Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało "sigma". Decyzją internautów na podium znalazły się również "azbest" i "czemó". W finałowej dwudziestce konkursu organizowanego przez PWN wyróżniono łącznie dwadzieścia popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.
"Sigma" zostało wybrane Młodzieżowym Słowem Roku 2024 - ogłosili podczas oficjalnej gali Magda Gessler i Krzysztof Zalewski. Zwycięskie słowo to określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. "Sigma jest 'samotnym wilkiem', przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje" - podaje na swojej stronie internetowej PWN. Wydawnictwo zauważa, że wyraz ten bywa też używany w połączeniach, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk, jak "skibidi sigma" czy "sigma rizz".
Na drugim miejscu znalazło się niesprecyzowane semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne, pejoratywne słowo "azbest". Trzecie pod względem liczby głosów internautów okazało się "czemó". Oznacza ono to samo, co "czemu", ale jest mocniej podszyte zdziwieniem.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024
W finałowej dwudziestce konkursu znalazły się też wyrazy takie, jak "yapping" i "womp womp". Pierwsze używane jest jako synonim paplania czy ględzenia. "Womp womp" z kolei używane jest do zasygnalizowania negatywnych emocji, najczęściej braku zainteresowania rozmową lub chęci jej zakończenia.
Uznanie internautów zyskało także wyrażenie "brainrot". Dosłownie oznacza ono "gnicie mózgu", a używane jest do opisu stanu, jaki wywołuje nadmierne przeglądanie niskojakościowych treści w sieci czy też do opisu tych treści właśnie. Zostało ono również docenione przez słownik "Oxford English Dictionary", który uznał je za tegoroczne Słowo Roku.
Zwycięzcy 2023 roku i poprzednich lat
W 2023 roku pierwsze miejsce w plebiscycie PWN zajęło słowo "rel". Zwrot ten można traktować jako synonim wyrażeń, takich jak "zgadzam się z tobą", "potwierdzam", "masz rację", "też tak myślę" czy "czuję tak samo". Zwycięzcą konkursu w 2022 roku zostało słowo "essa" używane często jako okrzyk radości. Rok wcześniej pierwsze miejsce zajęło wyrażenie "śpiulkolot". W 2020 konkurs nie został rozstrzygnięty. Wcześniej zwyciężały kolejno: "alternatywka", "dzban","XD" i "sztos".
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku od 2016 r. organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Celem plebiscytu jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo "rel", a Nagrodę Jury otrzymało "oddaje".
O wszystkich nowych słowach i trendach można przeczytać na stronach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mircea Moira / Shutterstock