Indie czczą boga zniszczenia

Ciekawostki

ReutersIndie czczą boga zniszczenia

To tradycja i kultura Indii w pigułce - tak o największym festiwalu słoni mówią turyści, którzy przyjechali do Thisuur specjalnie na święto Pooram. Jak co roku gromadzi ono tysiące widzów chcących zobaczyć wystrojone słonie maszerujące w procesji przez ulice miasta.

W tych dniach miasto przeżywa prawdziwe oblężenie. Do Thissur, na południu Indii, zjeżdżają turyści z całego świata. Dla niektórych to już stały punkt w kwietniowym kalendarzu. Inni przyjeżdżają zachęceni niepowtarzalnymi wspomnieniami tych, którzy festiwal słoni widzieli już na własne oczy. - Byłem już na procesji słoni do świątyni. To wspaniały pokaz religijności - zachwyca się turysta z USA.

Pooram to jednak przede wszystkim szczególne święto dla Hindusów. Procesje między świątyniami, parady słoni niosących posągami bożków - przez 36 godzin rytm dnia w Thissur wyznaczają kolejne uroczystości. Całe obchody to wyraz czci dla Shivy - hinduskiego boga zniszczenia. Samo słowo "pooram" tłumaczy się jako zgromadzenie. Jak wierzą Hindusi, właśnie w tych dniach bogowie i boginie spotykają się razem i świętują.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters