Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Badanie przeprowadzili naukowcy z irlandzkiego Uniwersytetu Galway, a jego wyniki opisali w poniedziałek. Wzięło w nim udział 32 ochotników, po równo kobiet i mężczyzn. Każdy z nich uczestniczył w wideorozmowie na platformie Zoom z włączoną i wyłączoną w różnych momentach opcją patrzenia na samych siebie. W czasie eksperymentu byli podłączeni do EEG za pomocą elektrod, dzięki czemu rejestrowano aktywność w ich mózgu i możliwe było wykrycie wczesnych oznak zmęczenia psychicznego.
ZOBACZ TEŻ: Trzy niepokojące objawy. Naukowcy zbadali, co się z nami dzieje podczas wideokonferencji
Zmęczenie podczas spotkań online
Obserwacja irlandzkich badaczy potwierdziła, że poziom wykrytego zmęczenia u uczestników wideorozmów był znacznie wyższy w czasie, gdy patrzyli oni na samych siebie. - Nasze badanie pokazuje, że to uczucie zmęczenia, którego doznajesz podczas rozmów w formie wideo, jest prawdziwe, a widzenie samych siebie czyni to jeszcze bardziej męczącym - zauważył prof. Eoin Whelan, współautor badania. - Zwykłe wyłączenie podglądu swojego lustrzanego odbicia może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia podczas wirtualnych spotkań - dodał.
Badacze zauważyli też, że w ich eksperymencie nie wykryto różnic między poziomem zmęczenia u kobiet i mężczyzn. Jak wskazali, dotychczasowe badania wskazywały, że to kobiety są bardziej zmęczone po spotkaniach w formie wideo, ponieważ wykazują większą świadomość na temat swojego wyglądu niż mężczyźni. Badania te jednak w dużej mierze opierały się na danych zbieranych w ankietach i wywiadach. Irlandzcy badacze w czynności mózgów obu płci nie zauważyli oznak, które by to potwierdzały.
Źródło: universityofgalway.ie
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock