Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.
Dzień chmur przypada we Francji 29 marca. Inicjatywa została zaproponowana przez pisarza Mathieu Simoneta, a jej celem jest nadanie chmurom statusu prawnego w regulacjach międzynarodowych.
Simonet, pisarz i prawnik, wyjaśnił, że chmury powinny zostać uznane za "dobro wspólne" ludzkości i chronione prawem międzynarodowym po to, by żaden kraj nie mógł samodzielnie decydować o oddziaływaniu na nie. Jak wyjaśnił, obecnie chmury nie mają żadnego statusu prawnego, są dostępne dla wszystkich, ale nie rządzą nimi jasne zasady. Pisarz przedstawił także projekt wpisania chmur na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Konflikty z chmurami w tle
Od lat 40. XX wieku stosowane jest "zasiewanie chmur", czyli wprowadzanie do nich substancji, które sprzyjają kondensacji pary wodnej i opadom deszczu. Używano do tego celu np. jodku srebra. "Zasiewanie chmur" może służyć zwalczaniu suszy, a jest też używane do tłumienia pożarów lasów. W tym pierwszym celu stosowały je np. Brazylia, Meksyk i Indie, a podczas pożarów lasów - Stany Zjednoczone i Australia w latach 2020-21.
Simonet zwrócił uwagę, że wpływanie na chmury może powodować ryzyko wystąpienia konfliktów między państwami, jak w 2018 roku, gdy przedstawiciele armii irańskiej oskarżyli Izrael o "kradzież" chmur deszczowych - czyli niedopuszczanie ich nad terytorium Iranu. Służby meteorologiczne Iranu wykluczyły jednak taką możliwość.
Istnieją również obawy związane z wykorzystaniem metod wpływania na pogodę do celów wojskowych. Obronę przed tym procederem stanowi konwencja ONZ o zakazie używania technicznych środków oddziaływania na środowisko w celach militarnych (ENMOD).
Inicjatywa dla wszystkich
Obchodzenie międzynarodowego dnia chmur Simonet zaproponował w 2022 roku. Wówczas około 650 dzieci i nastolatków w miejscowości Saint-Soupplets w stołecznym regionie Ile-de-France utworzyło "żywy łańcuch", by nadać list do sekretarza generalnego ONZ z petycją o przyjęcie specjalnego statusu prawnego dotyczącego chmur.
W tym roku w ramach inicjatywy Simoneta na paryskiej Sorbonie przyjmowane są "poetyckie petycje" dotyczące chmur. Chętni w sobotę (i dzień wcześniej, w piątek) mieli położyć się na trawie, obserwować chmury przez pięć minut, a następnie opisać swoje wrażenia na niewielkiej kartce papieru i wysłać na adres paryskiej uczelni.
Źródło: PAP, LaCroix
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock