Unia przedłużyła sankcje wobec Rosji

Ze świata

Shutterstock UE przedłużyła sankcje wizowe i finansowe w związku z Ukrainą

Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o kolejne pół roku sankcje wizowe i finansowe, wprowadzonych w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem na wschodniej Ukrainie.

Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE i zamrożenia aktywów będą obowiązywać do 15 września 2017 roku. Jak poinformowała Rada UE w komunikacie, ocena sytuacji nie daje podstaw, by złagodzić restrykcje.

Czarna lista i sankcje

Z listy osób objętych sankcjami usunięto dwie zmarłe w ostatnim czasie osoby. Czarna lista obejmuje obecnie 150 osób, rosyjskich polityków, wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy także 37 firm i organizacji. Poniedziałkową decyzję rządy państw UE podjęły w procedurze pisemnej. We wtorek ma ona zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. W związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy UE wprowadziła również sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów. Złagodzenie restrykcji uzależniono od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu. Sankcje, przedłużone ponownie w styczniu, obowiązują przynajmniej do końca lipca 2017 roku. Sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Putin otwiera dziś szampana? Ubywa wrogów Rosji w UE:

Putin otwiera dziś szampana? Ubywa wrogów Rosji w UETVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock