Turcja wyeksportuje 420 milionów jaj do Stanów Zjednoczonych w 2025 roku - pisze CNN, powołując się na dane Centralnego Związku Producentów Jaj w Turcji. To najwięcej w historii. W amerykańskich sklepach są braki z powodu ptasiej grypy. Niektóre sieci wprowadziły ograniczenia
Stany Zjednoczone zwiększają import z powodu epidemii ptasiej grypy. Od 2022 roku z powodu choroby zdechło ponad 140 milionów ptaków hodowlanych, z czego 17 milionów tylko w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Mniej ptaków oznacza mniej jaj - i wyższe ceny. Według organizacji branżowej American Egg Board, USA produkuje średnio ponad 7,5 miliarda jaj rocznie. Liczba ta spadnie w tym roku, ponieważ ptasia grypa nadal pochłania życie większej liczby ptaków.
- Ptasia grypa jest głównym powodem zwiększenia naszego eksportu - powiedział Ibrahim Afyon, przewodniczący Centralnego Związku Producentów Jaj w Turcji.
Odbudowa zajmie miesiące
Zastąpienie utraconego pogłowia drobiu zajmie miesiące. Według prognoz amerykańskiego Departamentu Rolnictwa ceny jaj wzrosną w tym roku o 20 proc. Jaja podrożały o w ujęciu miesięcznym o 15,2 proc., a w rocznym o 53 proc. rok do roku. To znacznie powyżej notowanej w USA inflacji.
Według Biura Statystyki Pracy karton z tuzinem dużych jaj klasy A osiągnął średnią cenę 4,95 dolarów (ok. 19,6 zł) w zeszłym miesiącu. Sieci Costco i Trader Joe's ograniczają zakupy jaj na klienta, a Waffle House pobiera 50-centową dopłatę za jajko.
- Eksport jest na wystarczającym poziomie, aby zrównoważyć niektóre straty w produkcji. Braki i tak dadzą się we znaki, jeśli ptasia grypa będzie się rozprzestrzeniać w obecnym tempie - powiedział Bernt Nelson, ekonomista z American Farm Bureau Federation.
Według American Farm Bureau Federation, Turcja jest jedynym krajem, z którego Stany Zjednoczone importują jaja. Jak podaje Departament Rolnictwa USA, w 2024 r. Stany Zjednoczone zaimportowały 71 mln jaj z Turcji. Tegoroczny import będzie prawie sześciokrotnie większy.
Turcja jest piątym co do wielkości eksporterem jaj na świecie, po Holandii, Stanach Zjednoczonych, Polsce i Niemczech. W 2023 r. Turcja wyeksportowała jaja warte 411 mln dolarów na cały świat.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock