Amerykański samolot badawczy musiał awaryjnie przerwać start, po tym jak przed dziobem maszyny mignął mu duży ptak, a po chwili rozległ się głośny huk w okolicy skrzydła. W hangarze znaleziono ślad uderzenia, ale na pasie nie odkryto jednak tego, czego się spodziewano. Zamiast martwego ptaka natrafiono na martwą rybę.
Niecodzienna historia miała miejsce we wrześniu minionego roku, ale dopiero teraz opisali ją na swojej stronie pracownicy bazy MacDill. Nie wyjaśnili, dlaczego tyle z tym zwlekali.
Niecodzienne spotkanie na pasie
Poszkodowanym w jedynym w swoim rodzaju zderzeniu z rybą był samolot badawczy należący do Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, Gulfstream GIV. Do incydentu doszło 10 września około południa. Samolot rozpędzał się na pasie i zbliżał się do momentu, kiedy powinien zacząć się od niego odrywać, kiedy załoga zauważyła przed dziobem lecącego rybołowa z rybą w szponach. - Nie udało mu się wznieść nad nas i po chwili zniknął nam z widzenia poniżej kokpitu - opisał kapitan Nick Toth. Po sekundzie załoga usłyszała głośny huk i obawiając się ewentualnych uszkodzeń powstałych po zderzeniu ze sporym zwierzęciem, zdecydowała się przerwać start. Do wieży przekazano informacje o "zderzeniu z ptakiem". Po podkołowaniu do hangaru na spodzie kadłuba blisko prawego skrzydła znaleziono ślad uderzenia jakiegoś zwierzęcia.
Na pas startowy natychmiast wysłano patrol, który miał znaleźć to, co zostało z domniemanego ptaka. Nie udało się jednak natrafić na nic, co mogłoby przypominać rybołowa po zderzeniu z samolotem. Podczas ponownego sprawdzenia znaleziono za to ok. 22-centymetrowego Archosargusa, rybę występującą w lokalnych wodach. Ponieważ nikt w bazie nie mógł uwierzyć, że samolot zderzył się z rybą, wysłano ją do badania wraz z śladami z maszyny. Ichtiolodzy stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, iż rzeczywiście to ryba uderzyła w startującego Gulfstreama. Uznano, że uciekający przed nadjeżdżającą maszyną ptak musiał wypuścić ze szponów obciążającą go zdobycz i bezpiecznie przemknąć nad skrzydłem.
Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: USAF