O czym marzą polskie nastolatki? Ich życiowe plany rozmijają się z ambicjami rodziców

Autor:
kgo//az
Źródło:
Inspiring Girls Polska/IQS
"Edukacja to obszar, o który dzisiaj obawiamy się najbardziej"
"Edukacja to obszar, o który dzisiaj obawiamy się najbardziej"TVN24
wideo 2/2
TVN24"Edukacja to obszar, o który dzisiaj obawiamy się najbardziej"

Matki życzyłyby sobie, by ich córki w przyszłości zostały graficzkami komputerowymi, prawniczkami lub lekarkami. Nastolatki mają inne marzenia. Niemal połowa dziewczyn w wieku 10-15 lat marzy o karierze influencerki - wynika z badania IQS.

W badaniu przeprowadzonym przez IQS w 2021 roku zestawiono zawodowe preferencje nastolatek z oczekiwaniami ich matek. Największa rozbieżność widoczna jest w przypadku profesji, które dziewczyny uznają za najbardziej atrakcyjne – youtuberki, instagramerki i tiktokerki. Chęć zarabiania w przyszłości w ten sposób wyraziło aż 46 proc. ankietowanych. Z kolei jedynie 12 proc. ankietowanych matek chce, by ich córki podjęły aktywność zawodową w mediach społecznościowych.

Kolejne miejsce wśród zawodów preferowanych przez dziewczyny w przedziale wiekowym 10-15 lat zajęły profesje informatyczne: graficzka komputerowa i projektantka stron www (21 proc.). Podium uzupełniają zawody prawnicze: adwokatka, prokuratorka, radczyni prawna i notariuszka (18 proc.). Nastolatki rozważają też pracę jako nauczycielka lub przedszkolanka, trenerka personalna, lekarka oraz psycholożka. Dużym powodzeniem wśród dziewcząt cieszy się też zawód profesjonalnej gamerki, czyli osoby, która zawodowo gra w gry komputerowe.

Matki chcą dla córek innej przyszłości

Co na to ich matki? Nie podzielają entuzjazmu dla zawodu influencerki. Te, które wzięły udział w ankiecie IQS, zgadzają się natomiast, że graficzka komputerowa czy projektantka stron www to zawody przyszłości. Aż 26 proc. z nich wskazało te profesje jako preferowane w kontekście swoich córek. Matki zgadzają się też z nastolatkami w kwestii atrakcyjności zawodów prawniczych. 19 proc. badanych chciałoby, aby ich córki wybrały pracę w tej branży. Taki sam odsetek uczestniczących w badaniu matek za atrakcyjny uważa zawód lekarki.

Wyniki badaniaInspiring Girls Polska/IQS/raport

Zdecydowana większość matek (86 proc.) oczekuje, że ich córki pójdą na studia. Tę opinię nie do końca podzielają same nastolatki. Co prawda ku kontynuowaniu edukacji po liceum składnia się ponad połowa z nich, jednak odsetek niezdecydowanych i niechętnych do podjęcia studiów przekracza łącznie 40 proc.

Nastolatki nie wiedzą, co studiować

Aż 30 proc. dziewczyn, które mają w planach studiowanie, nie wie jednak, jaki kierunek wybrać. Drugą najczęściej wskazywaną odpowiedzią była weterynaria (13 proc.). Dość dużym powodzeniem wśród uczestniczących w badaniu nastolatek cieszą się też kosmetologia, anglistyka (9 proc.) oraz informatyka (8 proc.).

Wyniki badaniaInspiring Girls Polska/IQS/raport

Matki dziewcząt też są niezdecydowane co do kierunku, na który najchętniej posłałyby córki. Odpowiedzi "nie wiem" w tej grupie udzielił podobny odsetek respondentek (29 proc.), co w przypadku nastolatek. Po 14 proc. ankietowanych matek w przyszłości widzi swoje córki na weterynarii i kosmetologii, po 13 proc. przedstawicielek tego grona - na architekturze i architekturze wnętrz.

Badania "Aspiracje dziewczynek w Polsce" zostało przeprowadzone w 2021 roku przez agencję badawczą IQS na zlecenie organizacji Inspiring Girls Polska. Wzięło w nim udział 500 dziewcząt z roczników 2006-2011 oraz ich matek.

CZYTAJ TAKŻE: Szymon Hołownia zaprezentował program dla polskich szkół "Edukacja dla przyszłości"

Autor:kgo//az

Źródło: Inspiring Girls Polska/IQS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości