Znany DJ, raper oraz youtuber polecą w kosmos. Miliarder ogłosił, kogo zabierze w podróż wokół Księżyca

Autor:
mm
Źródło:
BBC, tvn24.pl

Miliarder Yusaku Maezawa w piątek ogłosił wybraną przez siebie listę osób, które razem z nim odbędą lot wokół Księżyca na pokładzie statku kosmicznego firmy SpaceX. Osoby pochodzące z bardzo różnych środowisk zostały wybrane przez miliardera w otwartym konkursie, do którego każdy mógł się zgłosić. - Nie mogłem przepuścić tej okazji. Moja dusza błaga o to - mówi na opublikowanym nagraniu promocyjnym jeden z wybranych, znany DJ Steve Aoki.

Japoński miliarder Yusaku Maezawa 9 grudnia ogłosił listę ośmiu osób, które razem z nim polecą w lot kosmiczny wokół Księżyca. Wśród nich znalazły się przede wszystkim osoby wykonujące zawody kreatywne - jak wcześniej zapowiadał Yusaku Maezawa, głównym kryterium wyboru miała być umiejętność w "przesuwaniu granic" w dziedzinach, w których na co dzień się specjalizują.

Konkurs na lot w kosmos

Ostatecznie wybrane zostały osoby z bardzo różnych środowisk. Najbardziej znane z nich to amerykański DJ Steve Aoki, indyjski aktor Dev Joshi oraz południowokoreański gwiazdor rapu TOP (Choi Seung Hyun). Oprócz nich w locie ma wziąć udział obserwowany przez 1,4 mln osób i tworzący popularnonaukowe treści na temat kosmosu youtuber Tim Dodd, czeski tancerz i choreograf Yemi A.D, irlandzka fotografka Rhiannon Adam, brytyjski fotograf dzikiej przyrody Karim Iliya oraz amerykański filmowiec Brendan Hall. Ponadto dwie osoby zostały wymienione jako rezerwowe: amerykańska olimpijka w snowboardzie Kaitlyn Farrington oraz japońska tancerka Miyu.

- Nie mogłem przepuścić tej okazji. Moja dusza błaga o to - mówi na opublikowanym nagraniu promocyjnym Steve Aoki. - Mam nadzieję, że każdy z nich zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, która wiąże się z opuszczeniem Ziemi i podróżą do Księżyca i z powrotem - zaznaczył Maezawa. - Wiele zyskają na tym doświadczeniu i mam nadzieję, że wykorzystają to z korzyścią dla planety, dla ludzkości - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Miliarder szuka ośmiu osób, które polecą z nim na Księżyc

Lot wokół Księżyca

Ekspedycja, która zaplanowana jest na 2023 rok, byłaby pierwszym załogowym lotem wokół Księżyca od 1972 roku. Statek kosmiczny Starship, na pokładzie którego grupa odbędzie 8-dniową podróż, okrąży ziemskiego satelitę po orbicie znajdującej się ok. 200 kilometrów nad jego powierzchnią. Koszty całego lotu ma w pełni pokryć Yusaku Maezawa, nie ujawniono jednak ile będzie on go kosztował. Właściciel firmy SpaceX Elon Musk stwierdził jedynie, że było to "bardzo dużo pieniędzy".

Lot statku Starship dookoła Księżycaspacex

Jak zauważa BBC, plany może jeszcze pokrzyżować fakt, że amerykańskie władze nie wydały dotąd pozwolenia na ten lot. Co więcej, jak dotąd nie została wyrażona zgoda nawet na lot statkiem Starship firmy SpaceX na ziemską orbitę. Przedłużające się wydanie wymaganych zezwoleń związane jest z serią nieudanych próbnych startów i eksplozji statku Starship w 2021 roku. Yusaku Maezawa w piątkowym nagraniu nie wspomniał jednak o możliwości opóźnienia swojego lotu.

Miliarder swojej fortuny dorobił się zakładając najpopularniejszy w Japonii sklep internetowy z odzieżą Zozo. Lot dookoła Księżyca ma być jego drugą podróżą w kosmos - w 2021 roku odbył już prywatną podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną, na którą dotarł na pokładzie rosyjskiej rakiety. Na ziemskiej orbicie spędził wówczas 12 dni.

ZOBACZ TEŻ: Latanie bez grawitacji - reporter TVN24 BiS jako jeden z pierwszych w Polsce doświadczył go na własnej skórze

Autor:mm

Źródło: BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: spacex

Pozostałe wiadomości