Najbardziej śmiercionośne wirusy naszych czasów. Każdego roku zbierają tragiczne żniwo

Źródło:
WHO, Live Science, tvn24.pl
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
wideo 2/5
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Szczepionki i leki przeciwwirusowe pomogły powstrzymać rozprzestrzenianie się wielu chorób wirusowych. Inne, takie jak ospa prawdziwa, zostały całkowicie wykorzenione. Ale wiele wirusów w ostatnich dekadach zbierało śmiertelne żniwo. HIV od wybuchu epidemii na początku lat 80. zabił około 36 mln ludzi na całym świecie. Oto lista najbardziej śmiercionośnych wirusów naszych czasów.

Wirusy różnią się od siebie wskaźnikiem śmiertelności. Koronawirus, który dotarł już na każdy kontynent, ma niższy wskaźnik śmiertelności niż na przykład Ebola. W oparciu o prawdopodobieństwo spowodowania śmierci w wypadku zarażenia, liczbę zmarłych osób i kwestię rosnącego zagrożenia, stworzyliśmy zestawienie najbardziej obecnie śmiercionośnych wirusów na świecie.

Marburg

 
Śmiertelnie groźny wirus MarburgCDC

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) po raz pierwszy zidentyfikowany został w 1967 roku, kiedy małe ogniska epidemii pojawiły się wśród pracowników laboratoryjnych w Niemczech, którzy mieli kontakt z zarażonymi małpami przewiezionymi z Ugandy. Wczesne symptomy zakażenia to biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Później wirus może powodować gorączkę krwotoczną, czyli wysoką gorączkę połączoną z krwotokami, które prowadzą do wstrząsu, niewydolności narządów i śmierci.

W Afryce wirus uderza cyklicznie. W Demokratycznej Republice Konga w latach 1998-2000 zmarło na niego 83 procent zarażonych. W ostatnich latach wirus kilkukrotnie atakował w Ugandzie i Gwinei, powodując od 50 do 100 procent śmiertelnych przypadków. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, pośredniego i bezpośredniego kontaktu. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), na 571 przypadków choroby marburskiej odnotowanych w latach 1967-2012, 470 skończyło się śmiercią. Trwają prace nad szczepionką.

Ebola

Wirus Ebola pod mikroskopemCDC

Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi albo tkanką zakażonych ludzi lub zwierząt. Pierwsze znane ogniska choroby pojawiły się w Afryce w 1976 roku. Największa epidemia rozpoczęła się w 2014 roku. Tylko Demokratyczna Republika Konga doświadczyła 11 epidemii eboli, najwięcej na świecie. Ostatni wybuch zachorowań w Kiwu Północnym - drugi największy w historii - pochłonął ponad 2,2 tysiąca ofiar.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w grudniu 2020 roku zatwierdziła Ervebo - szczepionkę, która pomaga bronić się przed wirusem ebola z Demokratycznej Republiki Konga.

Wścieklizna

Wirus wściekliznyShutterstock

Najczęstszymi nosicielami wścieklizny są psy. Zakażenie wirusem pojawia się po ugryzieniu lub zadrapaniu przez zarażone zwierzę. Może spowodować uszkodzenie mózgu i nerwów. Według brytyjskiego National Health Service (NHS) wystąpienie objawów niemal zawsze kończy się śmiercią, jeśli zakażonemu nie udzieli się pomocy.

Dzięki przeciwciałom i wprowadzonym w latach dwudziestych XX wieku szczepionkom dla zwierząt domowych, wścieklizna stała się w naszej części świata rzadko występującą chorobą. Jednak wciąż pozostaje dużym zagrożeniem w Indiach i niektórych częściach Afryki, gdzie corocznie wywołuje dziesiątki tysięcy zgonów. Według WHO każdego roku ponad 29 milionów ludzi na całym świecie otrzymuje szczepionkę przeciwko wściekliźnie po ugryzieniu.

HIV

Cząsteczki wirusa HIV mają kolor zielony (CDC)
Cząsteczki wirusa HIV mają kolor zielony (CDC)Shutterstock

Uznawany jest za jeden z najgroźniejszych współczesnych wirusów. Szacuje się, że od czasu rozpoznania choroby na początku lat 80. z powodu HIV zmarło około 36 milionów ludzi. 

Silne leki przeciwwirusowe umożliwiły ludziom życie z HIV przez długie lata. Jednak choroba nadal wyniszcza wiele krajów o niskich i średnich dochodach, w których występuje 95 procent nowych zakażeń wirusem. Pod koniec 2020 roku na świecie żyło nawet 37,7 milionów osób z wirusem HIV. Najwięcej - 7,5 miliona - w Republice Południowej Afryki.

