Nowa infrastruktura przyczyni się do bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię Francji i Europy oraz przyspieszy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w całej Europie - przekazała francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher. Francja i Irlandia podpisały w piątek w Paryżu porozumienie w sprawie budowy "Celtyckiego Interkonektora", który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku.
Podmorski interkonektor o długości 575 km połączy gminę La Martyre w Bretanii na północy Francji, z miasteczkiem Knockraha w hrabstwie Cork na południu Irlandii.
Bezpieczeństwo energetyczne
"Celtycki Interkonektor" pozwoli między innymi na eksport irlandzkiej energii pochodzącej z zainstalowanych na morzu wiatraków. "To pierwsze połączenie (energetyczne) Irlandii z Europą kontynentalną (...) pozwoli na importowanie i eksportowanie energii mogącej zasilić 450 tys. gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie, który francuski resort wydał wspólnie z władzami Irlandii. Nowa infrastruktura "przyczyni się do bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię Francji i Europy oraz przyspieszy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w całej Europie" - oznajmiła cytowana w komunikacie francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher. - Oznacza to, że będziemy mogli importować energię z Europy, gdy będziemy tego potrzebować i przede wszystkim eksportować energię - oświadczył irlandzki minister do spraw środowiska Eamon Ryan.
Czytaj więcej: "Pewność dostaw energii jest zagrożona"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock