Młodzi ludzie, którzy są podatni na depresję, najchętniej słuchają heavy metalu, a ci, którzy już cierpią na depresję najczęściej wybierają ten rodzaj muzyki - wykazały nowe badania. - Gdy ktoś słucha ciężkiego rocka w kółko, izoluje się i ucieka od rzeczywistości. To może wskazywać nawet na tendencje samobójcze – twierdzi autorka badań z Melbourne.
Dr Katrina McFerran z University of Melbourne przeprowadziła badania, które miało wyjaśnić, "dlaczego niektórzy młodzi ludzie wykorzystują heavy metalową muzykę w sposób negatywny".
- Rewolucja Mp3 oznacza, że młodzi ludzie dostęp do muzyki mają częstszy niż kiedykolwiek wcześniej i normą jest, że słuchają jej przez siedem lub osiem godzin dziennie. Większość młodych ludzi słucha muzyki w pozytywny sposób, żeby poprawić nastrój lub dodać sobie energii, ale ci w depresji są bardziej skłonni do słuchania muzyki w sposób negatywny, szczególnie ciężkiego rocka – twierdzi McFerran.
Jej zdaniem, ci, którzy słuchają metalowych utworów w kółko, robią to, aby izolować się od innych i uciekać od rzeczywistości.
- Jeśli to zachowanie długo się utrzymuje, może wskazywać, że ta młoda osoba cierpi na depresję lub stany lękowe, a co gorsza, może być dowodem na tendencje samobójcze – mówi australijska muzykolog, która od 15 lat zajmuje się terapią młodzieży.
Alarm dla rodziców
McFerran doszła do takich wniosków po przeprowadzeniu pogłębionych wywiadów z 50 osobami w wieku pomiędzy 13 a 18 lat oraz na podstawie krajowych badań z udziałem tysiąca australijskiej młodzieży, szczególnie tej cierpiącej na depresję. Pomogły także rozmowy z rodzicami chorych nastolatków.
Jej badania wywołały dyskusję, bo okazuje się, że coraz więcej młodych ludzi mieszkających w dużych miastach ma problemy psychiczne. Chciała, by wnioski z badań sprawiły, aby rodzice stali się bardziej świadomi nawyków słuchania muzyki u swoich dzieci. I potrafili reagować na sygnały ostrzegawcze i wcześnie podejmowali działania.
- Jeśli rodzice zauważą spadek nastroju dziecka po słuchaniu metalowej muzyki, powinien to być dla nich alarm. Bo muzyka odzwierciedla to, co ono czuje – ocenia autorka badań.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: SXC