Wystarczy przejść dwa razy w tygodniu po osiem tysięcy kroków, aby odnieść wyraźne korzyści dla zdrowia - ustalili naukowcy z Japonii i USA. Analiza aktywności osób w wieku powyżej 20 lat pokazała, że nawet taka, stosunkowo umiarkowana, aktywność fizyczna obniża ryzyko zgonu związanego z chorobami serca. Ćwicząc więcej, oczywiście osiągniemy jeszcze lepsze efekty.
Aktywność fizyczna pełni kluczową rolę w zachowaniu dobrej formy na długie lata, jednak często mamy problemy z pogodzeniem jej z pracą zawodową i obowiązkami domowymi. Jak pokazuje badanie, którego wyniki opublikowane zostały na łamach czasopisma "JAMA Network Open", nawet rzadsza, na przykład weekendowa aktywność może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Częstsze spacery, dłuższe życie
Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili analizę aktywności fizycznej ponad 3100 osób w wieku 20 lat i starszych. Dane pochodziły z przeprowadzonego w latach 2005-2006 badania, podczas którego uczestnicy rejestrowali liczbę dziennie wykonywanych kroków. Badacze następnie prześledzili historię ich śmiertelności w okresie do końca 2019 roku, uwzględniając przypadki losowe, choroby towarzyszące i pozostałe czynniki takie jak palenie.
Jak się okazało, wystarczyło pokonywanie 8000 kroków szybkim tempem przez dwa dni w tygodniu, aby ogólne ryzyko śmierci spadło o 14,9 procent w porównaniu z ludźmi prowadzącymi siedzący tryb życia. Więcej aktywności, od trzech do siedmiu dni w tygodniu, podniosło wskaźnik zmniejszonej śmiertelności do 16,5 procent. Regularne spacerowanie zmniejszało w szczególności ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.
Weekendowa aktywność
Jak opowiadał Kosuke Inoue z Uniwersytetu w Kyoto, główny autor badania, inspiracją do badania była rozmowa z jednym z pacjentów, który skarżył się, że trudno jest mu wykonać odpowiednią liczbę kroków każdego dnia. Chciał wiedzieć, czy weekendowa aktywność fizyczna wystarczy, by poprawić zdrowie.
- Brak czasu jest jedną z głównych barier dla regularnych ćwiczeń, ale nasze wyniki pokazują, że warto zalecać ludziom także rzadszą aktywność fizyczną, ponieważ wpływa ona pozytywnie na naszą długość życia - wyjaśnił.
Chodzenie jest postrzegane jako prosty sposób na ograniczenie negatywnych skutków siedzącego trybu życia. Brak aktywności fizycznej jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności, wystąpieniem ciężkich chorób układu krążenia oraz podatnością na niektóre stany zapalne i udary mózgu.
Źródło: Medical News Today
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock