- Wieża Eiffla jest pokryta rdzą i wymaga gruntownego remontu - alarmują eksperci cytowani przez francuski magazyn "Marianne". W ramach przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku, wizytówka miasta jest odmalowywana, po raz dwudziesty w historii swojego istnienia.
Według poufnych raportów ekspertów, na których powołuje się "Marianne", wieża jest pokryta rdzą i znajduje się w złym stanie. "To proste, gdyby Gustave Eiffel odwiedził to miejsce, dostałby ataku serca" - powiedziała magazynowi jedna z anonimowych osób pracujących na wieży. W niektórych miejscach istniejące warstwy farby mają być zakrywane zwykłą farbą nakładaną pędzlem.
60 milionów na renowację Wieży Eiffla
Zabytek przechodzi obecnie renowację, której koszt szacuje się na 60 milionów dolarów. W ramach przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku wieża jest odmalowywana po raz 20. w swojej 133-letniej historii. Jak podaje "Marianne", opóźnienia w pracach spowodowane pandemią i obecnością ołowiu w starej farbie spowodują, że tylko 5 procent wieży zostanie poddana obróbce. Tempo prac ma wynikać też z niechęci Societe d'Exploitation de la Tour Eiffel - firmy nadzorującej wieżę - do zamykania jej dla turystów, co wiązałoby się z utratą przychodów z biletów.
Symbol Paryża jest chroniony przed utlenianiem kilkoma warstwami farby, aby - jak czytamy na oficjalnej stronie wieży - "zapewnić jej wieczne życie". Sam Gustave Eiffel malowanie opisywał jako niezbędny element w konserwacji dzieł metalowych. Zaprojektowana przez niego wieża jest odmalowywana średnio raz na 7 lat i w ciągu swojego istnienia już kilkukrotnie zmieniała kolor.
Różne odcienie wieży Eiffla
Początkowo Wieża Eiffla była czerwonawo-brązowa. Po kilku latach przemalowano ją na kolor "ochrowo-brązowy". Na początku XX wieku była żółto-brązowa, w latach 50-tych stała się brązowo-czerwona. Obecny brązowy odcień, jest wybierany od 1968 roku, "Ze względu na jego harmonię z pejzażem Paryża". Został nałożony w trzech cieniowanych tonach, z najciemniejszym u dołu i najjaśniejszym u góry - wszystko po to, by obserwujący zabytek z daleka mieli wrażenie jednolitości.
Jak czytamy na stronie wizytówki Paryża, przy malowaniu wieży pracuje ok. 50 pracowników, a każdy z nich jest specjalistą w pracy na konstrukcjach metalowych i na dużych wysokościach. Do odmalowania wieży zużywa się 60 ton farby. Szacowana waga starej, zerodowanej farby to 15 ton.
Mierząca 330 metry wysokości wieża została zaprojektowana przez Gustave'a Eiffela i wzniesiona w 1889 roku, z okazji wystawy światowej. Należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie. W ciągu 130 lat istnienia odwiedziło ją 300 milionów osób.
Źródło: CNN, Tour Eiffel Paris
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu