"Wyrwano Putinowi z rąk jedną z największych kart przetargowych"

Źródło:
CNN
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPO (wypowiedź z 16 stycznia 2023)
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPO (wypowiedź z 16 stycznia 2023)TVN24
wideo 2/11
Mateusz Morawiecki o wniosku o pieniądze z KPOTVN24

Przez wyjątkowo łagodną zimę prezydent Rosji Władimir Putin może stracić kartę przetargową w relacjach z Europą - pisze portal amerykańskiej telewizji CNN. Kremlowski reżim liczył, że niskie temperatury i rosnące ceny energii zniechęcą społeczeństwa Zachodu do wspierania Ukrainy. Póki co mrozów jednak nie ma, a Europa doświadcza wyjątkowo ciepłej zimy. Nie bez znaczenia pozostają też wspólne wysiłki na rzecz redukcji zużycia gazu.

- Dla Rosjan tradycyjnie zima jest jednym z najlepszych czynników sprzyjających prowadzeniu wojny - wyjaśnia w rozmowie z CNN starszy konsultant w think tanku Chatham House Keir Giles. Dodał, że Rosja chciała wykorzystać niskie temperatury, aby "wzmocnić inne narzędzie ze swojego arsenału: broń energetyczną".

- Rosja liczyła na to, że zimowy mróz uzmysłowi europejskim społeczeństwom, że wsparcie dla Ukrainy nie jest warte poświęcenia ich portfeli - dodaje Giles. W zamyśle Kremla spadający poziom życia miał zniechęcić opinię publiczną do utrzymania najbardziej restrykcyjnych sankcji wymierzonych w surowce. Putin liczył również, że zmęczeni ciągnącym się miesiącami konfliktem i rosnącymi cenami życia obywatele państw Zachodu zaczną popierać korzystne dla Kremla rozwiązania pokojowe.

"Europa kupiła sobie dodatkowy rok"

Póki co temperatury na kontynencie są jednak wyjątkowo łagodne. Popłacać zaczęły też wspólne wysiłki na rzecz redukcji konsumpcji gazu. Jak pisze CNN, te czynniki sprawiły, że "wyrwano Putinowi z rąk jedną z największych kart przetargowych".

"Rządy europejskie mają teraz okazję, by rozpocząć przygotowania już do kolejnej zimy. Zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu może okazać się kluczowym aspektem w utrzymaniu zjednoczonego frontu Zachodu przeciwko rosyjskiej agresji" - pisze CNN.

Były specjalista brytyjskiego rządu ds. energii Adam Bell w rozmowie z CNN szacował, że dzięki cieplejszej zimie "Europa kupiła sobie dodatkowy rok". - Mroźniejszy grudzień i styczeń kosztowałby wiele europejskich zapasów gazu, co mogłoby doprowadzić do niedoborów - ocenił.

Ekspert ostrzegał jednak, że samo gromadzenie zapasów gazu nie wystarczy. - Trzeba lepiej zadbać o efektywność energetyczną. Gospodarstwa domowe i firmy potrzebują budynków, które marnują mniej energii, dzięki odpowiedniej izolacji termicznej. Firmy muszą natomiast znaleźć zamiennik dla gazu ziemnego wykorzystywanego w swoich procesach produkcyjnych - stwierdził.

Z tymi twierdzeniami zgodził się pracownik naukowy w Centre for European Policy Studies Milan Elkerbout. Należy on również do grona krytyków europejskich rządów, którzy zarzucają władzom, że zanadto koncentrują się na ustalaniu minimalnych cen gazu zamiast inwestować w długoterminowe rozwiązania. - To zrozumiały instynkt polityczny. Ustalanie cen łagodzi obawy gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Warto jednak zauważyć, że niższe stawki odbierają motywację do zmniejszenia zużycia energii - mówił.

Czas na transformację

Zdaniem CNN Europa może wykorzystać ten czas, aby wprowadzić reformy energetyczne, które do niedawna były postrzegane jako politycznie nieopłacalne. Niechęć do ponoszenia wysokich kosztów energetycznej transformacji blednie w obliczu obecnej niestabilności i ogromnej ceny związanej z importowaniem surowców.

Według zastępcy dyrektora w Centre for European Reform Johna Springforda "rządy mogłyby zrobić więcej, aby przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii". - Konieczne jest wzmocnienie lądowej energii wiatrowej. Rozsądne byłoby również budowanie zdolności magazynowych dla płynnego gazu ziemnego (LNG). Mogłoby to nastąpić dość szybko, co bezpośrednio zmniejszyłoby zapotrzebowanie na rosyjski gaz - stwierdził.

Póki co wojna w Ukrainie zachęciła jednak niektóre państwa Europy do zwolnienia tempa energetycznej rewolucji. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała w grudniu, że światowy popyt na węgiel osiągnął w 2022 r. rekordowy poziom. Przykładem są tutaj Niemcy, które włączają ponownie niedawno zamknięte elektrownie węglowe. IEA informowała, że w porównaniu do innych państw europejskich wzrost użycia tego surowca u naszych zachodnich sąsiadów "jest znaczący".

Czy szansa zostanie wykorzystania?

Jak podkreślił portal CNN, to, czy Europa wykorzysta okazję do poprawienia swojego bezpieczeństwa energetycznego, jest już "zupełnie inną sprawą". - Nagle ujawniona słabość Europy polegała na długotrwałym samozadowoleniu zachodnich mocarstw - mówi Keir Giles.

- Europa Zachodnia nie chciała słuchać dzisiejszych państw frontowych, które już od dawna ostrzegały o niebezpiecznych zakusach rosyjskiego reżimu. Te państwa zdawały sobie sprawy z tego, że droższa energia jest ceną, którą warto zapłacić w zamian za bezpieczeństwo - powiedział. Zdaniem analityka "dzięki owemu samozadowoleniu" Rosja mogła wykorzystać surowce jako narzędzie szantażu między innymi w relacjach z Niemcami.

CNN podkreślił, że łagodna zima to wyjątkowa okazja dla Europy, której nie można zaprzepaścić. "Brak działania teraz może sprawić, że Europejczycy obudzą się następną zimą w katastroficznym położeniu. Kryzys energetyczny przywróciłby Putinowi władzę, którą stracił dzięki zwykłemu szczęściu Zachodu i niespotykanie ciepłym temperaturom" - podsumowali amerykańscy dziennikarze.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Kierownictwo firmy Kaspersky Lab, producenta znanego programu antywirusowego, zostało w Stanach Zjednoczonych objęte sankcjami. Powodem jest współpraca z rosyjskim wojskiem i służbami.

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank i VeloBank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach warto zaopatrzyć się w dodatkową gotówkę, a ważne przelewy zlecić wcześniej.

"Wyłączymy na kilka godzin bank". Ostrzeżenia

"Wyłączymy na kilka godzin bank". Ostrzeżenia

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

McDonald's wycofuje technologię składania zamówień opartą na sztucznej inteligencji (AI), która była testowana w niektórych restauracjach. Jak donosili klienci sieci w USA, system potrafił kreować nietypowe zamówienia, jak na przykład lody z posypką z bekonu czy karmelowe lody z dodatkowymi porcjami masła.

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Źródło:
BBC

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

W pełni płatne L4 oraz przeniesienie finansowania chorobowego na ZUS to dwa nowe rozwiązania, nad którymi pracuje obecnie rząd. - Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani - wskazała szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Warto jednak pamiętać, że niektórzy już teraz mogą korzystać ze 100-procentowego L4.

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polacy planujący wakacyjne wyjazdy chcą przeznaczyć na nie średnio na osobę 1734 złote, to o siedem procent więcej niż rok wcześniej. Jak wynika z badania, które na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) przeprowadziła firma badawcza Minds&Roses, większość rodaków zamierza wypocząć w kraju.

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Źródło:
PAP

Wszyscy tak zwani sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), złożyli je - poinformował w piątek urząd. Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Źródło:
PAP

Nie ma dnia bez informacji o nowych możliwościach sztucznej inteligencji. Niektóre z rozwiązań, w których AI się wykorzystuje, potrafią zaskoczyć. Jak na przykład projektowanie indywidualnych perfum pod konkretną osobę. 

Nowe zastosowanie AI. "Czasami wszystko wychodzi dobrze, a innym razem całkowicie do niczego"

Nowe zastosowanie AI. "Czasami wszystko wychodzi dobrze, a innym razem całkowicie do niczego"

Źródło:
Cnet

Zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą 15,4 mld zł. Posiada je 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 94 proc. z nich to mężczyźni - wynika z danych KRD. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zadłużenie w grupie wiekowej 18-25 lat wzrosło 10-krotnie.

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana. Jeden z graczy rozbił kumulację wynoszącą ponad dziewięć milionów złotych. Szóstka padła także w grze Lotto Plus. Totalizator Sportowy podał, gdzie padły wygrane.

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski Novikombank poinformował w czwartek, że jako pierwszy bank w kraju otworzył przedstawicielstwo na Kubie w ramach rosnących powiązań gospodarczych między byłymi sojusznikami z czasów zimnej wojny.

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Źródło:
Reuters

Włoski producent samochodów otrzymał karę w wysokości 6,4 miliona dolarów za rzekome oznaczanie pojazdów wyprodukowanych w Chinach jako krajowe - informuje BBC. Firma oświadczyła, że ​​złoży odwołanie od kary, ponieważ nigdy nie twierdziła, że ​​jej pojazdy zostały w całości wyprodukowane we Włoszech.

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Źródło:
BBC

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego – powiedział PAP rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa.

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Źródło:
PAP

W przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bazie danych o wypoczynku dzieci i młodzieży można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a także czy zgłosił on turnus do kuratorium oświaty. Kuratorzy zatwierdzili dotąd 16,5 tysiąca zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie ma skorzystać z nich 703 tysiące uczniów.

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Źródło:
PAP

Zimbabwe zostało uznane przez Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) najdroższym krajem Afryki. Wydatki mieszkańców stolicy kraju, Harare, są wyższe niż osób mieszkających we włoskiej Parmie czy w stolicy Chile, Santiago.

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Źródło:
PAP

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl