Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".
Niebo wieczorami może nas zachwycić. "Pojawiło się tam coś, co może Was mocno zaskoczyć. Można tam wypatrzeć fałszywy Pas Oriona!" - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach". "I choć prawdziwy znajduje się dużo niżej nad horyzontem, to ten chwilowy asteryzm wygląda, jakby był jego większym i jaśniejszym kuzynem" - dodał.
Czym jest asteryzm? Jak napisał popularyzator astronomii, jest to nieformalna grupa gwiazd (czasem z planetami), które układają się w charakterystyczny wzór. Nie są zaliczane do żadnego z oficjalnych gwiazdozbiorów. "Przykłady? Wielki Trójkąt Letni, Wielki Wóz, Wieszak - no i teraz Marsowy Pas Bliźniąt" - dodał Karol Wójcicki.
Fałszywy Pas Oriona na niebie
Dlaczego na niebie pojawił się fałszywy Pas Oriona? "Wszystko za sprawą chwilowego ustawienia Marsa w pobliżu dwóch najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Bliźniąt - Polluksa i Castora. Mars zbliżył się do nich na tyle, że cała trójka zaczyna układać się niemal w idealną linię!" - napisał popularyzator astronomii. Dodał, że Mars i Polluks świecą z jasnością około 1 mag, a Castor z jasnością około 2 mag. Mag to skrót od łacińskiego magnitudo - jednostka ta określa jasność obiektu. Słońce ma jasność -26 mag, Wenus w maksimum blasku ma jasność ponad -4 mag, a Jowisz około -2,5 mag.
"Całość układa się w formację, która do złudzenia przypomina Pas Oriona, czyli trzy słynne gwiazdy z gwiazdozbioru Oriona: Alnitak, Alnilam i Mintaka, które mają jasność w okolicach 1,7-2 mag" - napisał Karol Wójcicki. "Pas Oriona jest znacznie mniejszy i znajduje się dużo niżej, tuż nad linią południowego zachodniego horyzontu. A jego "bliźniak" z Marsa i Bliźniąt świeci wysoko, krótko po zachodzie Słońca na około 60 stopniach" - dodał.
Jak zauważył Karol Wójcicki, nieprawdziwy Pas Oriona "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".
Czy pogoda będzie sprzyjać obserwacjom?
Najbliższa noc będzie pochmurna z większymi przejaśnieniami na wschodzie. Jest więc w części kraju szansa na zobaczenie na niebie fałszywego Pasa Oriona. Na południu ma padać deszcz, tam warunki do obserwacji mogą być trudne.
Źródło: Z głową w gwiazdach
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock