Ograniczanie spożywanych kalorii u zdrowych dorosłych osób może opóźnić proces starzenia się organizmu i zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci, wynika z nowego badania. - Wszyscy mamy moc, aby zmienić trajektorię starzenia się - wskazał główny autor analizy.
Naukowcy z USA doszli do wniosku, że ograniczanie spożywanych kalorii przyczynia się do spowalniania tempa starzenia organizmu i zwiększa długość życia u zdrowych dorosłych. Wyniki badań, sfinansowanych przez amerykański Narodowy Instytut ds. Starzenia (NIA) opublikowano w czwartek 9 lutego w czasopiśmie Nature Aging.
ZOBACZ TEŻ: Te nawyki przyspieszają proces starzenia się organizmu. Niektóre można łatwo wyeliminować
Ograniczanie kalorii spowalnia proces starzenia się
W badaniu wzięło udział 220 dorosłych, podzielonych na dwie grupy. Jedna z nich miała ograniczyć spożycie kalorii o 25 proc. (czyli o 500 kcal w przypadku osób, które dziennie spożywały ich 2000), a druga grupa miała nie wprowadzać żadnych zmian do swojej diety. Przez pierwszy miesiąc osobom z grupy ograniczającej kalorie przygotowywano trzy posiłki o obniżonej wartości kalorycznej, aby zaznajomili się z wielkościami porcji, jakie mogą przyjmować, a także zapewniono im porady dietetyczne. BMI - wskaźnik masy ciała - badanych wynosił między 22 a 27, czyli wskazywało na wagę prawidłową lub nadwagę.
Ostatecznie uczestnicy z pierwszej grupy ograniczyli spożycie kalorii tylko o 12 proc., jednak - jak podkreślił dr Evan Hadley z NIA - "te 12 proc. wystarczyło, aby zauważyć znaczące zmiany". Do zmierzenia wskaźnika starzenia się naukowcy wykorzystali specjalny algorytm, który sprawdzał biomarkery DNA we krwi. Po dwóch latach trwania badania okazało się, że u osób, które ograniczały spożycie kalorii, starzenie przebiegało o 2-3 proc. wolniej niż u osób będących na swojej normalnej diecie. Według głównego autora badania Dana Belsky'ego, przekładało się to na zmniejszenie prawdopodobieństwa wczesnej śmierci o około 10-15 proc. - Wszyscy mamy moc, aby zmienić trajektorię starzenia się - wskazał.
ZOBACZ TEŻ: Ile kroków dziennie robić, by nie przybierać na wadze? Badania wskazały optymalną liczbę
Badacze nie wiedzą jednak czy uzyskany efekt utrzymywał się także po zakończeniu badania. O tym chcą się przekonać w kolejnym badaniu, które ma sprawdzić jak wygląda starzenie się organizmu po 10 latach od wprowadzenia diety ograniczającej kalorie.
Naukowcy nie są jeszcze pewni dlaczego ograniczanie spożycia kalorii przyczynia się do spowalniania procesu starzenia. - Może to wywoływać pewnego rodzaju mechanizm przetrwania w organizmie, który ma wpływ na oczyszczanie go. Dla organizmu to sygnał, że musi on wykorzystywać wszystkie swoje zasoby efektywnie - stwierdził Belsky.
ZOBACZ TEŻ: Spożywanie tych produktów zwiększa ryzyko wystąpienia aż 34 rodzajów nowotworu. Wyniki badań
Uwaga. Przed ograniczeniem kalorii najlepiej skontaktować się z lekarzem
Jest jedno "ale"". Należy bowiem pamiętać, że długotrwałe, zbyt duże ograniczanie kalorii może wcale nie być korzystne dla zdrowia. Niezwiązany z badaniem Valter Longo, dyrektor Instytutu Długowieczności na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, zwrócił uwagę w rozmowie z NBC News, że długoterminowe ograniczanie kalorii w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wiązało się z ryzykiem zmniejszenia siły mięśni, spowolnienia metabolizmu i osłabienia systemu odpornościowego. - Może to powodować znaczące konsekwencje przeciw starzeniu się, ale do pewnego stopnia może osłabiać też organizm - dodał. Dlatego Hadley podkreślił, że zanim przejdziemy na niskokaloryczną dietę, dobrze jest najpierw skonsultować się z lekarzem.
Źródło: NBC News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock