Zawalony most, zablokowany port. Po katastrofie transport towarów wartych miliardy dolarów zablokowany

Źródło:
CNN

Baltimore znajduje się w pierwszej dziesiątce największych portów w USA. Obsługuje import i eksport największej liczby samochodów samochodów i ciężarówek. Ponadto znajduje się tam duży terminal wycieczkowy. Ograniczenie działalności portu w Baltimore z powodu zawalenia się mostu Key Bridge może zaszkodzić gospodarce.

W Baltimore w amerykańskim stanie Maryland we wtorek nad ranem czasu polskiego runął most Key Bridge. Most zawalił się po tym, jak uderzył w niego statek handlowy. Po tym tragicznym zdarzeniu zablokowany pozostaje port w Baltimore.

Jego przedstawiciele poinformowali w serwisie X, że ruch statków został zawieszony do odwołania. Nie oznacza to, że port został całkowicie zamknięty. Nadal w terminalach są obsługiwane samochody ciężarowe.

Judah Levine, szef działu badań w firmie logistycznej Freightos, przekazał, że tylko do soboty do Baltimore miało przypłynąć siedem kontenerowców.

Port w Baltimore czołowym w USA

Baltimore jest dziewiątym co do wielkości portem w USA pod względem przeładunków. W 2023 roku obsłużono rekordowe 52,3 miliona ton towarów o wartości 80,8 miliarda dolarów - napisał portal stacji CNN.

Zablokowany port obsługuje import oraz eksport największej liczby samochodów osobowych i ciężarówek, maszyn rolniczych, budowlanych, a także import cukru i gipsu. Ponadto to drugi port w kraju pod względem eksportu węgla.

Według rządu stanowego Maryland, port generuje 15 330 bezpośrednich miejsc pracy i 139 180 miejsc w usługach związanych z działalnością portu.

Czytaj także: Kluczowa przeprawa, symbol miasta. Co wiemy o moście w Baltimore?

Baltimore posiada również terminal wycieczkowy, wpływają do niego statki obsługiwane przez Royal Caribbean, Carnival i Norwegian. W ubiegłym roku w porcie obsłużono ponad 444 tysiące pasażerów.

Wpływ na łańcuchy dostaw

Wstrzymanie działalności przez port w Baltimore może uderzyć w lokalną gospodarkę oraz spowodować opóźnienia w łańcuchu dostaw.

Grupa żeglugowa A.P. Moller-Maersk zapowiedziała, że będzie pomijała Baltimore w "najbliższej przyszłości". Taka sytuacja ma trwać, dopóki obszar nie zostanie uznany za bezpieczny. Duński gigant zapowiedział, że ładunki, które miały trafić do Baltimore, zostaną rozładowane w pobliskich portach. Ostrzeżono jednak klientów, że może to oznaczać opóźnienia w łańcuchu dostaw.

Port w Baltimore zajmuje pierwsze miejsce wśród amerykańskich portów, jeżeli chodzi o transport morski samochodów. W ubiegłym roku obsłużono tam rekordową liczbę 850 tys. pojazdów. Volkswagen podał w oświadczeniu, że w poprzednim roku przez Baltimore dostarczył do amerykańskich dilerów około 100 tys. pojazdów. Port obsługuje też takich producentów samochodów jak General Motors, Ford, Jaguar Land Rover, Nissan, Fiat czy Audi.

Oren Klachkin, ekonomista w Nationwide Financial, ocenił, że zawalenie się mostu Key Bridge grozi "zakłóceniem działalności logistycznej na Wschodnim Wybrzeżu".

Katastrofa mostu zaburza transport towarów

Częściowo może to być spowodowane utrudnieniami w ruchu na ważnej autostradzie międzystanowej nr 695, prowadzącej wzdłuż Wschodniego Wybrzeża USA. Z mostu Key Brigde każdego dnia korzystało 30-35 tys. samochodów osobowych i ciężarowych. Teraz pojazdy będą musiały korzystać z alternatywnych dróg.

Dodatkowo Judah Levine prognozuje, że przekierowanie ładunków do Filadelfii, Norfolk lub portu Nowy Jork/New Jersey może podnieść koszty przewozu drogowego i kolejowego. Może też spowodować korki w tych alternatywnych portach. "Jeśli dojdzie do zatorów i statki będą czekać, może to spowodować opóźnienia dla importerów korzystających z tych portów. Zatory mogą również wywierać pewną presję na wzrost stawek frachtowych na trasie Azja - Wschodnie Wybrzeże USA i trasach transatlantyckich" - dodał.

Czytaj także: Katastrofa mostu w Baltimore "może mieć długotrwałe skutki ekonomiczne i gospodarcze dla całego świata"

Portal stacji CNN zwrócił uwagę, że stawki frachtowe, czyli ceny transportu ładunków, na trasach transatlantyckich w ostatnim czasie wróciły w pobliże poziomów z 2019 roku po tym, jak gwałtownie wzrosły w czasie pandemii COVID-19. Z drugiej strony stawki transportu z Azji na Wschodnie Wybrzeże USA są ponad dwukrotnie wyższe niż w marcu 2019 roku. Powodem są ataki na statki na Morzu Czerwonym, które wymusiły przekierowanie transportu na trasy prowadzące wzdłuż wybrzeży Afryki, zamiast korzystania z Kanału Sueskiego.

Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics, ocenił, że inne porty na Wschodnim Wybrzeżu USA powinny dysponować wystarczającą przepustowością, aby obsłużyć statki zwykle zawijające do Baltimore. Dlatego Zandi, pomimo potencjalnego wzrostu kosztów transportu, nie spodziewa się problemów dla całej gospodarki USA, ponieważ towary prawdopodobnie trafią do innych portów. Zaznaczył przy tym, że to zawalenie się mostu w Baltimore "komplikuje sprawę", ale "już teraz mamy do czynienia z wieloma zakłóceniami w międzynarodowym łańcuchu dostaw".

Odbudowa mostu w Baltimore

Skala potencjalnego wzrostu kosztów transportu jest niewiadomą, gdyż zależy to głównie od tego, jak długo nie będzie działał port. Zdaniem gubernatora Maryland Wesa Moore'a jest za wcześnie, by powiedzieć, kiedy statki będą mogły ponownie wpływać do Baltimore.

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował we wtorek, że polecił swojemu zespołowi, by poruszył niebo i ziemię, by ponownie otworzyć port w Baltimore i odbudować most Key tak szybko, jak to tylko możliwe. - Od tego portu zależy 15 tysięcy miejsc pracy - zwracał uwagę Biden.

Chociaż odbudowa mostu może zająć lata, to teraz priorytetem jest usunięcie gruzu z rzeki Patapsco. To ma sprawić, że przez kanał portowy ponownie będą mogły przepływać duże statki, takie jak kontenerowce, statki wycieczkowe czy samochodowce.

"Chociaż Baltimore nie jest jednym z największych portów Wschodniego Wybrzeża USA, to importuje i eksportuje ponad milion kontenerów rocznie, więc może to spowodować znaczne zakłócenia w łańcuchach dostaw" - podsumowała Emily Stausboll, analityczka rynku w norweskiej firmie Xeneta.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Felix Lipov/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

Blisko połowa ankietowanych z Pokolenia Z uważa, że osoby w ich wieku są niesprawiedliwie oceniane w miejscu pracy, często przez pryzmat stereotypów - wynika z badania ARC Rynek i Opinia "Pokolenie Z w pracy" dla serwisu Pracuj.pl. - Stereotypy o ich zmienności czy niedojrzałości zawodowej mogą ograniczać ich możliwości rozwoju i awansu - uważa Alina Michałek, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl. Tymczasem ponad 60 proc. "zetek" wierzy, że w ciągu najbliższych lat znajdzie pracę świetnie dopasowaną do swoich oczekiwań.

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

- Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 procent, a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Źródło:
PAP

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - podano w komunikacie. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem.

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii wycofywania hulajnogi dla dzieci ze sklepów Pepco. Sieć poinformowała urząd, że produkt "nie jest wystarczająco wytrzymały".

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Źródło:
PAP

W czwartek nie działa witryna e-Urzędu Skarbowego. "Mamy przerwę w działaniu" - taki komunikat widnieje na rządowej stronie internetowej. 

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Źródło:
tvn24.pl

Na tej wyspie mieszka około 15,5 tysiąca osób, a rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości. Chodzi o Santorini, gdzie "nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów" - wskazuje w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. 

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Źródło:
PAP

Marek Balawejder i Artur Osuchowski zostali powołani do zarządu Orlenu - podała w środę spółka. Balawejder od 1 sierpnia 2024 roku będzie członkiem zarządu do spraw Handlu Hurtowego i Logistyki, zaś Artur Osuchowski od 13 czerwca 2024 roku członkiem zarządu do spraw Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Źródło:
PAP

Nowym prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie Piotr Matczuk - ogłosiła w środę spółka. Rekrutacja na to stanowisko trwała od grudnia ubiegłego roku.

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Ceny paliw samochodowych spadają kolejny tydzień z rzędu - poinformował w środę portal e-petrol. Według analityków spadek cen autogazu na rynkach hurtowych sprawił, że obecnie gaz na stacjach jest tak tani, jak przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl