"Wyrwano Putinowi z rąk jedną z największych kart przetargowych"

Źródło:
CNN
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPO (wypowiedź z 16 stycznia 2023)
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPO (wypowiedź z 16 stycznia 2023)TVN24
wideo 2/11
Mateusz Morawiecki o wniosku o pieniądze z KPOTVN24

Przez wyjątkowo łagodną zimę prezydent Rosji Władimir Putin może stracić kartę przetargową w relacjach z Europą - pisze portal amerykańskiej telewizji CNN. Kremlowski reżim liczył, że niskie temperatury i rosnące ceny energii zniechęcą społeczeństwa Zachodu do wspierania Ukrainy. Póki co mrozów jednak nie ma, a Europa doświadcza wyjątkowo ciepłej zimy. Nie bez znaczenia pozostają też wspólne wysiłki na rzecz redukcji zużycia gazu.

- Dla Rosjan tradycyjnie zima jest jednym z najlepszych czynników sprzyjających prowadzeniu wojny - wyjaśnia w rozmowie z CNN starszy konsultant w think tanku Chatham House Keir Giles. Dodał, że Rosja chciała wykorzystać niskie temperatury, aby "wzmocnić inne narzędzie ze swojego arsenału: broń energetyczną".

- Rosja liczyła na to, że zimowy mróz uzmysłowi europejskim społeczeństwom, że wsparcie dla Ukrainy nie jest warte poświęcenia ich portfeli - dodaje Giles. W zamyśle Kremla spadający poziom życia miał zniechęcić opinię publiczną do utrzymania najbardziej restrykcyjnych sankcji wymierzonych w surowce. Putin liczył również, że zmęczeni ciągnącym się miesiącami konfliktem i rosnącymi cenami życia obywatele państw Zachodu zaczną popierać korzystne dla Kremla rozwiązania pokojowe.

"Europa kupiła sobie dodatkowy rok"

Póki co temperatury na kontynencie są jednak wyjątkowo łagodne. Popłacać zaczęły też wspólne wysiłki na rzecz redukcji konsumpcji gazu. Jak pisze CNN, te czynniki sprawiły, że "wyrwano Putinowi z rąk jedną z największych kart przetargowych".

"Rządy europejskie mają teraz okazję, by rozpocząć przygotowania już do kolejnej zimy. Zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu może okazać się kluczowym aspektem w utrzymaniu zjednoczonego frontu Zachodu przeciwko rosyjskiej agresji" - pisze CNN.

Były specjalista brytyjskiego rządu ds. energii Adam Bell w rozmowie z CNN szacował, że dzięki cieplejszej zimie "Europa kupiła sobie dodatkowy rok". - Mroźniejszy grudzień i styczeń kosztowałby wiele europejskich zapasów gazu, co mogłoby doprowadzić do niedoborów - ocenił.

Ekspert ostrzegał jednak, że samo gromadzenie zapasów gazu nie wystarczy. - Trzeba lepiej zadbać o efektywność energetyczną. Gospodarstwa domowe i firmy potrzebują budynków, które marnują mniej energii, dzięki odpowiedniej izolacji termicznej. Firmy muszą natomiast znaleźć zamiennik dla gazu ziemnego wykorzystywanego w swoich procesach produkcyjnych - stwierdził.

Z tymi twierdzeniami zgodził się pracownik naukowy w Centre for European Policy Studies Milan Elkerbout. Należy on również do grona krytyków europejskich rządów, którzy zarzucają władzom, że zanadto koncentrują się na ustalaniu minimalnych cen gazu zamiast inwestować w długoterminowe rozwiązania. - To zrozumiały instynkt polityczny. Ustalanie cen łagodzi obawy gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Warto jednak zauważyć, że niższe stawki odbierają motywację do zmniejszenia zużycia energii - mówił.

Czas na transformację

Zdaniem CNN Europa może wykorzystać ten czas, aby wprowadzić reformy energetyczne, które do niedawna były postrzegane jako politycznie nieopłacalne. Niechęć do ponoszenia wysokich kosztów energetycznej transformacji blednie w obliczu obecnej niestabilności i ogromnej ceny związanej z importowaniem surowców.

Według zastępcy dyrektora w Centre for European Reform Johna Springforda "rządy mogłyby zrobić więcej, aby przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii". - Konieczne jest wzmocnienie lądowej energii wiatrowej. Rozsądne byłoby również budowanie zdolności magazynowych dla płynnego gazu ziemnego (LNG). Mogłoby to nastąpić dość szybko, co bezpośrednio zmniejszyłoby zapotrzebowanie na rosyjski gaz - stwierdził.

Póki co wojna w Ukrainie zachęciła jednak niektóre państwa Europy do zwolnienia tempa energetycznej rewolucji. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała w grudniu, że światowy popyt na węgiel osiągnął w 2022 r. rekordowy poziom. Przykładem są tutaj Niemcy, które włączają ponownie niedawno zamknięte elektrownie węglowe. IEA informowała, że w porównaniu do innych państw europejskich wzrost użycia tego surowca u naszych zachodnich sąsiadów "jest znaczący".

Czy szansa zostanie wykorzystania?

Jak podkreślił portal CNN, to, czy Europa wykorzysta okazję do poprawienia swojego bezpieczeństwa energetycznego, jest już "zupełnie inną sprawą". - Nagle ujawniona słabość Europy polegała na długotrwałym samozadowoleniu zachodnich mocarstw - mówi Keir Giles.

- Europa Zachodnia nie chciała słuchać dzisiejszych państw frontowych, które już od dawna ostrzegały o niebezpiecznych zakusach rosyjskiego reżimu. Te państwa zdawały sobie sprawy z tego, że droższa energia jest ceną, którą warto zapłacić w zamian za bezpieczeństwo - powiedział. Zdaniem analityka "dzięki owemu samozadowoleniu" Rosja mogła wykorzystać surowce jako narzędzie szantażu między innymi w relacjach z Niemcami.

CNN podkreślił, że łagodna zima to wyjątkowa okazja dla Europy, której nie można zaprzepaścić. "Brak działania teraz może sprawić, że Europejczycy obudzą się następną zimą w katastroficznym położeniu. Kryzys energetyczny przywróciłby Putinowi władzę, którą stracił dzięki zwykłemu szczęściu Zachodu i niespotykanie ciepłym temperaturom" - podsumowali amerykańscy dziennikarze.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl