"Wyrwano Putinowi z rąk jedną z największych kart przetargowych"

Źródło:
CNN
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPO (wypowiedź z 16 stycznia 2023)
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPO (wypowiedź z 16 stycznia 2023)TVN24
wideo 2/11
Mateusz Morawiecki o wniosku o pieniądze z KPOTVN24

Przez wyjątkowo łagodną zimę prezydent Rosji Władimir Putin może stracić kartę przetargową w relacjach z Europą - pisze portal amerykańskiej telewizji CNN. Kremlowski reżim liczył, że niskie temperatury i rosnące ceny energii zniechęcą społeczeństwa Zachodu do wspierania Ukrainy. Póki co mrozów jednak nie ma, a Europa doświadcza wyjątkowo ciepłej zimy. Nie bez znaczenia pozostają też wspólne wysiłki na rzecz redukcji zużycia gazu.

- Dla Rosjan tradycyjnie zima jest jednym z najlepszych czynników sprzyjających prowadzeniu wojny - wyjaśnia w rozmowie z CNN starszy konsultant w think tanku Chatham House Keir Giles. Dodał, że Rosja chciała wykorzystać niskie temperatury, aby "wzmocnić inne narzędzie ze swojego arsenału: broń energetyczną".

- Rosja liczyła na to, że zimowy mróz uzmysłowi europejskim społeczeństwom, że wsparcie dla Ukrainy nie jest warte poświęcenia ich portfeli - dodaje Giles. W zamyśle Kremla spadający poziom życia miał zniechęcić opinię publiczną do utrzymania najbardziej restrykcyjnych sankcji wymierzonych w surowce. Putin liczył również, że zmęczeni ciągnącym się miesiącami konfliktem i rosnącymi cenami życia obywatele państw Zachodu zaczną popierać korzystne dla Kremla rozwiązania pokojowe.

"Europa kupiła sobie dodatkowy rok"

Póki co temperatury na kontynencie są jednak wyjątkowo łagodne. Popłacać zaczęły też wspólne wysiłki na rzecz redukcji konsumpcji gazu. Jak pisze CNN, te czynniki sprawiły, że "wyrwano Putinowi z rąk jedną z największych kart przetargowych".

"Rządy europejskie mają teraz okazję, by rozpocząć przygotowania już do kolejnej zimy. Zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu może okazać się kluczowym aspektem w utrzymaniu zjednoczonego frontu Zachodu przeciwko rosyjskiej agresji" - pisze CNN.

Były specjalista brytyjskiego rządu ds. energii Adam Bell w rozmowie z CNN szacował, że dzięki cieplejszej zimie "Europa kupiła sobie dodatkowy rok". - Mroźniejszy grudzień i styczeń kosztowałby wiele europejskich zapasów gazu, co mogłoby doprowadzić do niedoborów - ocenił.

Ekspert ostrzegał jednak, że samo gromadzenie zapasów gazu nie wystarczy. - Trzeba lepiej zadbać o efektywność energetyczną. Gospodarstwa domowe i firmy potrzebują budynków, które marnują mniej energii, dzięki odpowiedniej izolacji termicznej. Firmy muszą natomiast znaleźć zamiennik dla gazu ziemnego wykorzystywanego w swoich procesach produkcyjnych - stwierdził.

Z tymi twierdzeniami zgodził się pracownik naukowy w Centre for European Policy Studies Milan Elkerbout. Należy on również do grona krytyków europejskich rządów, którzy zarzucają władzom, że zanadto koncentrują się na ustalaniu minimalnych cen gazu zamiast inwestować w długoterminowe rozwiązania. - To zrozumiały instynkt polityczny. Ustalanie cen łagodzi obawy gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Warto jednak zauważyć, że niższe stawki odbierają motywację do zmniejszenia zużycia energii - mówił.

Czas na transformację

Zdaniem CNN Europa może wykorzystać ten czas, aby wprowadzić reformy energetyczne, które do niedawna były postrzegane jako politycznie nieopłacalne. Niechęć do ponoszenia wysokich kosztów energetycznej transformacji blednie w obliczu obecnej niestabilności i ogromnej ceny związanej z importowaniem surowców.

Według zastępcy dyrektora w Centre for European Reform Johna Springforda "rządy mogłyby zrobić więcej, aby przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii". - Konieczne jest wzmocnienie lądowej energii wiatrowej. Rozsądne byłoby również budowanie zdolności magazynowych dla płynnego gazu ziemnego (LNG). Mogłoby to nastąpić dość szybko, co bezpośrednio zmniejszyłoby zapotrzebowanie na rosyjski gaz - stwierdził.

Póki co wojna w Ukrainie zachęciła jednak niektóre państwa Europy do zwolnienia tempa energetycznej rewolucji. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała w grudniu, że światowy popyt na węgiel osiągnął w 2022 r. rekordowy poziom. Przykładem są tutaj Niemcy, które włączają ponownie niedawno zamknięte elektrownie węglowe. IEA informowała, że w porównaniu do innych państw europejskich wzrost użycia tego surowca u naszych zachodnich sąsiadów "jest znaczący".

Czy szansa zostanie wykorzystania?

Jak podkreślił portal CNN, to, czy Europa wykorzysta okazję do poprawienia swojego bezpieczeństwa energetycznego, jest już "zupełnie inną sprawą". - Nagle ujawniona słabość Europy polegała na długotrwałym samozadowoleniu zachodnich mocarstw - mówi Keir Giles.

- Europa Zachodnia nie chciała słuchać dzisiejszych państw frontowych, które już od dawna ostrzegały o niebezpiecznych zakusach rosyjskiego reżimu. Te państwa zdawały sobie sprawy z tego, że droższa energia jest ceną, którą warto zapłacić w zamian za bezpieczeństwo - powiedział. Zdaniem analityka "dzięki owemu samozadowoleniu" Rosja mogła wykorzystać surowce jako narzędzie szantażu między innymi w relacjach z Niemcami.

CNN podkreślił, że łagodna zima to wyjątkowa okazja dla Europy, której nie można zaprzepaścić. "Brak działania teraz może sprawić, że Europejczycy obudzą się następną zimą w katastroficznym położeniu. Kryzys energetyczny przywróciłby Putinowi władzę, którą stracił dzięki zwykłemu szczęściu Zachodu i niespotykanie ciepłym temperaturom" - podsumowali amerykańscy dziennikarze.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP