TVN24 | Ciekawostki

Policjanci przebrani za kurierów. "Specyficzne środowisko i wyzwania" metra Nowego Jorku

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Vice, Daily Mail

Część policjantów patroluje nowojorskie metro przebrana za dostawców firm kurierskich - poinformował portal Vice. Zdjęcia przebranych funkcjonariuszy pojawiły się w mediach społecznościowych. Jak wyjaśnił rzecznik policji, działania takie podjęto ze względu na "specyficzne środowisko i wyzwania, jakie stwarza nowojorski system komunikacji".

Przebrani funkcjonariusze zostali zauważeni na stacji metra Myrtle Avenue w Nowym Jorku, gdzie sfotografowano ich 29 czerwca. Mężczyźni mają na sobie stroje kurierów dwóch czołowych firm zajmujących się przewozem przesyłek w USA: Amazona i FedEx. Na jednym ze zdjęć widać, jak legitymują pasażerów, widoczne są też policyjne odznaki wiszące na szyjach.

Jak wynika z relacji internautów, którzy mieli widzieć przebranych policjantów, przede wszystkim spisywali oni pasażerów na gapę.

"Unikalne środowisko" Nowego Jorku

O komentarz do zdjęć portal Vice poprosił rzecznika nowojorskiej policji. Rzeczni potwierdził, że takie działania rzeczywiście mają miejsce, a zaangażowani są w nie policjanci z wydziału nadzorującego metro (Transit Police). "Funkcjonariusze nadzorujący metro prowadzą patrole w cywilu ze względu na unikalne środowisko i wyzwania, jakie stwarza nowojorski system komunikacji" - oświadczył. "Ci oficerowie w cywilu koncentrują swoje wysiłki na zapobieganiu działalności przestępców, takich jak kieszonkowcy i przestępcy seksualni" - napisano w oświadczeniu rzecznika, które Vice opublikował 1 lipca.

W komunikacie podkreślono, że policja nadal rozmieszcza patrole w metrze i koncentruje się na "względnie niewielkiej liczbie osób, która odpowiada za znaczną część przestępstw i zakłóceń porządku w Nowym Jorku".

Dziennikarze Vice skontaktowali się również z firmami kurierskimi, których uniformy zostały wykorzystane przez nowojorskich policjantów. Rzecznik FedEx odmówił komentarza, zaś przedstawiciel Amazona poinformował, że przedsiębiorstwo nie było świadome, iż policjanci wykorzystują stroje z jego logiem.

ZOBACZ TEŻ: Nowy Jork ogranicza prawo do posiadania broni. Times Square wśród miejsc, w których nie będzie można jej nosić

Fala przestępstw w metrze

Nasilenie wysiłków mających na celu rozprawienie się z przestępczością w metrze od dłuższego czasu zapowiada burmistrz Nowego Jorku Eric Adams. W styczniu polityk ogłosił, że ratusz rozmieści w nowojorskim metrze dodatkowy tysiąc funkcjonariuszy.

Bezpieczeństwo w nowojorskiej komunikacji miejskiej stało się obecnie jednym z szeroko dyskutowanych tematów, a wiele osób ma poczucie, że jego poziom spada - ocenia Vice.

Potwierdzać to mogą statystyki policyjne z których wynika, że tylko w maju tego roku w miejskiej komunikacji Nowego Jorku doszło do 87 napaści, 35 włamań, 218 kradzieży i 3 gwałtów więcej niż maju 2021 roku. Bez zmian pozostała natomiast liczba morderstw - w maju 2022 roku tak samo jak rok wcześniej zginęły w komunikacji 4 osoby.

ZOBACZ TEŻ: Podszedł od tyłu do kobiety z wózkiem, oddał strzał w głowę. "Znajdziemy winnego tej straszliwej zbrodni"

Autor:kgo//mm

Źródło: Vice, Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości