Osoby zainteresowane aktywnością seksualną żyją dłużej niż te, które takiego zainteresowania nie wykazują - wynika z nowego badania japońskich naukowców. Ale uwaga, zależność ta dotyczy wyłącznie mężczyzn. W przypadku kobiet związku między pociągiem seksualnym a długością życia nie odnotowano.
Badanie, o którym 12 kwietnia napisał chiński "South China Morning Post", przeprowadzili naukowcy z japońskiego Yamagata University. Jego wyniki po raz pierwszy zostały opisane na łamach amerykańskiego czasopisma medycznego "Plos One".
Jak wyjaśnia dziennik, badacze przez dziewięć lat śledzili historię medyczną i kontrolowali poziom stresu 21 tysięcy uczestników. Wszyscy mieli co najmniej 40 lat, w grupie tej byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Brak zainteresowania seksem zadeklarowało: 8,3 proc. z ponad 8,5 tys. objętych badaniem mężczyzn i 16,1 proc. z niespełna 12,4 tys. kobiet.
W trakcie badania zmarło ponad 500 biorących w nim udział osób - 356 mężczyzn i 147 kobiet. Jak przekazali cytowani przez "South China Morning Post" naukowcy, w przypadku pierwszej z wymienionych płci da się zauważyć związek między zainteresowaniem seksem a długością życia. Podczas badania zmarło 9,6 proc. mężczyzn, którzy nie byli zainteresowani obcowaniem płciowym, podczas gdy wśród panów zainteresowanych taką aktywnością odsetek ten wyniósł zaledwie 5,6 proc. Cytowani przez dziennik autorzy badania przekazali również, że wśród mężczyzn, którzy nie odczuwali pociągu do seksu, odnotowano wyższe ryzyko zachorowania na raka.
ZOBACZ TEŻ: W przypadku ewolucji rozmiar ma znaczenie. Naukowcy zbadali, jakie organizmy dominowały na przestrzeni epok
Pociąg seksualny wydłuża życie? Wyjaśnienie
Na łamach wspomnianego czasopisma "Plos One" naukowcy wyjaśnili, skąd może brać się tak wyraźna różnica. Jak zasugerowali, nie chodzi tylko o seks. "W porównaniu do uczestników wykazujących zainteresowanie seksem, wśród tych, którzy go nie przejawiali, było więcej palaczy, osób w przeszłości pijących alkohol, niestabilnych emocjonalnie, rzadko śmiejących się i gorzej wykształconych" - poinformowali autorzy badania.
Zaznaczyli jednocześnie, że ich badanie nie wykazało żadnego związku między zainteresowaniem aktywnością seksualną a ryzykiem śmierci w przypadku kobiet.
W rozmowie z japońskim dziennikiem "Asahi Shimbun" zaangażowany w badanie dr Kaori Sakurada podkreślił, że zdrowiu i długiemu życiu sprzyjać może nie tylko aktywność seksualna, ale generalnie utrzymywanie kontaktów międzyludzkich. - Interakcja z ludźmi dookoła nas, w tym przedstawicielami płci przeciwnej, może wspomóc zdrowie psychiczne i nadać życiu sens - podsumował Sakurada.
Źródło: "South China Morning Post", "Plos One", "Asahi Shimbun"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock