Na warszawskim Ursynowie rozpoczęła się budowa domu dla młodych matek i ich dzieci. Prowadzona przez Martynę Wojciechowską fundacja Unaweza jest partnerem tego projektu. - Chcemy zapewnić młodym mamom nie tylko mieszkanie, ale najlepsze miejsce do nauki samodzielnego rozwoju i dojrzewania - deklaruje podróżniczka.
W domu znajdą się dwa mieszkania i miejsce dla sześciu mam z dziećmi. Miejsce powstaje przede wszystkim z myślą o młodych kobietach z placówek resocjalizacyjnych, które po ich opuszczeniu z różnych względów nie mogą wrócić do domu rodzinnego ani zamieszkać z ojcem dziecka. "Chcemy dać im szansę. Na nowe życie i na jak najlepsze przygotowanie się do roli matki. Głęboko wierzymy w to, że zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat" - napisała Wojciechowska na Instagramie.
Skąd pomysł na budowę domu?
Dom dla młodych matek jest projektem fundacji Po Drugie. Pomysł narodził się już w 2012 roku. Nabrał rozpędu trzy lata temu, gdy fundacja Wojciechowskiej, a za nią kolejni partnerzy, włączyli się w zbiórkę funduszy na działkę. Budynek zostanie wybudowany w wykorzystaniem ekologicznych technologii, będzie miał ogród i mały plac zabaw.
Czym zajmuje się fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej
Podróżniczka założyła fundację Unaweza trzy lata temu, w dniu swoich 36. urodzin. Postanowiła systemowo zająć się wyrównywaniem szans kobiet na świecie, bo po każdym odcinku "Kobiety na krańcu świata" dostawała od widzów pytania, jak mogą pomóc bohaterkom programu. "Mnie samej towarzyszyło poczucie, że sam program, film dokumentalny czy artykuł już mi nie wystarczają. Że chciałabym móc zrobić dla nich więcej" - mówiła Martyna w "Wysokich Obcasach". Nazwę fundacji wzięła z języka suahili. Unaweza oznacza "Możesz". Usłyszała to słowo od Kabuli, dziewczynki z albinizmem, którą poznała w Tanzanii, a 13 lat temu adoptowała.
W ciągu dwóch lat działalności Fundacja zebrała 2 250 000 zł. Wspiera m.in. kobiety w Meksyku, Rumunii i Madagaskarze, dofinansowała budowę domu dla dzieci z albinizmem w Tanzanii oraz ufundowała 10 rocznych stypendiów dla polskich paraolimpijek. Ostatnio opublikowała raport o zdrowiu psychicznym młodych ludzi w Polsce "Młode głowy".
Źródło: Instagram
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja UNAWEZA/instagram