Osoby postrzegane jako bardziej atrakcyjne fizycznie mają większe szanse na odniesienie sukcesów zawodowych i awans społeczny. Badacze z Polskiej Akademii Nauk dowiedli tego, analizując dane zebrane od ponad jedenastu tysięcy kobiet i mężczyzn w ciągu dwudziestu lat. Sprawdzili też, której płci atrakcyjny wygląd bardziej pomaga: kobietom czy mężczyznom.
Autorzy badania, Grzegorz Bulczak i Alexi Gugushvili z Polskiej Akademii Nauk, postanowili sprawdzić, czy atrakcyjny wygląd ma wpływ na awans społeczny. Ponieważ jednak uznali, że przynajmniej teoretycznie jest możliwa również odwrotna zależność, czyli że wyższa pozycja społeczno-ekonomiczna przekłada się na lepszy wygląd - bo stać nas na lepsze ubrania, siłownię czy operacje plastyczne - uwzględnili ocenę wyglądu tylko w wieku 15 lat. W badaniu wykorzystali dane z amerykańskiego krajowego badania zdrowia i młodzieży "Add Health".
W badaniu "Add Health" wzięło udział około 20 tys. osób. W ciągu następnych 20 lat część osób zrezygnowała z udziału w badaniu, dlatego ostatecznie naukowcy wykorzystali próbę liczącą 11 583 osoby. Wśród danych znalazły się informacje na temat stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, wykształcenia, osiągnięć zawodowych oraz zarobków, a także oceny atrakcyjności fizycznej. Dokonywał jej w pięciopunktowej skali prowadzący badanie lekarz i ankieterzy.
Komu atrakcyjny wygląd przynosi więcej korzyści: kobietom czy mężczyznom
Po 20 latach od zebrania danych na temat wyglądu uczestników porównano je z danymi dotyczącymi ich osiągnięć edukacyjnych i zawodowych. Okazało się, że atrakcyjność fizyczna nastolatków miała wyraźne odzwierciedlenie w ich statusie w późniejszym życiu. Osoby, które w wieku 15 lat uznano za bardziej atrakcyjne, po trzydziestce częściej prześcigały swoich rodziców pod względem zarobków i osiągnięć. Było to znacznie bardziej widoczne w przypadku mężczyzn niż kobiet, szczególnie jeśli chodzi o edukację.
Stwierdzenie, że osoby postrzegane jako bardziej atrakcyjne odnotowały większy wzrost statusu w porównaniu ze swoimi rodzicami niż mniej urodziwe, nie było dla badaczy zaskakujące. "Osoby ocenione jako atrakcyjne mają większe szanse na poprawę statusu niż osoby ocenione jako przeciętne" - czytamy w raporcie z badania zamieszczonym w czasopiśmie "Social Science Quarterly". Zaskoczeniem było co innego: po wprowadzeniu podziału ze względu na płeć Bulczak i Gugushvili stwierdzili, że efekt ten w większym stopniu dotyczy mężczyzn niż kobiet. W dodatku z każdym krokiem w górę "drabiny atrakcyjności" mężczyźni zwiększali tę przewagę.
ZOBACZ TEŻ: Co trzeci nastolatek pada ofiarą hejtu ze względu na wygląd. Ruszyła kampania "Ciało nie określa"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock