Zmarła w ubiegłym tygodniu Elizabeth Taylor słynęła nie tylko z ról filmowych i ośmiu małżeństw, ale także z kolekcji najpiękniejszej biżuterii świata. Jej diamenty, rubiny i szafiry z najbardziej luksusowych marek jubilerskich warte są 150 mln dolarów. Teraz trafią na aukcję, a zysk zasili fundację działającą na rzecz chorych na AIDS.
Telewizje ABC i Fox News po czwartkowym pogrzebie legendy światowego kina, zajęły się majątkiem Elizabeth Taylor. Chodzi o 600 milionów dolarów.
Choć aktorka ma czworo dzieci, 10 wnucząt i czworo prawnucząt zdecydowała w testamencie sporą część majątku przekazać na rzecz swojej fundacji charytatywnej działającej na rzecz chorych na AIDS - Elizabeth Taylor Aids Foundation.
Biżuteria od mężów i kochanków
Pod młotek trafi na pewno jej słynna kolekcja biżuterii warta 150 milionów dolarów. W jej skład wchodzą naszyjniki, pierścionki, tiary, broszki i bransoletki tak luksusowych marek jak Van Cleef & Arpels, Cartier, Harry Winston i Bulgari, które aktorka dostała od swoich kochanków i mężów.
Jak głośny to zbiór świadczy choćby fakt, że doczekał się własnej książki - "My Love Affair With Jewelry" i programu telewizyjnego, w którym sławna Barbara Walters zapytała gwiazdę, jak zgromadziła tak imponującą kolekcję. - Dość często mówiłam moim facetom, że chcę więcej biżuterii – śmiała się Taylor w 2002 roku.
Biżuteria królowych, także u Napoleona
Wśród jej zdobyczy jest m.in. pierścionek z 29-karatowym diamentem, który dostała od trzeciego męża Michaela Todda, producenta filmowego. Ten prezent przebiła jednak 33-karatowa obrączka zwana dziś "Krupp Diamond" - od Richarda Burtona, który był jej mężem dwukrotnie.
Największa zdobycz aktorki to naszyjnik z 70-karatowym diamentem, który Burton podarował jej w 1969 roku. Wart wówczas milion dolarów, dziś znany jako "Diament Burton-Taylor". Aktorka sprzedała go, by ufundować szpital w Botswanie.
Legendarny jest też naszyjnik z pereł "La Peregrina", który pochodził z XV wieku i należał w przeszłości m.in. do kilku królowych Wielkiej Brytanii i Hiszpanii i był nawet w rękach Napoleona. Burton kupił go w 1969 roku dla Taylor od angielskiego księcia Abercorn.
Jak podała Fox News, teraz kolekcja diamentów i innych kamieni szlachetnych Taylor zostanie wystawiona na aukcji. Zbiorem interesują się dwa konkurujące ze sobą domu aukcyjne – Sotheby's i Christies. Data nie jest jeszcze znana. Ale na pewno sprzedaż odbędzie się jeszcze w tym roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne