Naukowcy z Helsinek odkryli prawdopodobną przyczynę choroby Parkinsona. Twierdzą, że za zdecydowaną większość jej przypadków odpowiada powszechnie spotykana bakteria Desulfovibrio. Odkrycie to może umożliwić opracowanie nowych metod walki z tą chorobą.
Informacja o odkryciu po raz pierwszy pojawiła się w artykule opublikowanym 1 maja w czasopiśmie naukowym "Frontier in Cellular and Infection Microbiology", a w kolejnych dniach została opisana przez media. Grupa badaczy z Uniwersytetu Helsińskiego twierdzi, że odkryła prawdopodobną przyczynę większości przypadków choroby Parkinsona. Jak stwierdzono, są nim niektóre szczepy beztlenowych bakterii Desulfovibrio.
Odkryto przyczynę choroby Parkinsona
"Nasze odkrycia są znaczące, ponieważ przyczyna choroby Parkinsona pozostaje nieznana pomimo dwóch stuleci prób jej zidentyfikowania", podkreślił w komunikacie prasowym Uniwersytetu Helsińskiego współautor badania, prof. Per Saris. "Chorobę tę wywołują głównie czynniki środowiskowe, czyli środowiskowe wystawienie na kontakt ze szczepami bakterii Desulfovibrio, które powodują chorobę Parkinsona", stwierdził. "Jedynie mała część, ledwo 10 procent przypadków choroby Parkinsona, jest powodowana indywidualnymi genami" - dodał prof. Saris.
Badanie porównawcze działania wskazanych bakterii zostało przeprowadzone w grupie obejmującej zarówno osoby ze stwierdzoną chorobą Parkinsona, jak i osoby zdrowe. Według badaczy, ich odkrycie może dać nowe możliwości walki z tą chorobą, w tym umożliwić łagodzenie i spowalnianie jej objawów poprzez badania przesiewowe pod kątem obecności Desulfovibrio w organizmie, a w razie wykrycia - usuwanie tej bakterii.
Choroba Parkinsona - objawy
Choroba Parkinsona to znana od stuleci, a opisana po raz pierwszy w 1817 roku choroba ośrodkowego układu nerwowego. Na skutek zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych powoduje zaburzenia poruszania się, spowolnienie funkcji ruchowych, negatywnie wpływa również na zdrowie psychiczne i zdolność myślenia. Według szacunków na chorobę tę cierpi co najmniej 1 proc. osób w wieku powyżej 60 lat.
ZOBACZ TEŻ: "Nie będę kłamał, każdego dnia jest trudniej". Michael J. Fox o postępach choroby Parkinsona
Źródło: Euractiv, helsinki.fi
Źródło zdjęcia głównego: Yuri A/Shutterstock