Hantawirus

HantawirusShutterstock

Hantawirus jest patogenem roznoszonym przez norniki, czyli małe gryzonie podobne do myszy. Chociaż został wykryty w 1993 roku, według naukowców chorobę opisywali już Nawahowie - największa grupa etniczna Indian Ameryki Północnej w Stanach Zjednoczonych. Wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Choroba wywołana przez hantawirusa ma przeważnie objawy grypopodobne: wysoką gorączkę, bóle głowy i kończyn oraz nudności i wymioty. Ale może również dotyczyć nerek i doprowadzić do ich ostrej niewydolności. Chorobę leczy się jedynie objawowo, szczepionka przeciwko niej nie istnieje.

Grypa

Wirus grypy atakuje w Polsce
Wirus grypy Shutterstock

Jak odnotowuje portal Live Science, podczas typowego sezonu grypy na całym świecie rocznie umiera nawet 650 tysięcy osób. Najbardziej śmiertelna pandemia grypy, nazywana grypą hiszpańską, rozpoczęła się w 1918 roku i zachorowało na nią do 40 procent światowej populacji, zabijając ok. 50 milionów ludzi. Mniej poważne pandemie miały miejsce w 1957 i 1968 roku.

Istnieją ogólnodostępne szczepionki przeciwko grypie, które uznawane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania chorobie. Polskie Ministerstwo Zdrowia w kwietniu ogłosiło, że przygotowuje zmiany ustawowe, które umożliwią przeprowadzanie szczepień przeciwko grypie w aptekach.

Denga

Wizualizacja wirusa denga
Wizualizacja wirusa dengiShutterstock

Denga to najbardziej rozpowszechniona na świecie choroba przenoszona przez komary. Wywołuje ją wirus dengi. Główne objawy zakażenia obejmują wysoką gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypkę. W najcięższych przypadkach choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej oraz wstrząsu.

Występuje w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym na całym świecie, głównie w obszarach miejskich i podmiejskich. Zaraża się nią od 100 do 400 milionów ludzi rocznie. Chociaż gorączka denga ma niższą śmiertelność niż niektóre inne wirusy, w około 1 procencie przypadków wirus może powodować chorobę podobną do Eboli, zwaną gorączką krwotoczną denga, której śmiertelność wynosi 20 procent, jeśli nie jest leczona.

Rotawirus

RotawirusShutterstock

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ciężkiej biegunki u niemowląt i małych dzieci na całym świecie. Chociaż dzieci w krajach rozwiniętych rzadko umierają z powodu infekcji rotawirusem, choroba ta jest zabójcza w krajach rozwijających się, gdzie leczenie nawadniające nie jest powszechnie dostępne.

Jak szacuje WHO, na całym świecie każdego roku odnotowuje się ponad 25 milionów wizyt ambulatoryjnych i 2 miliony hospitalizacji z powodu infekcji rotawirusem. Obecnie dostępne są dwie szczepionki chroniące dzieci przed rotawirusem. Kraje, które je wprowadziły, odnotowały gwałtowny spadek liczby hospitalizacji i zgonów.

Wirus SARS

Wirus prawdopodobnie pojawił się początkowo u nietoperzyShutterstock

SARS to inaczej zespół ostrej, ciężkiej niewydolności oddechowej. Wirus, który go powoduje, po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2003 roku w Chinach. Znany też jako SARS-CoV prawdopodobnie pojawił się początkowo u nietoperzy, a następnie przeszedł na ssaki zwane cywetami, a także zainfekował ludzi.

Choroba powoduje gorączkę, dreszcze i bóle ciała, a często przechodzi w ciężkie zapalenie płuc, w którym płuca są wypełnione ropą. SARS ma szacowany wskaźnik śmiertelności na poziomie 9,6 procent. W latach 2002-2003 zabił na świecie ok. 800 osób. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom nie zgłoszono żadnych nowych przypadków od początku XXI wieku.

SARS-CoV-2

SARS-CoV-2Shutterstock

SARS-CoV-2, podobnie jak wirus SARS, należy do grupy koronawirusów. Wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego COVID-19. Odkąd zidentyfikowano go po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku, na całym świecie potwierdzono ponad 535 milionów zakażeń i 6,3 milionów zgonów. Od czasu wynalezienia szczepionki przeciw COVID-19, wykonano niemal 12 miliardów szczepień.

Według WHO większość osób zarażonych wirusem doświadcza łagodnych lub umiarkowanych chorób układu oddechowego. Na ciężki przebieg choroby szczególnie narażone są osoby starsze i osoby ze schorzeniami takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego lub nowotwory.

