Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

praca biuro zmeczneie laptop komputer shutterstock_2296399195
Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?
Źródło: Adrianna Otręba/Fakty TVN

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Badanie przeprowadzili naukowcy z irlandzkiego Uniwersytetu Galway, a jego wyniki opisali w poniedziałek. Wzięło w nim udział 32 ochotników, po równo kobiet i mężczyzn. Każdy z nich uczestniczył w wideorozmowie na platformie Zoom z włączoną i wyłączoną w różnych momentach opcją patrzenia na samych siebie. W czasie eksperymentu byli podłączeni do EEG za pomocą elektrod, dzięki czemu rejestrowano aktywność w ich mózgu i możliwe było wykrycie wczesnych oznak zmęczenia psychicznego.

ZOBACZ TEŻ: Trzy niepokojące objawy. Naukowcy zbadali, co się z nami dzieje podczas wideokonferencji

Zmęczenie podczas spotkań online

Obserwacja irlandzkich badaczy potwierdziła, że poziom wykrytego zmęczenia u uczestników wideorozmów był znacznie wyższy w czasie, gdy patrzyli oni na samych siebie. - Nasze badanie pokazuje, że to uczucie zmęczenia, którego doznajesz podczas rozmów w formie wideo, jest prawdziwe, a widzenie samych siebie czyni to jeszcze bardziej męczącym - zauważył prof. Eoin Whelan, współautor badania. - Zwykłe wyłączenie podglądu swojego lustrzanego odbicia może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia podczas wirtualnych spotkań - dodał.

Badacze zauważyli też, że w ich eksperymencie nie wykryto różnic między poziomem zmęczenia u kobiet i mężczyzn. Jak wskazali, dotychczasowe badania wskazywały, że to kobiety są bardziej zmęczone po spotkaniach w formie wideo, ponieważ wykazują większą świadomość na temat swojego wyglądu niż mężczyźni. Badania te jednak w dużej mierze opierały się na danych zbieranych w ankietach i wywiadach. Irlandzcy badacze w czynności mózgów obu płci nie zauważyli oznak, które by to potwierdzały.

ZOBACZ TEŻ: Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Czytaj także: