"Kłamać", "kochać", "częstować" czy "czesać"? Który z tych czasowników jest nieprzechodni? Na to pytanie we wtorkowym odcinku "Milionerów" odpowiadał pan Mirosław Święcicki z Wrocławia.
W poniedziałkowym odcinku "Milionerów" pan Mirosław zdążył odpowiedzieć poprawnie na pięć pierwszych pytań, nie korzystając przy tym z dostępnych kół ratunkowych. Dzięki temu wtorkowy odcinek rozpoczął z optymistycznym nastawieniem.
Pan Mirosław z wykształcenia jest magistrem nauk politycznych, a z zawodu brokerem ubezpieczeniowym. Uczestnik "Milionerów" przyznał, że ma w sobie tak zwaną żyłkę hazardzisty i nie wyklucza zagrań va banque.
By dołączyć do wąskiego grona zwycięzców programu, uczestnik musi poprawnie odpowiedzieć na dwanaście pytań. W trakcie gry może skorzystać z trzech kół ratunkowych - pytania do publiczności, pół na pół oraz telefonu do przyjaciela.
Na drodze pana Mirosława do miliona stanęło pytanie dotyczące języka polskiego.
Nieprzechodni wśród przechodnich
A: kłamać B: kochać C: częstować D: czesać
Czasowniki nieprzechodnie
Czasownikiem nieprzechodnim nazwiemy taki czasownik, od którego nie możemy utworzyć strony biernej. Takimi słowami są na przykład "biec", "myśleć" czy "jechać".
Spośród czterech dostępnych odpowiedzi tylko słowo "kłamać" jest czasownikiem nieprzechodnim. Zatem poprawną odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedź A.
Źródło: Milionerzy TVN
Źródło zdjęcia głównego: Milionerzy TVN