MERS

Wirus MERS National Institutes of Health

Po raz pierwszy opisany w 2012 roku MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) jest podobny do wirusa SARS. Występuje najczęściej na Bliskim Wschodzie, może wywoływać gorączkę, kaszel i duszność u zakażonych osób. Często przechodzi w ciężkie zapalenie płuc, a śmiertelność szacuje się na około 35 procent.

Według brytyjskiego National Health Service nie ma dostępnej szczepionki zapobiegającej tej chorobie. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji jest regularne mycie rąk, unikanie kontaktu z wielbłądami i niespożywanie produktów zawierających surowe mleko zwierzęce. Spośród kilku tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia, większość pochodziła z Arabii Saudyjskiej, kraju, w którym wykryto wirusa.

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: WHO, Live Science, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny - powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Donald Tusk. Dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Źródło:
TVN24, PAP

Zatrzymano osobę podejrzaną o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej - przekazała w czwartek Prokuratura Krajowa. Polskiemu obywatelowi Pawłowi K. postawiono zarzuty. "Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego" - wynika z komunikatu prokuratury.

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Służby ratunkowe poinformowały w czwartek, że runęła jedna z zewnętrznych ścian zniszczonego przez pożar gmachu Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Moment jej zawalenia się został zarejestrowany podczas relacji na żywo duńskiego dziennikarza, Jensa Ehlersa.

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Źródło:
ENEX, PAP, nyheder.tv2.dk

Jest stare powiedzenie i to działa w dwie strony: pokaż mi jakich masz przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Ocenił, że ta wizyta była "ryzykowna", ale jego zdaniem "strat nie ma". - Panowie się zgadzają ideologicznie w sprawach obyczajowych, światopoglądowych - dodał.

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Źródło:
TVN24

Kompulsywne samodiagnozy online to tak zwana cyber-: chondria, plazja, liria czy logia? Na to pytanie w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Wioleta Adamiec z Warszawy.

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Źródło:
"Milionerzy" TVN

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Zawaliła się jedna z zewnętrznych ścian zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej powiedział, iż "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury". We wtorek rano w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Danii wybuchł pożar.

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Źródło:
PAP, dw.com

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Policja w Wielkiej Brytanii rozbiła globalny gang cybernetyczny oskarżony o oszustwa na masową skalę. Aresztowano 37 osób na całym świecie, obecnie służby kontaktują się z pokrzywdzonymi. Oszuści bombardowali ofiary wiadomościami mającymi na celu nakłonienie ich do dokonania płatności online. Pozyskali 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN.

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Źródło:
BBC

Można twierdzić, że ma się immunitet, ale fakty są inne - mówił w "Tak jest" w TVN24 profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego. Odniósł się w ten sposób do linii obrony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy twierdzą, że nadal są posłami, a którym prokuratura postawiła zarzuty. - Rozumiem, że te oświadczenia są związane z jakimiś celami propagandowymi, politycznymi. W każdym razie to z rzeczywistością prawną nie ma nic wspólnego - dodał.

"Niektórym wydaje się, że świat wygląda inaczej"

"Niektórym wydaje się, że świat wygląda inaczej"

Źródło:
TVN24

Chciałbym, żeby efektem tego spotkania było przegłosowanie przez większość w Kongresie pakietu pomocowego dla Ukrainy. Jeżeli to się udało przekazać prezydentowi Trumpowi, to bardzo dobrze - powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do spotkania Andrzeja Dudy z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. - Doradzałbym prezydentowi, jeśli mogę, by tak ostentacyjnie nie popierał jednej czy drugiej strony. A co będzie, jeśli Donald Trump przegra? - zastanawiał się wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (klub Lewica).

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Źródło:
TVN24

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

2 613 926 koron szwedzkich zebrano na pomoc rodzinie Michała Janickiego zamordowanego w Sztokholmie - poinformowali inicjatorzy dwóch kwest.

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Źródło:
PAP

Wieloletni prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uzyskał trzeci wynik w wyborach samorządowych i nie wszedł do drugiej tury. Zapowiedział jednak, na kogo odda w niedzielę swój głos. - Zagłosuję na Tadeusza Szemiota. Jest wieloletnim gdyńskim radnym, doświadczonym samorządowcem, który rozumie, jak działa miasto - przekazał w mediach społecznościowych.

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Źródło:
tvn24.pl

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Pismo prokuratora regionalnego z Łodzi o wycofaniu wniosku w sprawie uchylenia immunitetu warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek wpłynęło do Sądu Najwyższego - poinformował zastępca rzecznika prasowego SN Piotr Falkowski.

Wycofano wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Ewie Wrzosek

Wycofano wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Ewie Wrzosek

Źródło:
PAP

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

W niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Zielonej Górze zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski i urzędujący prezydent Janusz Kubicki. W pierwszej turze sensacyjnie wygrał kandydat KO. Efekt? Rewolucja w kampanii Kubickiego. Zmienił się szef sztabu, prezydent spędza całe dnie na ulicy i obiecuje tak wiele, że trudno to zliczyć i... uwierzyć.

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Możesz zostać tak długo, jak chcesz - powiedział premier Australii Anthony Albanese, zwracając się do Damiena Guerota - pracownika budowlanego z Francji, który stanął na drodze nożownikowi w centrum handlowym w Sydney. Okrzyknięty bohaterem Francuz w rozmowie z mediami przyznał, że ma wizę pracowniczą, która wygaśnie w ciągu kilku miesięcy.

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

Źródło:
Reuters, ABC, tvn24.pl

Brazylijska policja zatrzymała kobietę, która przywiozła do banku zwłoki 68-latka na wózku inwalidzkim. Z nagrania monitoringu wynika, że kobieta chciała wziąć pożyczkę w imieniu zmarłego wiele godzin wcześniej mężczyzny.

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Źródło:
Reuters, Correio Braziliense

W gospodarstwie pod Opocznem (woj. łódzkie), które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina ministra w rządzie PiS Roberta Telusa, odnaleziono trzy martwe konie. Od lat prowadzona jest tam hodowla konika polskiego. Leśnicy podczas kontroli stwierdzili dodatkowo nieprawidłowości przy ogrodzeniu, które ma sięgać poza dzierżawione grunty. Poseł PiS przekonuje, że konie zagryzły wilki, a całą sprawę nazywa chucpą polityczną.

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W nocy niebezpiecznie będzie w prawie wszystkich województwach. Jezdnie i chodniki skuje lód, a temperatura przy gruncie spadnie do nawet -6 stopni Celsjusza.

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W hali na terenie stoczni w Gdańsku Przeróbce operator wózka widłowego potrącił mężczyznę. 37-letni obywatel Gruzji zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Nowe ustalenia śledczych wskazują, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a zabójstwo.

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Źródło:
tvn24.pl

W Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 80-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu przed rondem i zaczął jechać pod prąd. Inny kierowca, widząc to zachowanie zarejestrował całą sytuację i ruszył za autem. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Izabela Bodnar walczy z Jackiem Sutrykiem w drugiej turze wyborów samorządowych o stanowisko prezydenta Wrocławia. W czwartek o poparciu dla jej kandydatury zapewniali liderzy Trzeciej Drogi - Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Hołownia mówił, że głosowanie na ich kandydatkę jest zmianą, na którą "warto się odważyć", zaś szef PSL nazwał Bodnar "torpedą zmiany we Wrocławiu".

Izabela Bodnar walczy o fotel prezydenta Wrocławia. Lider PSL: torpeda zmiany we Wrocławiu

Izabela Bodnar walczy o fotel prezydenta Wrocławia. Lider PSL: torpeda zmiany we Wrocławiu

Źródło:
PAP, TVN24

Takich wyborów w Rzeszowie jeszcze nie było. Po raz pierwszy od dwóch dekad, aby wybrać gospodarza stolicy Podkarpacia, potrzebna jest wyborcza dogrywka. Zmierzą się w niej ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek, który startuje z własnego komitetu i Waldemar Szumny, kandydat PiS. W piątek staną do ostatniej przed ciszą wyborczą debaty. Poprowadzi ją Jacek Strojny, który odpadł z wyścigu do ratusza, ale może rozdawać karty w nowej radzie miasta.

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z policyjnych statystyk za 2023 rok wynika, że najczęściej pijanych kierowców spotkamy w dwóch regionach. To kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Z kolei najrzadziej na jazdę po alkoholu decydują się mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia.

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

Źródło:
tvn24.pl

43-letni Rafał Z. poszukiwany w sprawie zabójstwa 40-letniej kobiety, do którego doszło w Jagatowie (woj. pomorskie), ukrył się pod stertą ubrań w budynku gospodarczym na terenie powiatu gdańskiego. Był zaskoczony wizytą policji i nie stawiał oporu. Dzisiaj zostanie przesłuchany w prokuraturze.

Szczegóły zatrzymania Rafała Z. "Ukrywał się pod stertą ubrań"

Szczegóły zatrzymania Rafała Z. "Ukrywał się pod stertą ubrań"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Kampania "Wybory bez picu" organizowana przez Komitet Obrony Demokracji otrzymała w środę w Londynie główną Platynową Nagrodę SABRE Awards. "Wybory bez picu" to społeczna akcja kontroli wyborów przeprowadzona podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce.

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Źródło:
tvn24.pl

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ogłoszono tegorocznego laureata nagrody World Press Photo. Zwycięzcą został Mohammed Salem za zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie Gazy. Fotografia przedstawia kobietę obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, worldpressphoto.org

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN