Ciekawostki

Ciekawostki

Historia baśni o Śpiącej Królewnie sięga 1697 roku. Wtedy pierwszą wersję tej historii opublikował francuski baśniopisarz Charles Perrault. W czwartkowych "Milionerach" na pytanie o "Śpiącą Królewnę" odpowiadała mieszkanka Gdańska Natalia Dereń.

W silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się względem wału korbowego silnika dwa razy wolniej, dwa razy szybciej, cztery razy szybciej czy z tą samą prędkością? Na to pytanie, warte 125 tysięcy złotych, odpowiadał pan Piotr Tubek z Wrocławia.

Wspólnie mają już ponad 211 lat. Właśnie obchodzili 80. rocznicę ślubu. 106-letniego Johna Hendersona oraz 105-letnią Charlotte Henderson z Teksasu okrzyknięto najstarszym małżeństwem na świecie, a ich nazwiska wpisano do Księgi rekordów Guinnessa. Pytani o receptę na taki sukces, pan Henderson odpowiada, że trzeba "przeżywać każdy dzień i starać się, żeby jutro było lepsze niż dzisiaj".

Pies, który nie zdążył wejść do windy za swoją właścicielką zdobył pierwsze miejsce i 60 procent wszystkich głosów. Dziecko, które po raz pierwszy usłyszało głos mamy zebrało 28 procent głosów i zajęło drugie miejsce. Pracownik sklepu, który uratował małe dziecko przed upadkiem, zajął trzecie miejsce w cotygodniowym głosowaniu czytelników portalu tvn24.pl.

W niedzielę zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Przy tej okazji hiszpańskie media wytykają niektórym celebrytom, w tym kilku sławnym aktorom, że mimo ekologicznej retoryki, sami przyczyniają się do zatruwania środowiska naturalnego.

Brytyjska rodzina królewska znów zatrudnia. Poszukiwany jest menedżer zespołu social mediów. "Czy to oficjalna wizyta państwowa, czy królewskie zaręczyny - twoim zadaniem będzie promowanie tych wydarzeń w sieci, by przykuły jak największą uwagę" - czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym m.in. w portalu LinkedIn. Przyszły pracownik Buckingham Palace może zarobić do 50 tysięcy funtów rocznie.

Jedna z firm branży budowlanej przygotowała dla swoich pracowników wyjątkowy prezent świąteczny - na premie dla niemal 200 osób przeznaczono 10 milionów dolarów (ponad 38 mln złotych). Na jedną osobę przypadło średnio 50 tysięcy dolarów (ok. 190 tys. złotych). Ta świąteczna niespodzianka wywołała wśród pracowników ogromne emocje.

Johnny Mathis z Houston w Teksasie uratował psa swojej sąsiadki, który nie zdążył wejść za nią do windy. Przypięte do smyczy zwierzę zostało na parterze, gdy winda ruszyła w górę. Zdarzenie nagrała kamera monitoringu.

Kamera monitoringu przy jeziorze Michigan nagrała moment, w którym jadąca solarka obraca się na pokrytym lodem asfalcie i ześlizguje w stronę wody. Dwaj mężczyźni jadący pojazdem zdążyli wyskoczyć, zanim auto wpadło do jeziora. Ciężarówkę wyciągano pięć godzin przy pomocy ciężkiego sprzętu.

W Jaskini z Filarami nieopodal Wałbrzycha od lat składowane są śmieci. Stare opony, puste butelki, ale też ciężkie odpady budowlane. Grotołazi z Patrolu Jaskiniowego, zaniepokojeni tym faktem, pobrali próbki do analizy. Wyniki badań są szokujące - okazało się, że w komorze jaskini część gruzu to eternit zawierający rakotwórczy azbest, stanowiący zagrożenie dla turystów i grotołazów.