Czego szukali Polacy w 2022 w Google? Niektóre najpopularniejsze wyszukiwania mogą zaskoczyć

Autor:
am
Źródło:
Google
Rok 2020 w wyszukiwarce Google
Rok 2020 w wyszukiwarce GoogleGOOGLE
wideo 2/3
GOOGLERok 2020 w wyszukiwarce Google

Gdyby zapytać Polaków o najważniejsze wydarzenia mijającego roku, nie ma chyba wątpliwości, że wśród odpowiedzi dominowałaby wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, czy drożyzna. Widać to również po tym, co wpisujemy w najpopularniejszej internetowej wyszukiwarce. Google przedstawił właśnie zestawienie najpopularniejszych wyszukiwań 2022 roku w Polsce. Niektóre mogą zaskoczyć.

Nikt chyba nie miał wątpliwości, że to wojna w Ukrainie zdominowała kończący się rok w najpopularniejszej z internetowych wyszukiwarek. Jak podaje Google, wśród top 10 trendów najszybciej zyskujących na popularności aż pięć jest związanych z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą bezpośrednio. Dwa kolejne wiążą się z kryzysem energetycznym - to Polska Grupa Górnicza i dodatek węglowy. Ważnym wydarzeniem dla użytkowników wyszukiwarki była też śmierć wokalisty znanego z grupy Vox - Witolda Paszta.

Trendy Google 2022 w Polsce - najszybciej zyskujące na popularności:

Najszybciej zyskujące na popularności: 1. Ukraina 2. Putin 3. Wojna w Ukrainie 4. PGG 5. Rosja 6. Kurs rubla 7. Dodatek osłonowy 8. Witold Paszt 9. Jak pokochałam gangstera 10. PIT2

Wojna ma również swoje odbicie w najczęściej wyszukiwanych osobach, choć tu zaskoczeniem może być miejsce drugie. Podobnie jak na świecie, swój ślad w trendach odcisnął gwiazdorski "proces dekady" czyli wyrok w sprawie Johnny Depp kontra Amber Heard. Najmłodsza w top 10 jest za to ledwie 14-letnia Sara James, uzdolniona polska wokalistka, która podbiła USA awansując do finałów "America's Got Talent".

Ludzie: 1. Władimir Putin 2. Rafalala 3. Wołodymyr Zełenski 4. Lanberry 5. Amber Heard 6. Mata 7. Jerzy Stuhr 8. Sara James 9. Will Smith 10. Simon Leviev

ZOBACZ TEŻ: Wołodymyr Zełenski Człowiekiem Roku 2022 magazynu "Time"

Trendy 2022 w Polsce - gdzie, jak, kiedy, kto to...

Ciekawe są pytania Polaków zadawane przeglądarce Google. Na przykład "gdzie". Choć często dotyczą porad praktycznych - odnośnie energii czy Covid-19 - to popularne okazały się też kwestie mniej oczywiste, jak... narząd słuchu pasikonika.

Gdzie: 1. Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy 2. Gdzie są te dzieci plakat 3. Gdzie kupić test na covid 4. Gdzie zaczyna się wojsko 5. Gdzie kupić węgiel 6. Gdzie leży Katar 7. Gdzie kupić jodek potasu 8. Gdzie będzie pochowana Elżbieta II 9. Gdzie pasikonik ma narząd słuchu 10. Gdzie dzwonić, gdy brak prądu

W przypadku pytania "jak" dominują tematy bardzo przyziemne, choć nie zabrakło kosmicznego wyjątku.

Jak: 1. Jak pomóc Ukrainie 2. Jak suszyć grzyby w piekarniku 3. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 4. Jak mrozić grzyby 5. Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy 6. Jak wyglądał księżyc w dniu urodzin 7. Jak kupić węgiel na PGG 8. Jak gotować bób 9. Jak pozbyć się muszek owocówek 10. Jak się spowiadać

Wśród pytań "kiedy" wiele straciło już na aktualności, ale odpowiedź na niektóre, jak to o Ukrainę, chętnie byśmy poznali i teraz.

Kiedy: 1. Kiedy usuną TikToka 2. Kiedy bez maseczek 3. Kiedy koniec wojny w Ukrainie 4. Kiedy zdalne 5. Kiedy gra Iga Świątek 6. Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie 7. Kiedy Stranger Things 4 8. Kiedy iOS 16 9. Kiedy wakacje kredytowe 10. Kiedy wypłata dodatku węglowego

Wśród często zadawanych pytań przeglądarce znalazło się również "kto to", które w innej wersji można czytać "kim jest". O kogo więc pytaliśmy w mijającym roku? Znów sporo jest nawiązań do działań wojennych.

Kto to: 1. Kto to behawiorysta 2. Kto to oligarcha 3. Kto to separatysta 4. Kto to probant 5. Kto to parias 6. Kto to mer 7. Kto to dezerter 8. Kto to dywersant 9. Kto to boomer 10. Kto to anonymous

Trendy 2022 w Polsce - ceny, kryzys - najpopularniejsze wyszukiwania

Google podsumował również, o jakie kryzysy Polacy pytali najczęściej w tym roku. Nie dziwi specjalnie pierwsza trójka, jednak na pierwszy rzut oka zaskakujące może być miejsce czwarte. "Kryzys wieku wczesnego" to jednak tytuł wyszukiwanego w sieci albumu braci Kacperczyk.

Kryzys: 1. Kryzys energetyczny 2. Kryzys gospodarczy 3. Kryzys humanitarny 4. Kryzys wieku wczesnego 5. Kryzys w Rosji 6. Kryzys egzystencjalny 7. Kryzys opioidowy 8. Kryzys na granicy 9. Kryzys 2008 10. Kryzys sueski

A skoro jesteśmy przy kryzysach, ważne są również pytania o ceny. Tu też pierwsze miejsce to bezpośredni wynik ataku putinowskiej Rosji na Ukrainę.

Ile kosztuje: 1. Ile kosztuje rubel? 2. Ile kosztuje test na covid w aptece? 3. Ile kosztuje wyrobienie paszportu? 4. Ile kosztuje PPV Fame MMA 14? 5. Ile kosztuje baryłka ropy? 6. Ile kosztuje cukier? 7. Ile kosztuje czołg? 8. Ile kosztuje hrywna? 9. Ile kosztuje tona węgla? 10. Ile kosztuje paliwo?

ZOBACZ TEŻ: To będą wyjątkowo drogie święta. Eksperci: ceny dalej będą rosły

Trendy 2022 w Polsce - kultura i rozrywka w wyszukiwarce Google

Google podsumował też najpopularniejsze wyszukiwania w kategoriach związanych z szeroko rozumianą rozrywką i kulturą. Otwierają je najczęściej wyszukiwane filmy. W top 10 znalazły się: "Jak pokochałam gangstera?", "Furioza", "Oszust z Tindera", "Gierek", "Batman", "Top Gun: Maverick", " Terrifier 2", "Uncharted", "Purpurowe serca" i "Koniec świata czyli Kogel Mogel 4".

ZOBACZ TEŻ: Kobiety rządzą kinem. Te premiery kinowe grudnia naprawdę warto zobaczyć

Polacy szukali też w sieci informacji o koncertach. O których najczęściej? Listę rozpoczyna Koncert dla Ukrainy, następnie są koncerty Dawida Podsiadło, Eda Sheerana, Guns'n'Roses, Sanah, Genzie, Coldplay, Backstreet Boys, Quebonafide, czy Depeche Mode.

Najpopularniejsze seriale w wyszukiwarce to: "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera", "Wielka Woda", "Sandman", "Zranione ptaki", "Stranger Things 4", "Gang Zielonej Rękawiczki", "Obserwator", "Kim jest Anna?", "Behawiorysta", "Heartstopper".

Trendy 2022 w Polsce - zmiany, zmiany, zmiany...

Ostatnią (alfabetycznie) kategorią zaprezentowaną przez Google są "zmiany". Choć pierwszego i drugiego miejsca można się było spodziewać, różnorodność jest tu naprawdę duża. Oto top 10 zmian 2022 r. w polskim Internecie.

Zmiany: 1. Zmiany w Polskim Ładzie 2. Zmiany w kwarantannie 3. Zmiany w dodatku węglowym 4. Zmiany w fotowoltaice 5. Zmiany w edukacji domowej 6. Zmiany istotne w projekcie budowlanym 7. Zmiany w komunikacji wrocławskiej 8. Zmiany poziomu morza 9. Zmiany w Lidze Mistrzów 10. Zmiany zasad wjazdu do Niemiec

Autor:am

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości