Najbardziej śmiercionośne wirusy naszych czasów. Każdego roku zbierają tragiczne żniwo

Źródło:
WHO, Live Science, tvn24.pl
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
wideo 2/5
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Szczepionki i leki przeciwwirusowe pomogły powstrzymać rozprzestrzenianie się wielu chorób wirusowych. Inne, takie jak ospa prawdziwa, zostały całkowicie wykorzenione. Ale wiele wirusów w ostatnich dekadach zbierało śmiertelne żniwo. HIV od wybuchu epidemii na początku lat 80. zabił około 36 mln ludzi na całym świecie. Oto lista najbardziej śmiercionośnych wirusów naszych czasów.

Wirusy różnią się od siebie wskaźnikiem śmiertelności. Koronawirus, który dotarł już na każdy kontynent, ma niższy wskaźnik śmiertelności niż na przykład Ebola. W oparciu o prawdopodobieństwo spowodowania śmierci w wypadku zarażenia, liczbę zmarłych osób i kwestię rosnącego zagrożenia, stworzyliśmy zestawienie najbardziej obecnie śmiercionośnych wirusów na świecie.

Marburg

 
Śmiertelnie groźny wirus MarburgCDC

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) po raz pierwszy zidentyfikowany został w 1967 roku, kiedy małe ogniska epidemii pojawiły się wśród pracowników laboratoryjnych w Niemczech, którzy mieli kontakt z zarażonymi małpami przewiezionymi z Ugandy. Wczesne symptomy zakażenia to biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Później wirus może powodować gorączkę krwotoczną, czyli wysoką gorączkę połączoną z krwotokami, które prowadzą do wstrząsu, niewydolności narządów i śmierci.

W Afryce wirus uderza cyklicznie. W Demokratycznej Republice Konga w latach 1998-2000 zmarło na niego 83 procent zarażonych. W ostatnich latach wirus kilkukrotnie atakował w Ugandzie i Gwinei, powodując od 50 do 100 procent śmiertelnych przypadków. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, pośredniego i bezpośredniego kontaktu. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), na 571 przypadków choroby marburskiej odnotowanych w latach 1967-2012, 470 skończyło się śmiercią. Trwają prace nad szczepionką.

Ebola

Wirus Ebola pod mikroskopemCDC

Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi albo tkanką zakażonych ludzi lub zwierząt. Pierwsze znane ogniska choroby pojawiły się w Afryce w 1976 roku. Największa epidemia rozpoczęła się w 2014 roku. Tylko Demokratyczna Republika Konga doświadczyła 11 epidemii eboli, najwięcej na świecie. Ostatni wybuch zachorowań w Kiwu Północnym - drugi największy w historii - pochłonął ponad 2,2 tysiąca ofiar.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w grudniu 2020 roku zatwierdziła Ervebo - szczepionkę, która pomaga bronić się przed wirusem ebola z Demokratycznej Republiki Konga.

Wścieklizna

Wirus wściekliznyShutterstock

Najczęstszymi nosicielami wścieklizny są psy. Zakażenie wirusem pojawia się po ugryzieniu lub zadrapaniu przez zarażone zwierzę. Może spowodować uszkodzenie mózgu i nerwów. Według brytyjskiego National Health Service (NHS) wystąpienie objawów niemal zawsze kończy się śmiercią, jeśli zakażonemu nie udzieli się pomocy.

Dzięki przeciwciałom i wprowadzonym w latach dwudziestych XX wieku szczepionkom dla zwierząt domowych, wścieklizna stała się w naszej części świata rzadko występującą chorobą. Jednak wciąż pozostaje dużym zagrożeniem w Indiach i niektórych częściach Afryki, gdzie corocznie wywołuje dziesiątki tysięcy zgonów. Według WHO każdego roku ponad 29 milionów ludzi na całym świecie otrzymuje szczepionkę przeciwko wściekliźnie po ugryzieniu.

HIV

Cząsteczki wirusa HIV mają kolor zielony (CDC)
Cząsteczki wirusa HIV mają kolor zielony (CDC)Shutterstock

Uznawany jest za jeden z najgroźniejszych współczesnych wirusów. Szacuje się, że od czasu rozpoznania choroby na początku lat 80. z powodu HIV zmarło około 36 milionów ludzi. 

Silne leki przeciwwirusowe umożliwiły ludziom życie z HIV przez długie lata. Jednak choroba nadal wyniszcza wiele krajów o niskich i średnich dochodach, w których występuje 95 procent nowych zakażeń wirusem. Pod koniec 2020 roku na świecie żyło nawet 37,7 milionów osób z wirusem HIV. Najwięcej - 7,5 miliona - w Republice Południowej Afryki.

Hantawirus

HantawirusShutterstock

Hantawirus jest patogenem roznoszonym przez norniki, czyli małe gryzonie podobne do myszy. Chociaż został wykryty w 1993 roku, według naukowców chorobę opisywali już Nawahowie - największa grupa etniczna Indian Ameryki Północnej w Stanach Zjednoczonych. Wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Choroba wywołana przez hantawirusa ma przeważnie objawy grypopodobne: wysoką gorączkę, bóle głowy i kończyn oraz nudności i wymioty. Ale może również dotyczyć nerek i doprowadzić do ich ostrej niewydolności. Chorobę leczy się jedynie objawowo, szczepionka przeciwko niej nie istnieje.

Grypa

Wirus grypy atakuje w Polsce
Wirus grypy Shutterstock

Jak odnotowuje portal Live Science, podczas typowego sezonu grypy na całym świecie rocznie umiera nawet 650 tysięcy osób. Najbardziej śmiertelna pandemia grypy, nazywana grypą hiszpańską, rozpoczęła się w 1918 roku i zachorowało na nią do 40 procent światowej populacji, zabijając ok. 50 milionów ludzi. Mniej poważne pandemie miały miejsce w 1957 i 1968 roku.

Istnieją ogólnodostępne szczepionki przeciwko grypie, które uznawane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania chorobie. Polskie Ministerstwo Zdrowia w kwietniu ogłosiło, że przygotowuje zmiany ustawowe, które umożliwią przeprowadzanie szczepień przeciwko grypie w aptekach.

Denga

Wizualizacja wirusa denga
Wizualizacja wirusa dengiShutterstock

Denga to najbardziej rozpowszechniona na świecie choroba przenoszona przez komary. Wywołuje ją wirus dengi. Główne objawy zakażenia obejmują wysoką gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypkę. W najcięższych przypadkach choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej oraz wstrząsu.

Występuje w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym na całym świecie, głównie w obszarach miejskich i podmiejskich. Zaraża się nią od 100 do 400 milionów ludzi rocznie. Chociaż gorączka denga ma niższą śmiertelność niż niektóre inne wirusy, w około 1 procencie przypadków wirus może powodować chorobę podobną do Eboli, zwaną gorączką krwotoczną denga, której śmiertelność wynosi 20 procent, jeśli nie jest leczona.

Rotawirus

RotawirusShutterstock

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ciężkiej biegunki u niemowląt i małych dzieci na całym świecie. Chociaż dzieci w krajach rozwiniętych rzadko umierają z powodu infekcji rotawirusem, choroba ta jest zabójcza w krajach rozwijających się, gdzie leczenie nawadniające nie jest powszechnie dostępne.

Jak szacuje WHO, na całym świecie każdego roku odnotowuje się ponad 25 milionów wizyt ambulatoryjnych i 2 miliony hospitalizacji z powodu infekcji rotawirusem. Obecnie dostępne są dwie szczepionki chroniące dzieci przed rotawirusem. Kraje, które je wprowadziły, odnotowały gwałtowny spadek liczby hospitalizacji i zgonów.

Wirus SARS

Wirus prawdopodobnie pojawił się początkowo u nietoperzyShutterstock

SARS to inaczej zespół ostrej, ciężkiej niewydolności oddechowej. Wirus, który go powoduje, po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2003 roku w Chinach. Znany też jako SARS-CoV prawdopodobnie pojawił się początkowo u nietoperzy, a następnie przeszedł na ssaki zwane cywetami, a także zainfekował ludzi.

Choroba powoduje gorączkę, dreszcze i bóle ciała, a często przechodzi w ciężkie zapalenie płuc, w którym płuca są wypełnione ropą. SARS ma szacowany wskaźnik śmiertelności na poziomie 9,6 procent. W latach 2002-2003 zabił na świecie ok. 800 osób. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom nie zgłoszono żadnych nowych przypadków od początku XXI wieku.

SARS-CoV-2

SARS-CoV-2Shutterstock

SARS-CoV-2, podobnie jak wirus SARS, należy do grupy koronawirusów. Wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego COVID-19. Odkąd zidentyfikowano go po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku, na całym świecie potwierdzono ponad 535 milionów zakażeń i 6,3 milionów zgonów. Od czasu wynalezienia szczepionki przeciw COVID-19, wykonano niemal 12 miliardów szczepień.

Według WHO większość osób zarażonych wirusem doświadcza łagodnych lub umiarkowanych chorób układu oddechowego. Na ciężki przebieg choroby szczególnie narażone są osoby starsze i osoby ze schorzeniami takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego lub nowotwory.

MERS

Wirus MERS National Institutes of Health

Po raz pierwszy opisany w 2012 roku MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) jest podobny do wirusa SARS. Występuje najczęściej na Bliskim Wschodzie, może wywoływać gorączkę, kaszel i duszność u zakażonych osób. Często przechodzi w ciężkie zapalenie płuc, a śmiertelność szacuje się na około 35 procent.

Według brytyjskiego National Health Service nie ma dostępnej szczepionki zapobiegającej tej chorobie. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji jest regularne mycie rąk, unikanie kontaktu z wielbłądami i niespożywanie produktów zawierających surowe mleko zwierzęce. Spośród kilku tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia, większość pochodziła z Arabii Saudyjskiej, kraju, w którym wykryto wirusa.

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: WHO, Live Science, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl