Deficyt budżetu Rosji w okresie styczeń-luty 2023 roku wzrósł do 2,58 biliona rubli, co stanowi równowartość 34,19 miliarda dolarów. Tak wynika ze wstępnych danych tamtejszego ministerstwa finansów, które opublikowano w poniedziałek. Reuters zwrócił uwagę, że do powiększenia deficytu przyczyniły się spadające dochody ze sprzedaży energii i gwałtownie rosnące wydatki.
Agencja Reutera zauważyła, że choć gospodarka Rosji okazała się nadspodziewanie odporna na zachodnie sankcje wprowadzone w ubiegłym roku, to powrót do poziomów sprzed inwazji na Ukrainę może być odległy, ponieważ więcej wydatków rządowych jest kierowanych na wojsko, a limity cenowe na surowce ograniczają kluczowe wpływy do budżetu.
Budżet Rosji 2023
Rosyjskie ministerstwo finansów, powołując się na wstępne dane, poinformowało, że dochody ze sprzedaży ropy i gazu były w okresie styczeń-luty br. o 46,4 proc. (947 mld rubli) niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej. Ogółem dochody budżetowe spadły w pierwszych dwóch miesiącach o blisko jedną czwartą (24,8 proc.).
Z drugiej strony wydatki budżetowe były o 51,5 proc. wyższe i wyniosły 5,74 biliona rubli. W analogicznym okresie przed rokiem Rosja zanotowała nadwyżkę w budżecie w wysokości 415 mld rubli.
Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Moskwa opiera się na dochodach z ropy i gazu, aby sfinansować swoje wydatki budżetowe. W zeszłym roku wpływy z tego tytułu zbliżyły się w okolice 11,6 biliona rubli. Teraz Rosja została zmuszona do rozpoczęcia sprzedaży rezerw walutowych, aby pokryć deficyt rozciągnięty przez koszty konfliktu na Ukrainie.
Jednocześnie Rosji udało się jednak znaleźć nowych odbiorców surowców i tym samym przekierować eksport ropy z Europy, głównie do Indii, Chin i Turcji. Ponadto, według Reutersa, Moskwie udaje się też sprzedawać ropę powyżej limitów cenowych ustalonych przez Zachód, co osłabia wpływ sankcji.
Kraje G7, Australia i Unia Europejska porozumiały się w sprawie ustalenia pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową, transportowaną drogą morską, na poziomie 60 dolarów amerykańskich za baryłkę. Regulacje zaczęły obowiązywać 5 grudnia 2022 roku. Limit działa poprzez zakaz dostarczania usług związanych z transportem ropy drogą morską, w tym ubezpieczeniowych i finansowych, dla surowca zakupionego za cenę przekraczającą ustalony pułap 60 dolarów za baryłkę. Ponadto od 5 lutego br. weszło w życie unijne embargo na import rosyjskich paliw gotowych.
Źródło: Reuters