świecenie spowodowane jest przez spadające na Słońce meteoryty.

Prawda o naszej gwieździe jest jednak inna. Obecnie wiemy bowiem, że paliwem Słońca jest wodór, a energia, jaką dostarcza ono Ziemi, pochodzi z reakcji jądrowych zachodzących głęboko w jego wnętrzu.

Można więc powiedzieć, że Słońce jest rozognioną kulą gazową (o temperaturze 14-15 mln °C). Tak masywną, że stanowi 99,87 proc. całkowitej masy Układu Słonecznego.

Gwiazda co sekundę przetwarza około 600 mln ton wodoru na około 400 mln ton helu, tracąc w tej reakcji energię w postaci światła, ciepła i wiatru słonecznego. I chociaż nie będzie tak zawsze, ma przed sobą jeszcze długi żywot. Przez około 5 mld lat zużyło połowę wodorowego paliwa. Przez następne 5 mld lat będzie stale przemieniać wodór, a jego temperatura i rozmiar stopniowo będą rosły. Gdy zostanie zużyty cały zapas atomowego paliwa, gwiazda zacznie stygnąć stając się białym karłem.

Proturberancja, wyrzut materii ponad powierzchnię Słońca (fot. NASA)
Proturberancja, wyrzut materii ponad powierzchnię Słońca (fot. NASA)

Więcej faktów w NASA TV

Jak niewiele wiemy o życiodajnej gwieździe możemy się przekonać oglądając transmitowane na żywo obchody Światowego Dnia Ziemi i Słońca w NASA TV (www.nasa.gov/ntv) oraz na witrynie agencji (www.nasa.gov).

Wiele materiałów na temat Słońca i Ziemi można znaleźć także na specjalnej stronie internetowej sunearthday.nasa.gov/2009.

Fot. NASA
Fot. NASA

Na godzinę 18.00 zaplanowana jest transmisja ze spotkania z naukowcami badającymi naszą dzienną gwiazdę. Najnowsze odkrycia tajemnic Słońca przedstawią: Eric Christian, Nicky Fox, Terry Kucera oraz Sten Odenwald.

Odkryj swoje Słońce i swój Wszechświat

Impreza odbędzie się pod hasłem „Odkryj swoje Słońce!”, które nawiązuje do ogólnego hasła Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 – „Odkryj swój Wszechświat!”.

Dział astronomii zajmujący się badaniami Słońca nazywa się heliofizyką. Słońce jest regularnie obserwowane przez obserwatoria naziemne, w tym polskie. Badają je też obserwatoria wyniesione w kosmos, takie jak SOHO krążące od 1995 roku, albo niedawno kończący swoją prawie 20-letnią misję Ulysses.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA planuje na 2015 rok misję Solar Probe, która ma zbadać Słońce z odległości zaledwie 6,6 miliona kilometrów.

Źródło: Sekcja dokumentacji i analiz, PAP

Czytaj także: