Zawalony most, zablokowany port. Po katastrofie transport towarów wartych miliardy dolarów zablokowany

Źródło:
CNN

Baltimore znajduje się w pierwszej dziesiątce największych portów w USA. Obsługuje import i eksport największej liczby samochodów samochodów i ciężarówek. Ponadto znajduje się tam duży terminal wycieczkowy. Ograniczenie działalności portu w Baltimore z powodu zawalenia się mostu Key Bridge może zaszkodzić gospodarce.

W Baltimore w amerykańskim stanie Maryland we wtorek nad ranem czasu polskiego runął most Key Bridge. Most zawalił się po tym, jak uderzył w niego statek handlowy. Po tym tragicznym zdarzeniu zablokowany pozostaje port w Baltimore.

Jego przedstawiciele poinformowali w serwisie X, że ruch statków został zawieszony do odwołania. Nie oznacza to, że port został całkowicie zamknięty. Nadal w terminalach są obsługiwane samochody ciężarowe.

Judah Levine, szef działu badań w firmie logistycznej Freightos, przekazał, że tylko do soboty do Baltimore miało przypłynąć siedem kontenerowców.

Port w Baltimore czołowym w USA

Baltimore jest dziewiątym co do wielkości portem w USA pod względem przeładunków. W 2023 roku obsłużono rekordowe 52,3 miliona ton towarów o wartości 80,8 miliarda dolarów - napisał portal stacji CNN.

Zablokowany port obsługuje import oraz eksport największej liczby samochodów osobowych i ciężarówek, maszyn rolniczych, budowlanych, a także import cukru i gipsu. Ponadto to drugi port w kraju pod względem eksportu węgla.

Według rządu stanowego Maryland, port generuje 15 330 bezpośrednich miejsc pracy i 139 180 miejsc w usługach związanych z działalnością portu.

Czytaj także: Kluczowa przeprawa, symbol miasta. Co wiemy o moście w Baltimore?

Baltimore posiada również terminal wycieczkowy, wpływają do niego statki obsługiwane przez Royal Caribbean, Carnival i Norwegian. W ubiegłym roku w porcie obsłużono ponad 444 tysiące pasażerów.

Wpływ na łańcuchy dostaw

Wstrzymanie działalności przez port w Baltimore może uderzyć w lokalną gospodarkę oraz spowodować opóźnienia w łańcuchu dostaw.

Grupa żeglugowa A.P. Moller-Maersk zapowiedziała, że będzie pomijała Baltimore w "najbliższej przyszłości". Taka sytuacja ma trwać, dopóki obszar nie zostanie uznany za bezpieczny. Duński gigant zapowiedział, że ładunki, które miały trafić do Baltimore, zostaną rozładowane w pobliskich portach. Ostrzeżono jednak klientów, że może to oznaczać opóźnienia w łańcuchu dostaw.

Port w Baltimore zajmuje pierwsze miejsce wśród amerykańskich portów, jeżeli chodzi o transport morski samochodów. W ubiegłym roku obsłużono tam rekordową liczbę 850 tys. pojazdów. Volkswagen podał w oświadczeniu, że w poprzednim roku przez Baltimore dostarczył do amerykańskich dilerów około 100 tys. pojazdów. Port obsługuje też takich producentów samochodów jak General Motors, Ford, Jaguar Land Rover, Nissan, Fiat czy Audi.

Oren Klachkin, ekonomista w Nationwide Financial, ocenił, że zawalenie się mostu Key Bridge grozi "zakłóceniem działalności logistycznej na Wschodnim Wybrzeżu".

Katastrofa mostu zaburza transport towarów

Częściowo może to być spowodowane utrudnieniami w ruchu na ważnej autostradzie międzystanowej nr 695, prowadzącej wzdłuż Wschodniego Wybrzeża USA. Z mostu Key Brigde każdego dnia korzystało 30-35 tys. samochodów osobowych i ciężarowych. Teraz pojazdy będą musiały korzystać z alternatywnych dróg.

Dodatkowo Judah Levine prognozuje, że przekierowanie ładunków do Filadelfii, Norfolk lub portu Nowy Jork/New Jersey może podnieść koszty przewozu drogowego i kolejowego. Może też spowodować korki w tych alternatywnych portach. "Jeśli dojdzie do zatorów i statki będą czekać, może to spowodować opóźnienia dla importerów korzystających z tych portów. Zatory mogą również wywierać pewną presję na wzrost stawek frachtowych na trasie Azja - Wschodnie Wybrzeże USA i trasach transatlantyckich" - dodał.

Czytaj także: Katastrofa mostu w Baltimore "może mieć długotrwałe skutki ekonomiczne i gospodarcze dla całego świata"

Portal stacji CNN zwrócił uwagę, że stawki frachtowe, czyli ceny transportu ładunków, na trasach transatlantyckich w ostatnim czasie wróciły w pobliże poziomów z 2019 roku po tym, jak gwałtownie wzrosły w czasie pandemii COVID-19. Z drugiej strony stawki transportu z Azji na Wschodnie Wybrzeże USA są ponad dwukrotnie wyższe niż w marcu 2019 roku. Powodem są ataki na statki na Morzu Czerwonym, które wymusiły przekierowanie transportu na trasy prowadzące wzdłuż wybrzeży Afryki, zamiast korzystania z Kanału Sueskiego.

Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics, ocenił, że inne porty na Wschodnim Wybrzeżu USA powinny dysponować wystarczającą przepustowością, aby obsłużyć statki zwykle zawijające do Baltimore. Dlatego Zandi, pomimo potencjalnego wzrostu kosztów transportu, nie spodziewa się problemów dla całej gospodarki USA, ponieważ towary prawdopodobnie trafią do innych portów. Zaznaczył przy tym, że to zawalenie się mostu w Baltimore "komplikuje sprawę", ale "już teraz mamy do czynienia z wieloma zakłóceniami w międzynarodowym łańcuchu dostaw".

Odbudowa mostu w Baltimore

Skala potencjalnego wzrostu kosztów transportu jest niewiadomą, gdyż zależy to głównie od tego, jak długo nie będzie działał port. Zdaniem gubernatora Maryland Wesa Moore'a jest za wcześnie, by powiedzieć, kiedy statki będą mogły ponownie wpływać do Baltimore.

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował we wtorek, że polecił swojemu zespołowi, by poruszył niebo i ziemię, by ponownie otworzyć port w Baltimore i odbudować most Key tak szybko, jak to tylko możliwe. - Od tego portu zależy 15 tysięcy miejsc pracy - zwracał uwagę Biden.

Chociaż odbudowa mostu może zająć lata, to teraz priorytetem jest usunięcie gruzu z rzeki Patapsco. To ma sprawić, że przez kanał portowy ponownie będą mogły przepływać duże statki, takie jak kontenerowce, statki wycieczkowe czy samochodowce.

"Chociaż Baltimore nie jest jednym z największych portów Wschodniego Wybrzeża USA, to importuje i eksportuje ponad milion kontenerów rocznie, więc może to spowodować znaczne zakłócenia w łańcuchach dostaw" - podsumowała Emily Stausboll, analityczka rynku w norweskiej firmie Xeneta.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Felix Lipov/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto, na co następnie odpowiedział prezydent.

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad nowelą, która ma ograniczyć proceder wprowadzania na polski rynek ciągników niespełniających europejskich norm. Tak wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac Rady Ministrów.

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

Źródło:
PAP

Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Źródło:
tvn24.pl

Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Źródło:
BBC

Minister do spraw unijnych Adam Szłapka stwierdził, że jeśli negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem, rozważone zostaną dalsze kroki, w tym złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Źródło:
PAP

Rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował, że przewoźnik odwołał kolejne loty między Warszawą a Tel Awiwem do środy. Decyzja ta jest wynikiem niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko Ben Guriona.

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Źródło:
PAP

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

- Jeśli spojrzeć na jedno wspólne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, to jak można utrzymać dziennikarstwo. Jeśli chcemy utrzymać dziennikarstwo na dużą skalę, potrzebujemy przychodów z reklam - stwierdził w rozmowie z TVN24 BiS Vincent Peyregne, Chief Executive Officer w WAN-IFRA, podczas trwającego w Krakowie 76. Światowego Kongresu Mediów.

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Źródło:
tvn24.pl